Współpraca szkół i placówek z organizacjami pozarządowymi (RPR 2015 D2.1.1)

Koncepcja wsparcia organizacji pozarządowych w zakresie realizacji zadań edukacyjnych

Marta Makuch – Prezeska Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku

Maciej Maraszkiewicz – Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku

Spis treści:

  1. Informacja dotycząca partnera zadania w ramach RPO 2015 Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku.
  2. Cele współpracy.
  3. Propozycja działań.
  4. List do szkół – wzór.
  5. Instrukcja dla szkół – wzór.
  6. Porozumienie o współpracy pomiędzy Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku a Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku – wzór.
  7. Kondycja III sektora w województwie pomorskim – porównawczy rapor z badań – Gdańsk 2014 – załącznik opracowany przez Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku oraz Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w Gdańsku.

Informacja dotycząca partnera zadania w ramach RPO 2015 Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku.

            Do opracowania „Koncepcji wsparcia NGO w zakresie zadań edukacyjnych”, zostało zaproszone Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku.Jest to jedna z najsilniejszych organizacji działających w województwie pomorskim. Główną zaletą organizacji jest duże doświadczenie w działalności zarówno na rynku lokalnym, jak i krajowym. Osobą wyznaczoną do współpracy z ramienia Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku, została Marta Makuch  - Prezeska, członkini między innymi Słupskiej Rady Organizacji Pozarządowych kadencji 2015-2017.

            Misja Centrum Inicjatyw Obywatelskich „Jesteśmy stowarzyszeniem, zgranym i profesjonalnym zespołem, działającym nie dla zysku, przygotowanym do realizowania zadań społecznych. Naszym celem jest wzmacnianie i rozwój aktywnego, świadomego i otwartego społeczeństwa demokratycznego. Działamy z ludźmi i dla ludzi, pobudzając ich aktywność, kreatywność i chęć pracy na rzecz swojej wspólnoty lokalnej. Promujemy postawy obywatelskie i rozwijamy ideę partnerskiej współpracy.  Nasze działania są efektywne i dostosowane do potrzeb. W naszej pracy kierujemy się empatią. Realizujemy i promujemy zasadę pomocniczości i solidarności. Naszą wartością jest odpowiedzialne funkcjonowanie jednostki we wspólnocie”.

            Więcej informacji o Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku można przeczytać na stronie: www.cio.slupsk.pl

            Słupsk jest miastem, gdzie istnieje wiele aktywnie działających organizacji pozarządowych. Kilka lat temu został oddany do użytku nowy budynek, gdzie utworzono tak zwane „Słupskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej”. Jest to miejsce gdzie organizacje pozarządowe mogą za darmo korzystać między innymi z danych pomieszczeń i sali konferencyjnej.

            Zgodnie z zapisami Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020: „system edukacyjny (na wszystkich jego poziomach) nie jest dotychczas efektywnie wykorzystany 
i zaangażowany w zaspokajanie potrzeb rynku pracy i kreowanie atrakcyjnego kapitału ludzkiego. Jednocześnie nie stymuluje on rozwoju aktywności społecznej mieszkańców, a także nie wzmacnia tożsamości regionalnej”.
 W związku z tym niezbędne jest podjęcie działań związanych z edukacją nieformalną, prowadzoną m.in. przez organizacje pozarządowe i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, w celu uzupełniania działań związanych z edukacją formalną, które w sposób niewystarczający ukierunkowane są na aktywność obywatelką i rozwój tzw. umiejętności interpersonalnych.Ważnym aspektem związanym z rozwojem kompetencji jest pobudzanie potencjału Pomorzan, zachęcanie ich do samorozwoju i działań na rzecz budowania wspólnot lokalnych.W województwie pomorskim, mimo wysokiego wskaźnika dotyczącego wysokiej aktywności społecznej mieszkańców mierzonej m.in. liczbą organizacji pozarządowych względem wielkości populacji (4. miejsce w Polsce), brakuje m.in. opartego na tym potencjale systemowego podejścia do realizacji wysokiej jakości usług dla osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym. Instytucje pozarządowe i publiczne zbyt rzadko podejmują partnerską współpracę na rzecz edukacji nieformalnej. Także istniejące podmioty ekonomii społecznej wymagają kompleksowego wzmocnienia, gdyż obecny poziom ich profesjonalizacji i samodzielności organizacyjno-finansowej jest zbyt niski dla aktywizacji wymagających wsparcia grup społecznych i generowania nowych miejsc pracy.

