Wydarzenia

Pomorskie Żagle Talentów
                                                         Weź udział w konkursie
                                                                                                                     Popłyń w rejs!

Uczniowie szkół ponadpodstawowych z województwa pomorskiego mogą wziąć udział w wyjątkowym konkursie, w którym nagrodą jest udział w tygodniowym rejsie dalekomorskim. Wystarczy nagrać krótki film prezentujący pasje i osiągnięcia – zawodowe, naukowe, sportowe – osób związanych z morzem i/lub żeglarstwem.

 

ŁAJBA 2024

Szkoła Podstawowa nr 9 im. kmdra por. St. Hryniewieckiego w Słupsku zaprasza do udziału w XXVII Festiwalu Piosenki Marynistycznej „Łajba 2024” oraz w towarzyszącym mu II Powiatowym Konkursie Fotograficznym „Gdzie niebo dotyka morza …” i XXV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Łajba 2024” o tematyce morskiej i marynistycznej. Festiwal piosenki odbędzie się 18 kwietnia 2024 r. w Teatrze RONDO mieszczącego się przy ul. Niedziałkowskiego 5 w Słupsku.

TERMIN ZGŁOSZEŃ: 29.03.2024 r.

IX Pomorski Konkurs o Tytuł Mistrza Nawigacji z STS „Pogorią”!

Zakończyły się  zapisy do dziewiątej edycji Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji. W tym roku uczniowie będą walczyć nie tylko o miano najlepszego specjalisty od nawigacji, ale też atrakcyjny rejs żaglowcem STS „Pogoria”. Pomorski Konkurs o Tytuł Mistrza Nawigacji, organizowany przez Pomorski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, Fundację Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub ventum” w Słupsku oraz Pomorski Związek Żeglarski, od lat służy do promowania nawigacji i tematyki morskiej wśród uczniów pomorskich szkół. Łącznie do tej pory wzięło w nim udział ponad 600 uczniów.

Zgodnie z harmonogramem 22 lutego młodzież czeka etap szkolny, 14 marca etap regionalny, a 4 kwietnia etap wojewódzki. Na przełomie maja i czerwca odbędzie się zaś Wielka Gala. Ważną nowością w tym roku jest nagroda dla najlepszego uczestnika. Zwycięzca wielkiego finału popłynie bowiem w rejs na żaglowcu STS „Pogoria”.

Więcej o konkursie TUTAJ


AKTYWNI BŁĘKITNI

Uczniowie z kl. VII-VIII C i kl. VII-VIII D SOSW w Żukowie wybrali się w ramach projektu AKTYWNI BŁĘKITNI na inauguracyjne spotkanie na terenie skansenu maszyn rolniczych w Mokrym Dworze. Ten dzień był sporą dawką historii i atrakcji w tym zabawy z " wodnym kołem fortuny".

Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby i tekst


Poszukiwanie marynistycznych ciekawostek

Przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 3 w Ustce podczas zimowej przechadzki poszukiwały ciekawostek marynistycznych pojawiających się w krajobrazie i przestrzeni naszej Ustki.

Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób


Zajęcia z teorii żeglowania

Rozpoczęliśmy zajęcia żeglarskie w grupie Cadet i Mariner od dwudniowego zgrupowania na terenie siedziby UKŻ Lamelka Kartuzy w Zespół Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej . Zajęcia z teorii żeglowania prowadzono z udziałem symulatora żeglarskiego udostępnionego przez Pomorski Związek Żeglarski. Podczas dwóch dni odbyły się zajęcia kondycyjne, zajęcia na koncentrację oraz w zakresie budowania relacji i pracy zespołowej  na jachtach wieloosobowych. To kolejny etap również przygotowań m.in do wakacyjnego rejsu po Morzu Bałtyckim na żaglowcu Kapitan Borchardt. Dziękujemy za udostępnienie sprzętu sportowego oraz całej kadrze za przeprowadzenie zgrupowania.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Hanna Kajeta


     


Zimowa wycieczka do Gdyni

Uczniowie klasy 4b i 4f Szkoły Podstawowej nr 4 w Pruszczu Gdańskim dnia 18 stycznia 2024 r  wycieczkę do Gdyni rozpoczęli  od spaceru po Skwerze Kościuszki, gdzie podziwiali wybrzeże w zimowej scenerii. Następnie  udali się na warsztaty i zwiedzili wystawę w  Centrum Nauki Eksperyment.  Na stanowiskach poświęconych wodzie uczniowie poznali ciekawe właściwości wody, wywoływali pływy morskie, nurt rzeki oraz wiry wodne. Dużo atrakcji dostarczył dzieciom symulator portu w Gdyni, elektrownia szczytowo - pompowa oraz śruba Archimedesa. Uczniowie mieli także możliwość “przenieść” się w zimne antarktyczne wody i zaobserwować zmiany klimatu w tej części świata. 

   

Wycieczka do Gdańska

SP 9 w Słupsku. Wycieczka do Gdańska w ramach programu "Poznaj Polskę". Zwiedziliśmy Muzeum Inkluzji w Bursztynie oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Morskie pasowanie na czytelnika

SP 9 w Słupsku. Pasowanie na morskiego czytelnika za nami  Nasi uczniowie musieli ciężko zapracować na tak szlachetny tytuł szorowali pokład, uczyli się wypatrywać piratów przez lornetkę, kręcili sterem i pląsali do szant. Po uroczystym pasowaniu, uroczyście wypożyczyli swoje pierwsze książki.

Machiny i platformy pływające

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Redzikowie. Na zajęciach LegoMasters uczniowie klas 1-3 SP zbudowali machiny i platformy pływające.

    

ZAPRASZAMY NA ZDALNE SZKOLENIE

IX Konkurs o Tytuł Mistrza Nawigacji - spotkanie instruktażowe dla nauczycieli - opiekunów przygotowujących uczniów do udziału w nawigacyjnych zawodach wiedzy

MARINA - Festiwal Piosenki Marynistycznej 2023

To już IX EDYCJA Pomorskiego Festiwalu Piosenki Marynistycznej "MARINA 2023". Zapraszamy do udziału uczniów szkół podstawowych z terenu województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz zachodniopomorskiego.
Termin przesyłania zgłoszeń upływa 9 listopada 2023 roku.

Czytaj więcej: http://www.festiwalmarina.pl/


Konferencja pn. Dobre praktyki w kształtowaniu kompetencji kluczowych poprzez edukację morską w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy – wsparcie regionalne

6 i 7 października 2023 r. w Pierwoszynie odbyła się Konferencji pn. Dobre praktyki w kształtowaniu kompetencji kluczowych poprzez edukację morską w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy – wsparcie regionalne. Wzięli jej udział samorządowcy, dyrektorzy szkół, nauczyciele, którzy uczestniczyli w projekcie Pomorskie Żagle Wiedzy  - wsparcie regionalne oraz inni przedstawiciele środowiska oświatowego zainteresowani edukacją morska i żeglarską.

Program wydarzenia:

I DZIEŃ – 6. października 2023 r., godz. 09:00-12.20  – Kosakowskie Centrum Kultury, ul. Kaszubska 11, Pierwoszyno

9.30–10.00

Rejestracja. Kawa powitalna

10.00–10.15

Powitanie i wystąpienia gości – Marszałek Województwa Pomorskiego; Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo; Bożena Żuk, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku

10.15–10.20

Wręczenie Statuetki z okazji 25-lecie Samorządu Województwa Pomorskiego – Marszałek Województwa Pomorskiego

10.20–10.45

Stan realizacji projektu „Pomorskie Żagle Wiedzy  wsparcie regionalne”.  Praktyczne szkolenia żeglarskie nauczycieli – Kamila Kargulewicz, inspektor w Departamencie Edukacji i Sportu, Joanna Bajor, Departament Edukacji i Sportu   

10.45–10.55

Rejs „Po Morskie Żagle Wiedzy” – relacja uczestników rejsu Pogorią – Maciej Barański, dyrektor Szkoły Podstawowej w Łebie

10.55–11.25

Pomorskie Żagle Wiedzy – realizacja projektów morsko-żeglarskich:

  • Gabriela Troczyńska, Szkoła Podstawowa nr 2 w Ustce
  • Marta Kłosowska, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żukowie
  • Paweł Pytka, Zespół Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej

11.25–11.45

Przerwa kawowa

11.45–11.50

„Zajęcia na fali” – podsumowanie konkursu dla nauczycieli na scenariusz zajęć o tematyce morskiej – Iwona Poźniak, konsultant ds. edukacji morskiej i projektów edukacyjnych w Pomorskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku

11.50-12.00

Wręczenie certyfikatów szkołom wyróżniającym się w realizacji Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej – Aleksandra Bąkowska, przewodnicząca zespołu ds. edukacji morskiej Pomorskiej Rady Oświatowej

12.00–12.20

Sesja dyskusyjna: Rozwój kompetencji uczniów poprzez żeglarstwo w edukacji formalnej i nieformalnej we współpracy ze środowiskiem lokalnym – moderator, Maciej Barański, dyrektor Szkoły Podstawowej w Łebie

I DZIEŃ – 6. października 2023 r., godz. 12.20-17.30  – Przystań Żeglarska w Rewie, ul. Koralowa 5

12.20–13.30

Wizyta studyjna w Yacht Club Rewa – Janusz Frąckowiak, trener żeglarstwa Yacht Club Rewa

14.00–15.30

Przerwa obiadowa

15.30–17.30

Warsztaty instruktażowo-merytoryczne: nawigacja, prace bosmańskie, ratownictwo wodne i bezpieczeństwo nad wodą, zajęcia artystyczne o tematyce morskiej, budowa łodzi żaglowej.

