Obniżenie pensum nauczyciela niepełnosprawnego
- Zniżka godzin, czyli obniżenie pensum, dotyczy nauczycieli oraz nauczycieli sprawujących różne funkcje, np. dyrektora.
- Zgodnie z art. 42a ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela, organ prowadzący szkołę lub placówkę może określić przypadki, w których nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć można obniżyć pensum. Ustala także warunki i tryb obniżenia. Ustawa gwarantuje, że obniżenie pensum nie powoduje zmniejszenia wynagrodzenia oraz ograniczenia innych uprawnień, ale należy pamiętać, że ci nauczyciele nie mają prawa do godzin ponadwymiarowych.
- W przypadku nauczycieli niepełnosprawnych dyrektor ma obowiązek obniżenia pensum począwszy od dnia, w którym nauczyciel przedstawi orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność.
- Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych obowiązywała także nauczycieli niepełnosprawnych, ale dopiero znowelizowany art. 42a ust. 1a Karty Nauczyciela, który wszedł w życie od 1 września 2018 r. mówi expressis verbis o sposobie obniżenia pensum. Przy ustalaniu pensum bierze się pod uwagę tylko niepełnosprawność znaczną i umiarkowaną:
,, Nauczycielowi niepełnosprawnemu zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, dla którego maksymalny tygodniowy wymiar czasu pracy jest ustalany zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo), obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć proporcjonalnie do obniżenia maksymalnego tygodniowego wymiaru czasu pracy, z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. - Zgodnie ze wskazanym powyżej art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.
o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Przekładając to na pensum, należy przyjąć następujące działanie: (18x35) : 40 = 15 ¾. Należy tę liczbę zaokrąglić do pełnej godziny. Zatem na przykład w szkole podstawowej, gdzie pensum jest 18-godzinne, obniżone pensum wynosi 16 godzin, a w przedszkolu, gdzie pensum wynosi 25 godzin, obniżone pensum wynosi 22 godziny. - W przypadku osób ze stopniem niepełnosprawności istnieją pewne ograniczenia w zatrudnieniu. Osoba niepełnosprawna niezależnie od stopnia niepełnosprawności nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Niniejsze wynika z art. 15 ust. 3 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Tego rodzaju ograniczenia potwierdza także Karta Nauczyciela w art. 42a ust. 3: ,,Nauczycielowi korzystającemu z obniżonego tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nie przydziela się godzin ponadwymiarowych”.
- Powyżej mowa była stopniach niepełnosprawności. Ustawa cytowana powyżej ustala trzy stopnie niepełnosprawności: 1) znaczny – do tego stopnia zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą w celu pełnienia ról społecznych stałej lub długotrwałej opieki pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji; 2) umiarkowany – do tego stopnia zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych; 3) lekki – do tego stopnia zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy w porównaniu ze zdolnością, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną lub mającą ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować za pomocą wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.
- Kolejną istotną kwestią jest przedstawienie kolejnego orzeczenia. Osobę niepełnosprawną zalicza się do zatrudnionych osób niepełnosprawnych, począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.
W przypadku przedstawienia kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, odniesienie znajdujemy w art. 2a ust. 2 i 3 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych: ,,(…) osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych począwszy od dnia złożenia wniosku o wydanie orzeczenia, jeżeli z orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna, a wniosek o wydanie orzeczenia został złożony nie później niż w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Bez względu na datę złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych również w okresie do 3 miesięcy poprzedzających dzień przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia, jeżeli z treści tego orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna”. - Nauczyciel może być obowiązany do realizowania pensum także w porze nocnej (z tym, że za każdą godzinę pracy przysługuje mu dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 15% godzinnej stawki wynagrodzenia zasadniczego, jednakże nie niższej niż ustalona na podstawie art. 1518 § 1 k.p.). Zgodnie z tym przepisem pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pora nocna obejmuje 8 godzin, między godzinami 21.00-7.00. Przyjmuje się, że pracownikiem pracującym w nocy jest ten, który ma wpisane w swoim dobowym rozkładzie czasu pracy co najmniej 3 godziny w porze nocnej lub którego ¼ czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną.
- Omawiając niniejsze zagadnienie warto dodać, że art. 19 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych daje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego osobom zaliczonym do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym, ale tylko uprawnionym do urlopów, które nie przekraczają 26 dni roboczych. Co oczywiste, nauczyciele nie mają więc prawa do dodatkowego urlopu. Natomiast takie prawo mają inni pracownicy szkoły, z tym, że mogą z tego skorzystać dopiero po przepracowaniu roku od dnia zaliczenia ich do pracowników o danym stopniu niepełnosprawności.
Stan prawny na dzień 9 października 2024 r.