Kurs online - ZDJĘCIA SATELITARNE W SZKOLE

Utworzono: 14-04-2020
Kurs online - ZDJĘCIA SATELITARNE W SZKOLE

Centrum Nauki Kopernik przygotował kurs online "Zdjęcia satelitarne w szkole" przeznaczony dla nauczycieli uczących w szkole ponadpodstawowej geografii, fizyki, biologii oraz wiedzy o społeczeństwie. Materiały opracowano w taki sposób, aby udział w kursie nie wymagał wiedzy początkowej. Wszystkie zadania można wykonywać w swoim tempie, w dowolnym czasie. Kurs skierowany jest do nauczycieli zainteresowanych zastosowaniem zdjęć satelitarnych podczas lekcji szkolnych.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu i podjęcia decyzji o udziale w kursie - Zdjęcia satelitarne w szkole Kliknij tutaj

Jak podają organizatorzy kursu: "Kurs podzielony jest na sześć modułów tematycznych:

Moduł 1: Poznasz wszelkie potrzebne podstawy fizyczne powstawania i wykorzystywania zdjęć satelitarnych.

Moduł 2: Zapoznasz się z prostą w obsłudze przeglądarką zdjęć z przeróżnych satelitów, w tym przejdziemy przez proces tworzenia filmików pokazujących zmiany, które zachodzą na danym obszarze w czasie.

Moduł 3: Oddajemy się tematowi wody. Będziemy obserwować rzeki i odgadywać o czym świadczy ich kolor, jakie obrazy powiedzą nam o tym, że przeszła powódź, albo że mierzymy się z suszą. Przyjrzymy się największym połaciom naszej planety, czyli oceanom – m.in. obecnym na nich prądom czy temu gdzie można spotkać najwięcej fitoplanktonu, ale również np. ponurym konsekwencjom funkcjonowania przemysłu naftowego.

Moduł 4: Zwrócimy nasze oczy na obszary zielone – zarówno te uprawiane przez ludzi, jak i te pozostawione przyrodzie. Poznamy też wygodny sposób określania kondycji roślinności.

Moduł 5: Pogoda i klimat – przyjrzymy się i jednemu i drugiemu. Zjawiska pogodowe mogą czasem cieszyć oko, a czasem wpływać w katastrofalny sposób na życie ludzi. Z kolei jeśli chodzi o klimat, to satelity wyposażają nas w arsenał narzędzi do sprawdzania co się z nim dzieje na przestrzeni lat.

Moduł 6: Społeczeństwo. W tym module skupimy się na tym jakie bezpośrednie ślady naszego funkcjonowania widać z orbity (bo widać o wiele więcej niż Wielki Mur!). Przyjrzymy się na przykład ewolucji miast czy wielkim inwestycjom. Namierzymy też na przykład powstające obozy uchodźcze jako namacalne konsekwencje regionalnych konfliktów."

Więcej szczegółów: kliknij tutaj

Kurs: kliknij tutaj

Zachęcamy do wzięcia udziału w kursie.