Prowadzący: Tatiana Słojka,  Pomorski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, Robert Kozłowicz,  Pomorski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, Magda Thiede, Gminny Klub Sportów Wodnych Kilwater, Dariusz Kloskowski, Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub ventum”

19.00

Kolacja z szantami – koncert zespołu Handszpaki

II DZIEŃ – 7. października 2023 r., godz. 09:00-17:00  –  Przystań Żeglarska w Rewie, ul.  Koralowa 5

9.00–9.30

Wnioski i rekomendacje z pierwszego dnia konferencji – Maciej Barański, dyrektor Szkoły Podstawowej w Łebie  

9.30–10.30

Seminarium: Żeglarstwo w teorii i praktyce. Organizacja regat. Metody i formy pracy we wczesnym nauczaniu żeglarstwa – Janusz Frąckowiak, trener żeglarstwa Yacht Club Rewa 

10.30–13.00

Praktyczne regatowe zajęcia żeglarskie CZĘŚĆ I. Janusz Frąckowiak, trener żeglarstwa Yacht Club Rewa

13.00–14.30

Przerwa obiadowa

14.30–17.00

Praktyczne regatowe zajęcia żeglarskie CZĘŚĆ II. Janusz Frąckowiak, trener żeglarstwa Yacht Club Rewa

 

 

 

     

        

      

       

      

      


Certyfikaty Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej przyznane

6 października 2023 r. w Pierwoszynie, podczas Konferencji pn. Dobre praktyki w kształtowaniu kompetencji kluczowych poprzez edukację morską w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy – wsparcie regionalne, odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej 5 placówkom oświatowym województwa pomorskiego.

Certyfikaty otrzymali:

  • Zespół Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej
  • Szkoła Podstawowa nr 2 w Ustce
  • Przedszkole Lokomotywa w Gdyni
  • Szkoła Podstawowa nr 4 w Pruszczu Gdańskim
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żukowie

Należy podkreślić, że Zespół Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej otrzymał certyfikat po raz drugi i tym samym potwierdził wyjąka jakość we wdrażaniu edukacji morsko-żeglarskiej w swojej placówce.

Wszystkim placówkom certyfikowanym serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w prowadzeniu edukacji morsko-żeglarskiej.

   


„ZAJĘCIA  NA FALI”
Wyniki III Edycji Konkursu dla nauczycieli na scenariusz zajęć o tematyce morskiej


6 października 2023 r. w Pierwoszynie, podczas Konferencji pn. Dobre praktyki w kształtowaniu kompetencji kluczowych poprzez edukację morską w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy – wsparcie regionalne, odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie III edycji Konkursu dla nauczycieli na scenariusz zajęć o tematyce morskiej „ Zajęcia na fali”.

Poniżej prezentujemy wyniki Konkursu:

WYRÓŻNIENIA:

  • Adrianna Wisłocka – Szkoła Podstawowa w Biesowicach,
    kategoria: szkoła podstawowa – klasy 4-8
  • Joanna Lubiniecka – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Damnicy,
    kategoria: szkoła podstawowa – klasy 4-8

III MIEJSCA:

  • Natalia Domańska – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Gdańsku,
    kategoria: edukacja wczesnoszkolna
  • Sławomir Pobłocki – Zespół Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej,
    kategoria: szkoła podstawowa – klasy 4-8

II MIEJSCA:

  • Zofia Granos – Szkoła Podstawowa nr 51 w Gdyni,
    kategoria: edukacja wczesnoszkolna
  • Magdalena Kamińska – Zespół Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej,
    kategoria: szkoła podstawowa – klasy 4-8

I MIEJSCA:  

  • Justyna Plichta – Szkoła Podstawowa nr 2 w Kartuzach,
    kategoria: edukacja wczesnoszkolna
  • Magdalena Justyna Jakiel – Szkoła Podstawowa nr 4 w Pruszczu Gdańskim,
    kategoria: szkoła podstawowa – klasy 4-8
  • Magdalena Ankiewicz-Kopicka – X Liceum Ogólnokształcące w Gdyni,
    kategoria: szkoła ponadpodstawowa

GRAND PRIX

  • Natalia Markowicz ­– Szkoła Podstawowa w Dzierzgoniu,
    oddział przedszkolny

Gratulujemy zdobycia wyróżnień i nagród w Konkursie.

Zapraszamy wszystkich nauczycieli województwa pomorskiego do udziału w kolejnych edycjach turnieju na scenariusz zajęć o tematyce morskiej. Uaktualniony regulamin i załączniki już od pierwszego listopada 2023 r. na stronie PODN w Słupsku w zakładce: Pomorski Program Edukacji Morskiej – Konkursy: https://www.odn.slupsk.pl/pomorski-program-edukacji-morskiej-2/konkursy-3/zajecia-na-fali-konkurs-dla-nauczycieli-aktualny/

   


KOMANDOR DARIUSZ NA POKŁADZIE
Zorganizuj zajęcia morsko-żeglarskie w swojej szkole!

Wyjątkowy gość w Miejskim Przedszkolu nr 3 w Ustce

Miejskie Przedszkole nr 3 w Ustce miało 18.09.2023 wyjątkowego gościa, komandora Marynarki Wojennej, Pana Dariusza Kloskowskiego. Pan Dariusz zaprezentował starszakom, jak wygląda mundur galowy, wyjaśnił, co go charakteryzuje oraz z jakich elementów się składa. Opowiedział o pracy w Marynarce Wojennej, latarniach morskich, nawigacji morskiej oraz zaprezentował urządzenia do mierzenia ciśnienia, barometr, urządzenie do pomiaru siły wiatru i wiele innych ciekawych przedmiotów. Zajęcia upłynęły w bardzo miłej atmosferze, a na zakończenie dzieci serdecznie podziękowały za piękne i ciekawe zajęcia, a w zamian otrzymały drobne upominki.

   

Chrzest Morski klas czwartych

13 października, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce miało w Sali Tradycj niezwykłych gości. jednostkę odwiedzili  czwartoklasiści z SP nr 9 w Słupsku. Żołnierze poprowadzili ciekawą lekcję historii. Pokazali eksponaty zgromadzone w Sali Tradycji, które wciąż tchną duchem morskiej historii. Zaraz po tym spotkaniu, uczniowie zostali zaproszeni do sali konferencyjnej, gdzie czekali na nich POSEJDON i jego żona AMFITRYTA. To przed nimi uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie!

     


Zajęcia żeglarskie pierwszaków z ZKiW Brodnica Górna .

Piękny dzień pełen wrażeń żeglarskich i i niezwyczajny. Odwiedził nas Prezydent Rzeczypospolitej Polski w latach 1990-1995 Lech Wałęsa, przewodniczący legendarnej Solidarności i Laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

        

Klasa pod żaglami w Dębogórze

Już po raz czwarty ruszyliśmy z "Klasą pod żaglami". W tym tygodniu swoje pierwsze kroki na żaglach postawiło trzydzieścioro pierwszoklasistów z naszej dębogórskiej szkoły. Zajęcia jak co roku odbywają się przy dużym wsparciu Yacht Club Rewa. To wspaniałe, że zajęcia których inicjatorką była dyrektor Halina Foltynowicz, cieszą się takim zainteresowaniem wśród dzieci i rodziców z Gmina Kosakowo.

    

Serdecznie gratulujemy najmłodszym żeglarzom.