Cele współpracy

Województwo Pomorskie potrzebuje aktywnych mieszkańców, wszechstronnie wyedukowanych i rozwijających się,  podnoszących swoje kompetencje i dobrze odnajdujących się na rynku pracy; tworzącymi wspólnotę zdolną do twórczego współdziałania w różnych sferach życia społecznego; Ważnym aspektem rozwoju Pomorzan jest stałe budowanie tożsamości regionalnej w oparciu o zróżnicowane i bogate dziedzictwo. Koncepcja współpracy Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku z organizacjami pozarządowymi zakłada stworzenie warunków dla wysokiej aktywności mieszkańców, w tym kształtowanie i umacnianie pożądanych postaw obywatelskich, patriotycznych, proekologicznych, kulturalnych, prozdrowotnych, przedsiębiorczych i innowacyjnych co może się przyczynić do podniesienia jakości ich życia. W sposób szczególny działania będą skierowane do osób młodych, uczęszczających do szkół ponadgimnazjalnych.

Propozycja działań

  1. 1)stworzenie materiałów informacyjnych i wspólnej oferty dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych na temat możliwości angażowania się na rzecz społeczności lokalnych
  2. 2)promocja narzędzi aktywności obywatelskiej funkcjonujących w województwie pomorskim
  3. 3)promocja wolontariatu w organizacjach pozarządowych jako forma edukacji nieformalnej
  4. 4)wymiana informacji pomiędzy instytucjami prowadzącymi różnorodne formy edukacji 
    w województwie pomorskim
  5. 5)wspólne podejmowanie działań/projektów społecznych na rzecz edukacji młodzieży 
    w województwie pomorskim
  6. 6)wyrównywanie szans edukacyjnych, w szczególności na terenach zagrożonych wykluczeniem
  7. 7)wzmacnianie poczucia tożsamości regionalnej poprzez działania edukacyjne realizowane 
    w partnerstwie ODN i organizacji pozarządowych

List do szkół – wzór

Szanowni Państwo,

Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku podpisało porozumienie o wzajemnej współpracy, którego głównym celem jest wsparcie placówek oświatowych z województwa pomorskiego w zakresie realizacji zadań edukacyjnych. Szkoła XXI wieku, to nie jest osobny twór funkcjonujący w samorządzie lokalnym. Jest to miejsce wzajemnego przenikania się całego środowiska, w którym funkcjonuje. Zarówno szkoła, jak i inne placówki muszą ze sobą wzajemnie współpracować. Tylko praca kooperacyjna, oparta na zaufaniu i wymianie dobrych doświadczeń, pozwoli w lepszy sposób przygotować przyszłe pokolenia do dorosłego życia.

            Wychodząc naprzeciw coraz większym wymaganiom stawianym nowoczesnym szkołom zarówno przez organy prowadzące, jak i samych uczniów i rodziców, stworzyliśmy dla Państwa krótką instrukcję w co można zaangażować się w naszym środowisku lokalnym. Ponadto jesteśmy przekonani, że ta krótka instrukcja pozwoli Państwa szkole jeszcze bardziej rozszerzyć i uatrakcyjnić działalność.

            Przez cały rok szkolny 2015/2016 będziemy do Państwa dyspozycji. Chcemy razem z Państwem tworzyć szkoły nowoczesne, otwarte, i co najważniejsze współpracujące ściśle ze środowiskiem lokalnym. Mamy nadzieję, że rozpoczynający się rok szkolny 2015/2016  zaowocuje wypracowaniem wielu ciekawych projektów. Nie ma nic lepszego od łączenia nauki z praktyką.