ZAJĘCIA NA FALI
Konkurs dla nauczycieli na scenariusz zajęć o tematyce morskiej

Miło nam poinformować, że znamy już Nauczycieli województwa pomorskiego, którzy zostali nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie na scenariusz zajęć o tematyce morskiej.

Poniżej alfabetyczna lista Laureatów konkursu:

  • Natalia Markiewicz, Szkoła Podstawowa w Dzierzgoniu
  • Magdalena Ankiewicz-Kopicka, X Liceum Ogólnokształcące w Gdyni
  • Natalia Domańska, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Gdańsku
  • Zofia Granos, Szkoła Podstawowa nr 51 w Gdyni
  • Magdalena Justyna Jakiel, Szkoła Podstawowa nr 4 w Pruszczu Gdańskim
  • Magdalena Kamińska, Zespół Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej
  • Joanna Lubiniecka, SOSW w Damnicy
  • Justyna Plichta, Szkoła Podstawowa nr 2 w Kartuzach
  • Sławomir Pobłocki, Zespół Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej
  • Adrianna Wisłocka, Szkoła Podstawowa w Biesowicach

Nagrody i wyróżnienia zostaną wręczone 6 października 2023 r., w Rewie podczas Konferencji podsumowującej realizację Projektu Pomorskie Żagle Wiedzy. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i zapraszamy na galę wręczenia nagród.

Konferencja "Bałtyk bez barier"

Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego wraz z Partnerami serdecznie zaprasza na Konferencję podsumowującą projekt "Bałtyk bez barier":
Termin Konferencji: 16 maja 2023 r., godz. 10.00 – 15.00
Miejsce wydarzenia: Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, audytorium C (poziom 3), ul. Bażyńskiego 6, 80-309 Gdańsk
Celem konferencji jest przedstawienie i podsumowanie zrealizowanych w ramach Projektu działań, osiągniętych wskaźników oraz zaprezentowanie głównych rezultatów.
Cele szczegółowe wydarzenia to m.in.:

  • prezentacja Programu edukacyjnego pn.: „Bałtyk bez barier – zwiększenie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży poprzez wykorzystanie metod aktywizujących” wraz z szerokim wachlarzem materiałów
    i narzędzi edukacyjnych opracowanych w ramach projektu do wykorzystania przez nauczycieli
    i edukatorów podczas pracy z dziećmi i młodzieżą w wieku od 10 do 19 lat;
  • zapoznanie z aktywnymi metodami pracy z uczniem podczas edukacji dotyczącej ochrony Morza Bałtyckiego, uwzględniającymi również potrzeby uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz uczniów słabowidzących;
  • prezentacja zagadnień związanych z ochroną Morza Bałtyckiego;
  • zapoznanie z raportem oceny i skuteczności wdrożenia opracowanego programu edukacyjnego
    wraz z rekomendacjami.

Zapraszamy:

  • przedstawicieli kształcenia pozaformalnego; edukatorów i animatorów zajęć przyrodniczych;
  • nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych;
  • nauczycieli szkół specjalnych i specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, w tym nauczycieli
    i opiekunów pracujących z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz nauczycieli i opiekunów uczniów słabowidzących;
  • przedstawicieli organizacji pozarządowych, instytucji i jednostek samorządowych zajmujących się
    edukacją w zakresie ochrony środowiska morskiego;
  • przedstawicieli instytucji wspierających rozwój zawodowy nauczycieli.

Zaproszonymi gośćmi będą: przedstawiciele kuratoriów oświaty, przedstawiciele urzędów marszałkowskich województw nadmorskich, przedstawiciele instytucji finansujących Projekt tj. Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, a także eksperci z ramienia wszystkich Partnerów w Projekcie.


VIII Pomorski Konkurs o Tytuł Mistrza Nawigacji  - wyniki etapu wojewódzkiego

Miło nam poinformować, że znamy nazwiska uczniów województwa pomorskiego, którzy w finale VIII Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza uzyskali najwyższe wyniki.
Poniżej alfabetyczna lista finalistów, który znaleźli się w gronie laureatów - nagrodzonych i wyróżnionych w etapie wojewódzkim turnieju nawigacyjnego:

Andrzej Beyer-Wróblewski Szkoła Podstawowa nr 12 w Gdyni
Dominika Juchniewicz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 w Słupsku
Inga Lieske Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szemudzie
Kinga Wojtkowiak Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 w Słupsku
Kornel Soroka Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 im. Polonii w Słupsku
Maciej Węgrzyński Szkoła Podstawowa w Kobylnicy
Maja Szydloch Szkoła Podstawowa nr 2 w Ustce
Michał Więckiewicz Szkoła Podstawowa im. Obrońców Ziem Polskich w Wocławach
Mirosław Jodko Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 w Słupsku
Wiktor Nowak Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szemudzie

Zgodnie z zasadą i tradycją Konkursu nie ujawniamy jeszcze, kto zajął, które miejsce. Tegorocznego Mistrza Nawigacji poznamy 2 czerwca 2023 r. w Charzykowych podczas Konferencji Projektu Pomorskie Żagle Wiedzy. Już teraz na galę wręczenia nagród serdecznie zapraszam wszystkich ww. Uczniów wraz z Nauczycielami-Opiekunami. Wszystkim Uczniom biorącym udział w Konkursie serdecznie dziękujemy za trud włożony w przygotowanie się do nawigacyjnych zmagań. Dziękujemy też Nauczycielom przygotowującym Uczestników do udziału w Konkursie. Szczególne podziękowania kierujemy do współorganizatorów Konkursu: Fundacji Wspierania Inicjatyw niekonwencjonalnych Subventum i Pomorskiego Związku Żeglarskiego - dziękujemy, że zawsze możemy na Was liczyć!. 


VIII Pomorski Konkurs o Tytuł Mistrza Nawigacji - uczniowie zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego

Miło mi poinformować, że znamy już nazwiska uczestników etapu wojewódzkiego - Finału VIII Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji:
Kinga Wojtkowiak
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 w Słupsku
Julia Zganiacz
Szkoła Podstawowa w Kobylnicy
Kuźniar Weronika
Szkoła Podstawowa w Kobylnicy
Tomasz Olschewski
Szkoła Podstawowa w Kobylnicy
Maciej Węgrzyński
Szkoła Podstawowa w Kobylnicy
Kornel Soroka
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 im. Polonii w Słupsku
Dominika Juchniewicz
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 w Słupsku
Mirosław Jodko
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 w Słupsku
Maja Szydloch
Szkoła Podstawowa nr 2 w Ustce
Eliza Sztafij
Szkoła Podstawowa nr 2 w Ustce
Halina Jonko
Szkoła Podstawowa nr 12 w Gdyni
Andrzej Beyer-Wróblewski
Szkoła Podstawowa nr 12 w Gdyni
Anna Matczuk
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leźnie
Antonina Iwanowska
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leźnie
Wiktor Nowak
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szemudzie
Inga Lieske
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szemudzie
Szymon Jastrzębski
Szkoła Podstawowa im. Obrońców Ziem Polskich w Wocławach
Michał Więckiewicz
Szkoła Podstawowa im. Obrońców Ziem Polskich w Wocławach
Kinga Tomaszewska
Szkoła Podstawowa im. Obrońców Ziem Polskich w Wocławach
Mikołaj Maciejewski
Szkoła Podstawowa im. Obrońców Ziem Polskich w Wocławach
Zuzanna Chudzińska
Szkoła Podstawowa nr 29 im. Jerzego Pucka w Gdańsku
Finał VIII Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji odbędzie się:
4 kwietnia 2023 (wtorek) o godz. 10.00 
w Słupskim Inkubatorze Technologicznym przy ul. Portowa 13.
Gratulujemy kwalifikacji do Finału konkursu i serdecznie zapraszamy do Słupska.

Sieć współpracy dla animatorów (Pomorskie Żagle Wiedzy) - Pomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli

W ramach realizacji projektu Pomorskie Żagle Wiedzy - wsparcie regionalne zapraszamy na cykl spotkań, podczas których przedstawione zostaną możliwości wykorzystania wirtualnego symulatora jako narzędzia przygotowującego do realnego żeglowania umożliwiającego jednocześnie przekazywanie wiedzy z zakresu geografii, nawigacji, fizyki i techniki.

Adresaci: Nauczyciele pomorskich szkół podstawowych z następującego obszaru województwa pomorskiego- miasta: Gdańsk, Gdynia, Sopot oraz powiaty: kościerski, sztumski, malborski i nowodworski" oraz pozostałych powiatów w przypadku listy rezerwowej.

O szkoleniu / programie:

Sieć współpracy dla animatorów została powołana w ramach projektu „Pomorskie Żagle Wiedzy – wsparcie regionalne”, realizowanego przez Samorząd Województwa Pomorskiego w partnerstwie z Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Projekt ten ma na celu koordynację działań z obszaru kształtowania kompetencji kluczowych uczniów poprzez edukację morską i żeglarską podejmowanych w ramach projektów gminnych.

Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku koordynuje pracą sieci współpracy, podczas której uczestnicy będą mieli okazję m.in. do wymiany doświadczeń, prezentacji dobrych praktyk, analizy bieżących działań/problemów projektowych w zakresie realizacji edukacji morskiej w szkołach podstawowych. Na każdym spotkaniu sieci będą realizowane szkolenia prowadzone przez ekspertów.

Zagadnienia poruszane podczas spotkań sieci będą dotyczyć m.in:

  • włączania tematyki morsko-żeglarskiej w realizację podstaw programowych różnych przedmiotów w szkole podstawowej,
  • pracy metodą projektu oraz innych form i metod w edukacji morskiej,
  • możliwości wykorzystania TIK w edukacji morskiej,
  • bezpieczeństwa nad wodą i na wodzie,
  •  możliwości współpracy w ramach realizacji zajęć edukacji morskiej.

Liczba godzin jednego spotkania: min. 4 godz. dydaktyczne (2 godz. dydaktyczne – seminarium z ekspertem zewnętrznym + 2 godz. dydaktyczne – wymiana dobrych praktyk, przygotowanie do konkursów itp.).

Na każde spotkanie obowiązuje elektroniczna rejestracja – po zalogowaniu do swojego konta w PCEN.

  1. Wykorzystywanie TIK w edukacji morskiej na przykładzie symulatora żeglowania – 1.04.2023 r., godz. 10.00–13.15, warsztaty stacjonarne – 4 godziny dydaktyczne, prowadzący: Łukasz Franków
    Celem głównym spotkania jest przedstawienie możliwości wykorzystania wirtualnego symulatora jako narzędzia przygotowującego do realnego żeglowania oraz pomagającego w zdobyciu podstawowej wiedzy z zakresu geografii, nawigacji, fizyki i techniki. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane możliwości przykładowego symulatora, w tym żeglowania po wybranych wodach otwartych świata, nawigowania przy pomocy mapy oraz konstelacji gwiezdnych, obsługi jachtu czy uczestnictwa w regatach online.
    Udział w spotkaniu umożliwi także porównanie symulatora do realnego żeglarstwa, odwzorowanie środowiska morskiego oraz zachowania jachtu na wodzie. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli nabyć praktyczne umiejętności związane z konfiguracją przykładowego symulatora, planowania rejsów z użyciem mapy poprzez ustawianie punktów startu i końca oraz punktów pośrednich.
  2. Podstawy budowy jachtu – konstrukcja, żagle, liny – 29.04.2023 r., godz. 10.00–13.15, warsztaty stacjonarne – 4 godziny dydaktyczne, prowadzący: Łukasz Franków
    Głównym celem spotkania jest omówienie budowy jachtu i nazewnictwa poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Ponadto uczestnicy szkolenia zostaną zapoznani z rodzajami żagli oraz lin. W drugiej części warsztatów zostaną przedstawione zagadnienia związane z etykietą flagową oraz węzłami używanymi podczas pracy z linami.
  3. Rozwijanie kompetencji naukowo-technicznych poprzez wykorzystanie teorii żeglowania – 20.05.2023 r., godz. 10.00–13.15, warsztaty stacjonarne – 4 godziny dydaktyczne, prowadzący: Łukasz Franków
    Głównym celem spotkania jest wykorzystanie teorii żeglowania do rozwijania kompetencji naukowo-technicznych uczniów i uczennic pomorskich szkół podstawowych. Podczas szkolenia poruszone zostaną zagadnienia związane z działaniem żagli i sił, które na nie oddziałują, umożliwiając poruszanie się jachtu. Omówiona zostanie także teoria wiatru w żeglarstwie. Praktyczna część warsztatów będzie dotyczyła wskaźników wiatru na żaglach, obsługi jachtu w przykładowym symulatorze oraz sterowania jachtem z uwzględnieniem siły wiatru.
  4. Kurs na bezpieczeństwo, czyli o bezpiecznym i przyjemnym żeglowaniu – 17.06.2023 r., godz. 10.00–13.15, warsztaty stacjonarne – 4 godziny dydaktyczne, prowadzący: Łukasz Franków
    Głównym celem spotkania jest omówienie zagadnień związanych z przepisami dotyczącymi bezpiecznego żeglowania, w tym oznakowania szlaków wodnych, prawa drogi i bezpieczeństwa na wodzie. Ponadto podczas szkolenia przedstawione zostaną węzły użytkowe, skróty na ekranie kompasu, GPS-u i map wykorzystywanych w przykładowym symulatorze żeglowania, a także zagadnienia dotyczące trymowania żagli.
    Na zakończenie cyklu szkoleń uczestnicy zostaną zapoznani z historią żeglarstwa oraz tradycjami i pieśniami żeglarskimi.

Więcej informacji i rejestracja na stronie: 
https://www.doskonalenie.cen.gda.pl/sieci-wspolpracy-i-samoksztalcenia/siec-wspolpracy-dla-animatorow-pomorskie-zagle-wiedzy/?fbclid=IwAR2ONTtozE5auLR7Gp3KgI7WsXGBnkssWCHsSgPvS9zKNxtj_lrUrnm7__Y


 

Elementy marynistyczne na lekcji wychowania fizycznego

Zapraszamy na jednodniowe sympozjum naukowe dla uczniów i ich nauczycieli/edukatorów - poziom szkoła podstawowa. Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego wraz z Partnerami projektu ,,Bałtyk bez barier" zaprasza uczniów i nauczycieli do udziału w jednodniowym sympozjum.

  • Miejsce: Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego,
  • ul. Bażyńskiego 4, Gdańsk, teren Kampusu Oliwa Uniwersytetu Gdańskiego
  • Termin: 31 marca 2023 r. (piątek)
  • Uczestnicy: uczniowie w wieku 10-14 lat (zainteresowani naukami przyrodniczymi, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę) w tym uczniowie słabowidzący oraz nauczyciele przedmiotów przyrodniczych.
  • Zapraszamy grupy: 6 uczniów + 1-2 nauczycieli.
  • Ramy czasowe: 10.30 – 15.00 / Liczba miejsc: 100
  • O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.
  • Organizator zastrzega pulę miejsc dla uczniów z małych miejscowości oraz innych województw.
  • Zgłoszenie uczestnictwa wymaga przesłania mailem na adres: joanna.jaszczolt@ug.edu.pl kompletnego zgłoszenia tj. wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszeniowego wraz z podpisanymi oświadczeniami. Otrzymanie każdego zgłoszenia zostanie potwierdzone mailowo!!!!
  • Więcej o sympozjum i formularz zgłoszeniowy do pobrania na stronie projektu:

https://frug.ug.edu.pl/.../projekty.../baltyk-bez-barier/


Igrzyska Usteckich Przedszkolaków

21.02.2023 roku na hali sportowej naszej szkoły odbyły się po raz drugi Igrzyska Usteckich Przedszkolaków. W tym roku motywem przewodnim były gry i zabawy o tematyce morskiej. Sprzęt wykorzystany w Igrzyskach to kamizelki i koła ratunkowe, pagaje, liny, deski, makarony do nauki pływania, dyski do aqua areobicu. Dzieci dobrze się bawiąc oswajały się ze sprzętem pływacko żeglarskim co na pewno się przyda młodym mieszkańcom nadbałtyckiego miasteczka jakim jest Ustka. Przed zawodami przeszło setka dzieci uczestniczyła w rozgrzewce przy muzyce – był to niezapomniany widok. Każdy przedszkolak otrzymał pamiątkową zawieszkę, oraz regeneracyjną przekąskę w postaci jabłka. Każda z 5 grup przedszkolnych otrzymała dyplom uczestnictwa we wspólnej zabawie. Na imprezę przybyli goście z Urzędu Miasta: pani naczelnik – Dorota Szcześniak i pani sekretarz – Paulina Kamińska, które dopingowały młodych zawodników. Pan dyrektor Cezary Tokarczyk dokonał otwarcia Igrzysk i wraz z gośćmi udekorował zawodników na zakończenie. Dziękuję przybyłym gościom, przedszkolakom i wychowawczyniom i paniom przybyłym za uczestniczenie w naszych Igrzyskach. Bardzo dziękuję moim koleżankom i kolegom z SP nr 2 dzięki którym ta impreza mogła mieć miejsce.