Prezeska Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku

Marta Makuch

Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku

Bożena Żuk

Socjolog 

Maciej Maraszkiewicz

 

 Instrukcja dla szkół – wzór

WARTO DZIAŁAĆ NA RZECZ SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ!

Inicjatywa Lokalna - jest to forma współpracy jednostek samorządu terytorialnego z ich mieszkańcami, którzy chcą razem podjąć działania na rzecz swojej wspólnoty np. zagospodarowanie podwórka, działania kulturalno-oświatowe, wsparcie infrastrukturalne. Wkład ze strony Miasta może polegać m.in. na: zakupie i przekazaniu środków rzeczowych, wsparciu organizacyjnym, wsparciu merytorycznym, wsparciu w kompletowaniu dokumentacji, wypożyczeniu narzędzi. Mieszkańcy natomiast oferują swoją nieodpłatną prace na rzecz wykonania danego pomysłu np. koordynację zadania, promocję, wykonanie remontu itd.

Więcej informacji na stronie: www.slupsk.pl/ngo

Budżet Partycypacyjny – to proces w którym mieszkańcy decydują o przeznaczeniu części budżetu miasta. Mieszkańcy Słupska mogą zarówno zgłaszać własne pomysły na realizację budżetu partycypacyjnego jak również głosować na zaproponowane projekty. Słupsk co roku oddaje mieszkańcom do dyspozycji 2 mln złotych.

Więcej informacji na stronie:www.dialog.slupsk.eu

Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza - to zawarta w Statucie Miasta, możliwość składania przez mieszkańców własnych projektów uchwał do Rady Miasta. Złożenie uchwały wymaga zebrania min. 400 podpisów mieszkańców miasta. Rada ma obowiązek zająć się takim projektem w ciągu 3 miesięcy.

FUNDUSZE:

Fundusz Akumulator Społeczny – to przyjazny, trwały i innowacyjny fundusz, mający na celu pobudzanie aktywności społecznej mieszkanek i mieszkańców Pomorza. Skierowany jest do grup nieformalnych i organizacji pozarządowych, działających na rzecz dobra wspólnego, które mogą otrzymać mini grant na realizację swojego pomysłu lub na rozwój swojej organizacji nawet do 5000 zł.

Więcej informacji na stronie:www.akumulatorspoleczny.pl

Erasmus+ Edukacja szkolna – Program Erasmus+ oferuje wsparcie finansowe dla instytucji i organizacji działających w obszarze edukacji i szkoleń, młodzieży oraz sportu w Europie. Odpowiadając na wyzwania nakreślone przez dokumenty strategiczne europejskiej polityki (przede wszystkim strategię Europa 2020), program ma się przyczyniać do rozwijania umiejętności jego uczestników oraz zwiększania ich szans na zatrudnienie, a także modernizacji systemów edukacji, szkoleń i wspierania młodzieży.

Więcej informacji na stronie:http://erasmusplus.org.pl/edukacja-szkolna/ 

Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza - Fundacja finansuje lub współfinansuje projekty z zakresu: - kultury jako dziedzictwa narodowego, - szczególnych osiągnięć w zakresie nauk podstawowych i technicznych, - sportu, z uwzględnieniem rywalizacji sportowej jako narzędzia wychowawczego dzieci i młodzieży, - ochrony zdrowia.

Więcej informacji na stronie:http://www.pgnig.pl/dzialania-spoleczne/fundacja-pgnig/konkursy-grantowe

Przemiany w Regionie – RITA – Celem konkursu jest realizacja projektów wspólnie przez partnerów z Polski oraz z co najmniej jednego z krajów objętych Programem (kraje Europy Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej). Projekty powinny przyczyniać się do przemian demokratycznych i systemowych w krajach objętych Programem.

Więcej informacji na stronie: http://rita.edudemo.org.pl/pl/granty/konkurs-grantowy.html

English Teaching – Program inicjuje i wspiera działania na rzecz promocji języka angielskiego oraz poprawy poziomu jego nauczania wśród dzieci i młodzieży z małych miast i wsi. Tym samym służy wyrównywaniu ich szans edukacyjnych.