     

   


Departament Edukacji i Sportu zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych województwa pomorskiego
do udziału w Konkursie Po Morskie Żagle Wiedzy

Konkursu Po Morskie Żagle Wiedzy

w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy – wsparcie regionalne 
Projekt jest współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020

Adresaci: uczniowie szkół ponadpodstawowych z województwa pomorskiego, którzy do 20 lutego 2023 r. ukończą 15 lat.

Do udziału w Konkursie można przystąpić indywidualnie lub w zespole dwuosobowym.
Przedmiotem Konkursu jest wykonanie filmu prezentującego morskie i żeglarskie walory województwa pomorskiego wraz z opisem, przy czym:

  1. film:
    1. będzie odnosił się do jednego z następujących obszarów tematycznych:
      • aktywności wodne na różnych akwenach (żeglarstwo i inne sporty wodne);
      • jednostki pływające i infrastruktura (np. jachty, żaglowce, statki rybackie, porty, mariny, przystanie, itp.);
      • zawody związane z morzem, gospodarką rzeczną i jeziorami (np. kapitan, bosman, nawigator morski, nurek, okrętowiec, rybak, biolog morski, itp.);
      • ludzie morza – ich pasje i dokonania;
      • kultura morska i żeglarska w literaturze i sztuce, w tym malarstwo, rzeźba, bursztyn, szanty i pieśni morskie;
    2. będzie trwał: od 1,5 do 2 minut;
    3. zostanie umieszczony na portalu internetowym jako film prywatny, do którego dostęp można mieć wyłącznie poprzez udostępniony przez autora link;
  2. opis:
    1. będzie uzasadniał wybór obszaru tematycznego;
    2. będzie liczył maksymalnie 800 znaków ze spacjami.

Nagrodą w Konkursie jest udział w tygodniowym rejsie dalekomorskim organizowanym w ramach Projektu w kwietniu 2023 roku. Udział w rejsie wymaga od uczestnika posiadania ważnego paszportu lub dowodu osobistego.

Zgłoszenie udziału w Konkursie odbywa się poprzez elektroniczny formularz w terminie do 27 lutego 2023 r.
Do wypełnienia elektronicznego formularza potrzebne będą następujące informacje:

  1. imię i nazwisko, data urodzenia oraz dane kontaktowe uczestnika Konkursu;
  2. nazwa i adres szkoły, do której uczęszcza uczestnik Konkursu;
  3. wybrany obszar tematyczny;
  4. link do filmu;
  5. opis.

Warunkiem udziału w konkursie jest złożenie dokumentów uczestnika projektu do 20 lutego 2023 roku (decyduje data stempla pocztowego) na adres:

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Edukacji i Sportu
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk
„Po Morskie Żagle Wiedzy”

Informacji na temat KONKURSU udziela:

  • Kamila Kargulewicz: tel. 58 32 68 426, @ k.kargulewicz@pomorskie.eu
  • Joanna Bajor: tel. 58 32 68 742, @ j.bajor@pomorskie.eu

Załączniki:

  1. regulamin konkursu "Po Morskie Żagle Wiedzy" w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy - wsparcie regionalne,
  2. dokumenty wymagane do udziału w Konkursie, w tym:
    • oświadczenia uczestnika Projektu w odniesieniu do zbioru: Zarządzanie Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020,
    • oświadczenia uczestnika Projektu w odniesieniu do zbioru: Centralny system teleinformatyczny wspierający realizację programów operacyjnych,
    • zakres danych uczestnika projektu,
    • deklaracja udziału w projekcie,
    • oświadczenie uczestnika projektu realizowanego w ramach Osi Priorytetowej 3 RPO WP 2014-2020 nt. sytuacji po zakończeniu udziału w projekcie.

STRONA KONKURSU: TUTAJ


Elementy marynistyczne na lekcji wychowania fizycznego

W SP 9 w Słupsku odbyła się ciekawa lekcja otwarta "Elementy marynistyczne na lekcji wychowania fizycznego". Zajęcia miały na celu integrację międzykulturową a także propagowanie marynistyki na zajęciach sportowych. Były węzły, slalom z kamizelkami, warkocze z linek, wieża liderów a także morskie opowieści. Lubimy takie aktywności i doceniamy zaangażowanie nauczycieli i uczniów.

      

      


Tratwą przez Bałtyk - projekt edukacji morskiej

28 sierpnia 2022 roku minęła 65 rocznica rozpoczęcia rejsu przez Bałtyk na świerkowej tratwie. Andrzej Urbańczyk, 21-letni student o niewielkim doświadczeniu żeglarskim, wpadł na pomysł przepłynięcia tratwą przez Bałtyk. Dołączyli do niego: Jerzy Fischbach (lekarz), Stanisław Kostka (radiowiec) oraz Czesław Breit (dziennikarz). Panowie samodzielnie budowali tratwę z sześciu świerkowych pni powiązanych ze sobą linami. Pomysł wydawał się szalony, a mimo to planowano jego realizację. Prace przygotowawcze trwały rok. Przed śmiałkami stały nie lada wyzwania. Niesprzyjające warunki meteorologiczne, zmienny i silny wiatr z północy, skomplikowana sytuacja polityczna kraju. To wszystko na pewno nie ułatwiało realizacji marzeń. Wbrew przypuszczeniom sceptyków tratwa nie została zniszczona. Co więcej po dwunastu dniach dopłynęła do niezaludnionej wyspy Lilla Karlsö nieopodal Szwecji.

Ta wyprawa była tylko początkiem przygód żeglarskich znanego mieszkańcom Łeby i świata Andrzeja Urbańczyka – pisarza, żeglarza, wpisanego do Księgi rekordów Guinnessa, jako rekordzisty w samotnych rejsach.

Podobnie jak sam pomysłodawca, tak i tratwa przeszła do historii. Uczą się o niej uczniowie Szkoły Podstawowej w Łebie oraz słyszą turyści. Opowieści o Tratwie “Nord” wciąż pozostają żywe w umysłach i sercach mieszkańców regionu.

Aby uczcić rocznicę rejsu uczniowie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Łebie zrealizowali projekt edukacyjny pt.: Tratwą przez Bałtyk, czyli…kilka słów o “Nord” i niezwykłym marzeniu Andrzeja Urbańczyka. Celem projektu była popularyzacja twórczości regionalnej, zainteresowanie uczniów historią regionu, zapoznanie z nowymi technikami tworzenia prac ilustracyjnych, kształcenie umiejętności tworzenia tekstu informacyjno-reklamowego oraz korzystanie z fotografii, rysunków, wykresów, danych statystycznych, tekstów źródłowych oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych w celu zdobywania, przetwarzania i prezentowania informacji. W ramach realizacji projektu uczniowie klas 4 i 8 brali udział w lekcjach z edukacji czytelniczej i medialnej, przybliżających historię rejsu i sylwetkę Andrzeja Urbańczyka.

Efektem końcowym jest broszura z materiałami przygotowanymi przez uczniów, biorących udział w projekcie “Tratwą przez Bałtyk”. Zawiera ona komiks wykonany w programie komputerowym, opowiadanie o tematyce morskiej inspirowane twórczością A. Urbańczyka, zbiór zadań matematycznych o tematyce morskiej, powiązanych z rocznicą rejsu tratwą Nord oraz wystawa makiet tratwy Nord.

Zapraszamy na wystawę makiet wykonanych przez uczniów naszej szkoły.

     

    


Morskie inspiracje artystyczne

W Szkole Podstawowej w Bierkowie powstaje kolejna łódka wykonywana samodzielnie przez uczniów pod opieka instruktorów Fundacji Dziedzictwa Morskiego. Działanie realizowane jest w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy - wsparcie regionalne.

Morskie inspiracje artystyczne

W SP w Łebie odbyły się warsztaty twórcze, artystyczne, bardzo kreatywne, pobudzające do działania. Zajęcia były pełne morskich inspiracji, a dzieci przez cały tydzień tworzyły cudowne prace.

   

Morska preorientacja zawodowa

SP w Bierkowie. W ramach projektu edukacyjnego dla świetlic „ Poznajemy zawody” mieliśmy zaszczyt gościć Pana Radka, który jest Pierwszym Oficerem na statku i opowiedział o swojej ciekawej pracy. Bardzo dziękujemy za interesujące zajęcia. Kto wie, może wśród naszych Świetliczaków jest przyszły marynarz.

  

Obieg wody w przyrodzie

Dzieci z klasy 2b SP 51 w Gdyni wzięły udział w warsztatach metodami aktywnymi oraz doświadczeniach dotyczących obiegu wody w przyrodzie retencji, suszy postępowania w przypadku powodzi. Były to zajęcia z programu "Aktywni Błękitni"

     

     


Morski angielski

SP 9 w Słupsku. Na zajęciach Morskie klimaty w języku angielskim uczniowie klasy 3a poznają słownictwo związane z tematyką morską i żeglarską. Tworzymy prace tematyczne, wykonujemy prace plastyczne, wytężamy wzrok w poszukiwaniu słówek w wykreślankach i utrwalamy słownictwo przy pomocy gier interaktywnych- jednym słowem super się bawimy.

      


Nauki pływania nigdy nie za wiele

Nasza pływacka klasa 8b ze SP 51 w Gdyni miała dziś w czasie swoich lekcji pływania trening ratowniczy WOPR. Mogli spróbować swoich sił holując tonącego na różne sposoby, próbowali też użyć sprzętu ratowniczego i poznali podstawowe zasady pierwszej pomocy. Warto pamiętać że każdy staje się ratownikiem kiedy podejmuje próbę ratowania drugiego człowieka. W każde wakacje tonie kilkaset osób, tak więc takich umiejętności nigdy za wiele.


Konferencja pn. Dobre praktyki w kształtowaniu kompetencji kluczowych poprzez edukację morską w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy - wsparcie regionalne

7 i 8 października odbyła się dwudniowa konferencja pn. Dobre praktyki w kształtowaniu kompetencji kluczowych poprzez edukację morską w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy - wsparcie regionalne, w której wzięli udział nauczyciele, dyrektorzy szkół, przedstawiciele jst województwa pomorskiego zainteresowani wdrażaniem w szkołach i placówkach oświatowych edukacji morsko-żeglarskiej oraz realizujący projekty gminne w ramach Pomorskich Żagli Wiedzy. Poza główną częścią konferencji uczestnicy wzięli też udział w warsztatach tematycznych oraz praktycznych zajęciach na wodzie, które zorganizowane zostały w Marinie Błotnik.
 
    

Obejrzyj relacje z konferencji:

Link do transmisji: https://youtu.be/rQ4_utGW8Oc

Relacja Gminy Cedry Wielkie: http://zokis.eu/aktualnosci/goscilismy-nauczycieli-z-calego-pomorza

Relacja Portalu Żeglarski Info: https://zeglarski.info/artykuly/o-edukacji-morskiej-w-cedrach-wielkich/

  


Konferencja pn. Dobre praktyki w kształtowaniu kompetencji kluczowych poprzez edukację morską w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy - wsparcie regionalne

Pomorski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku

serdecznie zaprasza

na Konferencję pn. Dobre praktyki w kształtowaniu kompetencji kluczowych poprzez edukację morską
w ramach
projektu Pomorskie Żagle Wiedzy – wsparcie regionalne

TERMIN:  7 – 8 października 2022 r.
MIEJSCE: Hala Sportowa w Cedrach Wielkich, Przystań Żeglarska w Błotniku

Program Konferencji:

I DZIEŃ - 7 października 2022 r., godz. 09:00-17:00

Hala Sportowa w Cedrach Wielkich, ul. Osadników Wojskowych 21

Część informacyjno-dyskusyjna

9.00

Rejestracja. Kawa powitalna.

9.30 – 9.40

Powitanie i wystąpienia gości.

9.40 – 10.00

Stan realizacji projektu Pomorskie Żagle Wiedzy.

10.00 – 10.30

Praktyczne aspekty żeglarstwa w kształtowaniu kompetencji kluczowych dzieci i młodzieży.

10.30 – 10.40

Wręczenie certyfikatów szkołom wyróżniającym się w realizacji Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej.

10.40 – 10.50

Zajęcia na fali - wręczenie nagród laureatom konkursu na scenariusz zajęć o tematyce morskiej.

10.50 – 11.30

Sesja dyskusyjna.

11.30 – 13.30

Wizyta studyjna Cedry Wielkie, Błotnik, Miłocin

13.30 – 15.00

Przerwa obiadowa.

Część warsztatowa

15.30 – 17.00

Warsztaty instruktażowo-merytoryczne:

 

  1. Wychowanie poprzez żeglowanie
  2. Przystań żeglarska miejscem współpracy
  3. Szanty, żeglarskie gry i zabawy
  4. Zawody związane z morzem – kształcenie i doradztwo zawodowe

18.30

Kolacja z szantami.

II DZIEŃ - 8 października 2022 r., godz. 09:00-17:00

Przystań Żeglarska w Błotniku, ul. Nadwiślańska 2

Praktyczne zajęcia żeglarskie

9.00 – 9.30

Wnioski i rekomendacje z pierwszego dnia konferencji.

9.30 – 13.00

Seminarium: Żeglarstwo w teorii i praktyce.
Metody i formy pracy stosowane w kształtowaniu kompetencji kluczowych poprzez edukację morsko-żeglarską

Moderator: Maciej Barański – dyrektor Szkoły Podstawowej w Łebie, instruktor żeglarstwa PZŻ

Paneliści: Łukasz Żarna – dyrektor  Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu,

Magda Thiede – koordynator PPEM w Szkole Podstawowej
w Sierakowicach, instruktor żeglarstwa PZŻ,
Jan Żuralski – armator Jachtu „Gryfita”

13.00 – 14.30

Przerwa obiadowa.

14.30 – 17.00

Praktyczne zajęcia żeglarskie – zasady bezpieczeństwa, prace bosmańskie, manewrowanie.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Istnieje możliwość zarezerwowania bezpłatnego noclegu dla nauczycieli. (Liczba bezpłatnych miejsc noclegowych ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń). 

REJESTRACJA: https://www.odn.slupsk.pl/doskonalenie-oferta-szkolen/szkolenia/edukacja-morska/formy-doskonalenia-9-432/konferencja-pn-dobre-praktyki-w-ksztaltowaniu-kompetencji-kluczowych-poprzez-edukacje-morska-w-ramach-projektu-pomorskie-zagle-wiedzy-wsparcie-regionalne-2/


I POMORSKIE REGATY O PUCHAR MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO


Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Gmina Kościerzyna oraz Pomorski Związek Żeglarski zapraszają na: I POMORSKIE REGATY O PUCHAR MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO. Wydarzenie odbędzie się 23 września 2022 roku w Centrum Usług Turystycznych przy ul. Stolema 3 oraz Stanicy Wodnej PTTK Wdzydze przy ul. Stolema 1, Wdzydze.

Szczegółowe informacje: https://zeglarski.info/kategorie/pomorski-zwiazek-zeglarski/wdzydze-2022/Urząd

VII Pomorski Konkurs o Tytuł Mistrza Nawigacji 

14 maja podczas VIII Słupskiej Konferencji Marynistycznej odbyło się podsumowanie VII edycji Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji, którego współorganizatorami są: Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub ventum” oraz Pomorski Związek Żeglarski. Uroczystość odbyła się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego, Mieczysława Struka.

Głos zabrał Marek Biernacki – kierownik Biura Zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Słupsku, który wskazał na wagę edukacji morsko-żeglarskiej w regionie i rozwój przedsięwzięć wojewódzkich w tym obszarze. Wyróżnienia w Konkursie otrzymali: Wiktor Czaja, Hanna Turczyn, Maja Reichert z SP 5 w Słupsku – opiekun: Anna Wolikowska, Stanisław Wójtowicz z SP 9 w Słupsku – opiekun: Anna Butryn i Oliwia Bochniak z SP 2 w Ustce – opiekun: Beata Zduniak. III miejsce zajęła Zuzanna Michońska w SP 2 w Ustce – opiekun: Beata Zduniak, a druga lokata przypadła Bartoszowi Durasowi z SP 1 w Słupsku – opiekun: Wioletta Kowalewska.

Mistrzem Nawigacji 2022 r. został Jarosław Wichliński z SP 9 w Słupsku – opiekun: Anna Butryn.

Gratulacje laureatom VII Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji złożyli m.in.: Marek Biernacki –  przedstawiciel Marszałka Województwa Pomorskiego, Bożena Żuk – dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, kmdr ppor. rez. dr Dariusz Kloskowski – prezes Fundacji Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub ventum”, inicjator i główny juror Konkursu oraz prezydentka Słupska – Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Warto dodać, że wszyscy finaliści Konkursu mieli okazję wziąć udział w jednodniowych rejsach nagrodowych, zorganizowanych i ufundowanych przez Pomorski Związek Żeglarski, Fundację Aktywnie i Zdrowo, Fundację Regaty Morskie. W rejsach tych uczestniczyli też inni uczniowie ze szkół reprezentowanych w Finale Konkursu, którzy wyróżnili się w nauce, sporcie, działalności społecznej. Była to ciekawa forma upowszechniania turnieju nawigacyjnego i edukacji morsko-żeglarskiej.