Więcej informacji na stronie:http://www.englishteaching.org.pl/pl/

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży - Celem programu jest wspieranie polsko-niemieckiej wymiany uczniów i młodzieży.

Więcej informacji na stronie: http://www.pnwm.org/

Fundacja BZWBK Program Bank Ambitnej Młodzieży – ma na celu uświadomienie młodym ludziom, że od wykształcenia, inicjatywy, aktywności i działalności społecznej zależy nie tylko ich własna przyszłość, ale także przyszłość lokalnego środowiska, narodu i państwa polskiego.

Więcej informacji na stronie:http://fundacja.bzwbk.pl/programy-grantowe/bank-ambitnej-mlodziezy/

ORGANIZACJE/INSTYTUCJE:

Młodzieżowa Rada Miasta – jest organem o charakterze konsultacyjnym i opiniodawczym organów samorządu Miasta Słupska w sprawach dotyczących młodzieży słupskich szkół ponadgimnazjalnych. W Radzie zasiadają 23 osoby, których celem jest zachęcenie słupskiej młodzieży do aktywnego udziału w życiu publicznym i społecznym, reprezentowanie interesów młodzieży w organizacjach i instytucjach, do których należy Miasto Słupsk.

Więcej informacji o Radzie na stronie:www.mrm.slupsk.pl

Regionalne Centrum Wolontariatu w Słupsku – miejsce, gdzie można dowiedzieć się o tym jak i gdzie można zostać wolontariuszem.

Więcej informacji na stronie: www.wolontariat.slupsk.pl

Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej– niezależna instytucja edukacyjna. Działa na rzecz poprawy jakości systemu oświaty. Realizuje m.in. program „Szkoła ucząca się”, czyli działania dla dyrektorów i nauczycieli wszystkich typów i poziomów szkół na rzecz zmian podnoszących efektywność nauczania i uczenia się. 

Więcej informacji na stronie:http://www.ceo.org.pl/pl

Eurodesk – to miejsce, gdzie jest dostepna informacja o możliwościach w Europie - dla młodzieży i osób pracujących z młodzieżą. Edukacja, szkolenia, wolontariat zagraniczny, staże, praca zagranicą, fundusze – to główne obszary udzielanych informacji.

Więcej informacji na stronie:http://www.eurodesk.pl/  

Lokalny Punkt Informacyjny o Funduszy Europejskich - zadaniem punktu jest świadczenie usług informacyjnych o Funduszach Europejskich w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Lokalne Punkty Funduszy działają w ramach utworzonej Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie pomorskim. 
W każdym punkcie bezpłatnie można otrzymać informacje i konsultacje na temat możliwości pozyskania funduszy z UE.

Kontakt do LPI w Słupsku:

tel. 598468114, 598468115

e-mail: punktinformacyjnyslupsk@arp.gda.pl

Centrum Inicjatyw Obywatelskich

ul. Sienkiewicza 19, II p.

76-200 Słupsk

Tel. 59 840 29 20

Doradca: Tomasz Keler, e-mail: tomasz.keler@cio.slupsk.pl

Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku

ul. Poniatowskiego 4a

76-200 Słupsk

Tel: 59 84-23-462

Doradca: Maciej Maraszkiewicz, e-mail: m.maraszkiewicz@odn.slupsk.pl

Szkoły będą mogły jeszcze bardziej aktywnie włączyć się w działalność społeczności lokalnej. Dodatkowo zostanie połączona teoria z praktyką. Instrukcja posłuży dla szkół, jako mały przewodnik o możliwościach wsparcia finansowania zewnętrznego dla ciekawych i twórczych projektów. Jest to szansa dużego rozwoju zarówno dla samych nauczycieli, jak i uczniów i ich rodziców.

W celu zapoznania się z bazą organizacji pozarządowych należy kliknąć w poniższy link:

Baza organizacji pozarządowych