VIII Słupska Konferencja Marynistyczna

14 maja 2022 r. w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Słupsku odbyła się VIII Słupska Konferencja Marynistyczna zorganizowana przez słupski oddział Ligi Morskiej i Rzecznej we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, Starostwem Powiatowym i ze wsparciem gmin: Kępice i Kobylnica oraz miast: Słupska i Ustki. Patronat nad Konferencją objęli: Andrzej Królikowski, Prezes LMiR i Paweł Lisowski, Starosta Słupski.

W czasie Konferencji wystąpiły dzieci ze słupskiego Przedszkola Miejskiego nr 12 „Niezapominajka” w Słupsku – placówki certyfikowanej w Pomorskim Programie Edukacji Morskiej oraz artyści z Domu Kultury w Ustce i harcerze z 15 Artystycznej Drużyny Harcerskiej. Dominującym tematem konferencji był temat: „Polski Kontyngent Wojskowy na morzu”. Relację z udziału ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” w operacji wojennej na Zatoce Perskiej przedstawił jego ówczesny dowódca – kmdr Grzegorz Okuljar, komendant Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce.

W drugiej części wręczono medale Ligi Morskiej i Rzecznej, a Starosta Słupski przyznał doroczną nagrodę za działalność na rzecz edukacji morskiej w powiecie słupskim. W tym roku otrzymała ją Beata Trofimowicz, nauczycielka SP w Kobylnicy, członek słupskiego oddziału LMiR i propagatorka edukacji morskiej w regionie.

W kolejnej części konferencji zabrali głos przedstawiciele władz samorządowych Słupska, Kobylnicy, Ustki i Kępic oraz Prezes LMiR, którzy nagrodzili i wyróżnili uczniów, nauczycieli i animatorów edukacji morsko-żeglarskiej szczególnie zaangażowanych w rozwój morskości miasta i Morskiego Powiatu Słupskiego.

     


VII Pomorski Konkurs o Tytuł Mistrza Nawigacji - wręczenie nagród Laureatom Konkursu

Już 14 maja 2022 r. podczas VIII Słupskiej Konferencji Marynistycznej dowiemy się, kto został tegorocznym Mistrzem Nawigacji.

Program wydarzenia:

PROGRAM:

9:30-9:55
Rejestracja uczestników. Powitalna kawa.
10:00-10:35
CZĘŚĆ I
 
Otwarcie konferencji
 
Występ artystyczny
 
Prezentacja „Polski Kontyngent Wojskowy na morzu”
 
Występ artystyczny
10:35-10:45
CZĘŚĆ II
 
Wprowadzenie sztandaru. Hymn do Bałtyku
 
Wręczenie odznaczeń Ligi Morskiej i Rzecznej
 
Przyznanie Nagrody Starosty Słupskiego za działania na rzecz Morskiego Powiatu Słupskiego
 
Statuetki oddziału LMiR
 
Wyprowadzenie sztandaru.
 
Przerwa kawowa
11:00-11:35
CZĘŚĆ III
 
Występ artystyczny
 
Wręczenie wyróżnień przyznanych przez samorządy gminne i LMiR
 
Wręczenie legitymacji członkowskiej LMiR
11:35-12:00
CZĘŚĆ IV
 
Podsumowanie VII Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji
 
Występ artystyczny
 
Podsumowanie i zakończenie konferencji
 

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.


VII Pomorski Konkurs o Tytuł Mistrza Nawigacji - wyniki etapu finałowego

5 kwietnia br. w Słupskim Inkubatorze Technologicznym odbył się wojewódzki etap VII Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji. Turniej nawigacyjny organizowany jest przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku we współpracy z Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych "Sub ventum" oraz Pomorskim Związkiem Żeglarski.

W finale konkursu wzięło udział 19 uczestników w pomorskich szkół podstawowych z Leźna, Kobylnicy, Ustki, Słupska, Gdyni i Szemudu. Miło nam poinformować, że znamy już nazwiska uczniów, którzy najlepiej poradzili sobie z zadaniem nawigacyjnym na mapie morskiej w etapie finałowym VII Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji.

Poniżej lista nagrodzonych i wyróżnionych - nazwiska podane w kolejności alfabetycznej:

  • Bartosz Duras - SP 1 w Słupsku, opiekun Wioletta Kowalewska
  • Hanna Turczyn - SP 5 w Słupsku, opiekun Anna Wolikowska
  • Jarosław Wichliński - SP 9 w Słupsku, opiekun Anna Burtyn
  • Maja Reichert - SP 5 w Słupsku, opiekun Anna Wolikowska
  • Oliwia Bochniak - SP 2 w Ustce, opiekun Beata Zduniak
  • Stanisław Wójtowicz - SP 9 w Słupsku, opiekun Anna Burtyn
  • Wiktor Czaja - SP 5 w Słupsku, opiekun Anna Wolikowska
  • Zuzanna Michońska - SP 2 w Ustce, Beata Zduniak

Wyżej wymienionych uczniów wraz z opiekunami zapraszamy na galę finałową wręczenia nagród, która już w maju br. Wtedy też dowiemy się, kto został tegorocznym Mistrzem Nawigacji. O dokładnym terminie i miejscu uhonorowania laureatów Konkursu poinformujemy w osobnym poście.

Jeszcze raz gratulujemy wszystkim Państwu - Nauczycielom-Opiekunom i przede wszystkim Uczestnikom Konkursu zdobycie tytułu Finalisty. Dziękujemy za przygotowanie Uczniów do turnieju nawigacyjnego i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Konkursu.


Pomorskie Żagle Wiedzy - wsparcie regionalne: Rekrutacja na szkolenia żeglarskie w 2022 r.

Zapraszamy do udziału w szkoleniach w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy – wsparcie regionalne.
Adresaci: nauczyciele szkół podstawowych z województwa pomorskiego.

W 2022 r. zaplanowano zorganizowanie dwóch typów szkoleń przygotowujących do prowadzenia praktycznych zajęć na wodzie:

  • szkolenie przygotowujące do uzyskania uprawnień instruktora żeglarstwa (wymagane posiadanie patentu żeglarza jachtowego lub wyższy stopień żeglarski) w terminach 25 – 30 kwietnia i 6 – 11 czerwca oraz
  • szkolenie przygotowujące do uzyskania uprawnień żeglarza w terminach 4 – 9 kwietnia, 9 – 14 maja, 8 – 13 sierpnia, 12 – 17 września i 3 – 8 października.
  • Szkolenia odbędą się w Narodowym Centrum Żeglarstwa w Gdańsku (80-642 Gdańsk, ul. Stogi 21) w wymiarze 60 godzin dydaktycznych.
  • Szkolenie jest bezpłatne, w tym zapewnione zostanie wyżywienie, a każdy z uczestników otrzyma pakiet materiałów dydaktycznych. Dla nauczycieli niezamieszkałych w Gdańsku organizator gwarantuje nocleg.
  • Każdy uczestnik szkolenia otrzyma zaświadczenie o jego odbyciu. Po zakończeniu szkolenia należy indywidualnie zgłosić się na egzamin wymagany do otrzymania uprawnień instruktora sportu w dyscyplinie żeglarstwo / uprawnień żeglarza.
  • Rejestracja na szkolenie odbywa się poprzez wypełnienie elektronicznego formularza aplikacyjnego udostępnionego na stronie Departamentu Edukacji i Sportu oraz pod adresem:

https://programstypendialny.pomorskie.eu/index.php/642441...

Rekrutacja trwa do 4 marca 2022 r.
Informacji na temat szkolenia udzielają:

KONTAKT:
Kamila Kargulewicz, tel. 58 32 68 426, e-mail: k.kargulewicz@pomorskie.eu
Marzena Wysińska-Gajek, tel. 58 55 47 125, e-mail: marzena.wysinska@awf.gda.pl


Konkurs projektów uczniowskich

W ramach projektu „Pomorskie Żagle Wiedzy – wsparcie regionalne" zapraszamy do wzięcia udziału w Konkursie projektów uczniowskich w roku szkolnym 2021/2022.

Adresaci: uczniowie, którzy pod opieką nauczyciela realizują, podczas dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, projekty uczniowskie w zakresie edukacji morskiej i żeglarskiej w ramach projektów gminnych wchodzących w skład przedsięwzięcia strategicznego „Kompleksowe wsparcie szkół i placówek" (21 projektów realizowanych przez organy prowadzące szkoły podstawowe).

Prace składane na konkurs powinny być przygotowywane przez grupy projektowe złożone od 3 do 6 uczniów. Warunkiem koniecznym zgłoszenia szkolnej grupy projektowej do Konkursu jest prowadzenie przez grupę bloga internetowego:

  1. blog powinien być dedykowany wyłącznie zajęciom w ramach projektu uczniowskiego;
  2. wpisy na blogu (co najmniej 5) powinny służyć dokumentacji spotkań oraz informować o postępie prac projektowych;
  3. pierwszy wpis na blogu może dodatkowo zawierać krótką prezentację grupy projektowej przedstawioną w formie tekstowej lub graficznej;
  4. ostatni wpis na blogu powinien zawierać pracę konkursową, na którą składają się opracowane przez uczniów:
    • prezentacja efektów zrealizowanego projektu uczniowskiego – lub link odsyłający do prezentacji efektów zrealizowanego projektu uczniowskiego (np. prezentacja Power Point, film);
    • opis realizacji projektu uczniowskiego przygotowany przez uczniów (zgodnie z załącznikiem nr 2 do Regulaminu);
  5. pracę konkursową należy umieścić w ostatnim wpisie na blogu do 30 kwietnia 2022 r.

Zgłoszenie udziału w Konkursie szkolnych grup projektowych odbywa się poprzez elektroniczny formularz do 11 marca 2022 r.

Formularz jest udostępniony pod adresem:

https://programstypendialny.pomorskie.eu/index.php/347292?newtest=Y&lang=pl

Załączniki:

  1. regulamin konkursu projektów uczniowskich w ramach projektu "Pomorskie Żagle Wiedzy - wsparcie regionalne",
  2. dokumenty uczestnika projektu, w tym:
  3. oświadczenie uczestnika projektu realizowanego w ramach Osi Priorytetowej 3 RPO WP 2014-2020 nt. sytuacji po zakończeniu udziału w projekcie.

Informacji na temat konkursu projektów uczniowskich udziela:

Projekt pn. „Pomorskie Żagle Wiedzy – wsparcie regionalne" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020.

Pokój zagadek - uratuj ORP Błyskawicę

KLIKNIJ W GRAFIKĘ, ABY ROZPOCZĄĆ MISJĘ!

Latarnie morskie po lekturze "Latarnika

SP 9 w Słupsku. Język polski też może być doskonałą sposobnością do kreatywnego wprowadzenie elementów marynistycznych na lekcji tego przedmiotu. Dzieła stworzone przez uczniów klasy 7a i 7b po omawianiu lektury "Latarnik".

     

Zajęcia po wizycie w Akwarium w Gdyni

Po zajęciach z Akwarium Gdynia dzieci z Zerówki przy SP 51 postanowiły bliżej przyjrzeć się zwierzętom mieszkającym w Bałtyku… tak powstały nasze flądry.

   

Klasa pływacka

Pływacka klasa 8b ze SP 51 w Gdyni miała w czasie swoich lekcji pływania trening ratowniczy WOPR. Mogli spróbować swoich sił holując tonącego na różne sposoby, próbowali też użyć sprzętu ratowniczego i poznali podstawowe zasady pierwszej pomocy. Warto pamiętać, że każdy staje się ratownikiem, kiedy podejmuje próbę ratowania drugiego człowieka. W każde wakacje tonie kilkaset osób, tak więc takich umiejętności nigdy za wiele.

Niezwykły świat map morskich

W SP 12 w Gdyni na zajęciach Koła Morskiego poznaliśmy niezwykły świat map morskich – obejrzeliśmy na żywo jak wygląda prawdziwa mapa morska, porozmawialiśmy o tym, co można na niej znaleźć. Zobaczyliśmy także mapy dostępne on-line, prześledziliśmy zaplanowane trasy widocznych na nich statków. Po takiej podróży po mapie uczniowie zasiedli do malowania i przygotowali wspaniałe mapy skarbów

    

Konkurs plastyczny "Skrawek morza pod choinką"

Miło nam poinformować, że znamy już wyniki konkursu plastyczny na morską ozdobę bożonarodzeniową „Skrawek morza pod choinką”. Konkurs przeznaczony był dla przedszkolaków i uczniów klas 0-3 szkół podstawowych województwa pomorskiego. Przedświąteczna zabawa cieszyła się dużym powodzeniem, bo na konkurs nadesłano aż 143 prace, a w głosowaniu online na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową z morskim motywem wzięło udział 1372 internautów! Dziękujemy za Państwa aktywność i zaangażowanie. Oto wyniki konkursu.

 

Głosowanie online

I miejsce – Ksenia Pońska, Morska Szkoła Podstawowa w Gdańsku

II miejsce – Wiktoria Bajer, Szkoła Podstawowa w Wiślince

III miejsce – Pola Karpińska, Przedszkole im. Jana Brzechwy w Trąbki Wielkie

Wyróżnienia:

  • Stanisław Bielewicz, Zespół Kształcenia i Wychowania w Lublewie Gdańskim
  • Hanna Szymoniak, Szkoła Podstawowa w Głobinie
  • Alicja Zajączkiewicz, Szkoła Podstawowa nr 89 w Gdańsku
  • Adrianna Rogiecka, Katolicka Szkoła Podstawowa w Gdańsku
  • Nina Szostek, Przedszkole im. Jana Brzechwy w Trąbkach Wielkich
  • Alicja Wojtaszko, Szkoła Podstawowa w Bierkowie
  • Igor Staroszczyk, Zespół Kształcenia i Wychowania w Dzierżążnie
  • Antonina Wołos, Przedszkole im. Jana Brzechwy w Trąbkach Wielkich
  • Błażej Michalski, Zespół Kształcenia i Wychowania w Dzierżążnie
  • Maja Brach, Szkoła Podstawowa w Objeździe

Głosowanie jurorskie

4 stycznia 2022 r. Komisja konkursowa oceniła nadesłane na konkurs praca, biorąc pod uwagę: oryginalność pomysłu, staranność wykonania, wykorzystanie różnorodnych materiałów, samodzielność wykonania oraz ogólne wrażenie artystyczne przygotowanej ozdoby świątecznej. Komisja ustaliła werdykt:

 I miejsce: Stanisław Bielewicz, Zespół Kształcenia i Wychowania w Lublewie Gdańskim

 II miejsce: Wiktoria Bajer, Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Wiślince

 III miejsce: Victoria Westphal, Szkoła Podstawowa w Głobinie

Wyróżnienie:

  •  Nina Szostek, Przedszkole im. Jana Brzechwy w Trąbkach Wielkich
  •  Miraslau Dzehtsiarou, Szkoła Podstawowa nr 51 w Gdyni
  •  Mikołaj Gutral, Przedszkole nr 42 w Gdańsku
  •  Kaja Rzepka, Szkoła Podstawowa w Objeździe
  •  Ignacy Rutkowski, Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 32 Tęczowa Dolina w Słupsku
  •  Hanna Czaja, Oddział Przedszkolny nr 3 w Szkole Podstawowej w Objeździe
  •  Filip Budaszewski, Szkoła Podstawowa w Łebie
  •  Kamila Kusińska, Szkoła Podstawowa w Objeździe
  •  Barbara Hoeft, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wierzchucinie
  •  Amelia Maliszewska, Przedszkole w Dębogórzu
  •  Aleksandra Kolp, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Damnicy

Nagrodzonym i wyróżnionym uczestnikom konkursu do końca stycznia wyślemy pocztą na adres przedszkoli/szkół, które reprezentowali dyplomy oraz nagrody. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy. Dziękujemy też opiekunom dzieci – Nauczycielom i Rodzicom za wsparcie uczestników konkursu w ich artystycznym staraniach.


Prace plastyczne o tematyce morskiej

Uczniowie klas 4-7 wykonali piękne prace plastyczne o tematyce morskiej. Efekty ich artystycznych starań pokazuje filmik Obejrzyj KONIECZNIE!


 

Gospodarka morska

Uczniowie SP 1 w Słupsku wykonali mapy myśli dotyczące gospodarki morskiej. 

    


Nauka węzłów żeglarskich

Dzieci z Oddziału Przedszkolnego SPP 51 w Gdyni dzięki wsparciu i pomocy uczniów ze starszych klas uczą się wiązania podstawowych węzłów marynarskich.

      


Morskie wypieki w Klubie Latarnik
W ramach Pomorskiego Klubu Latarnik uczniowie klasy IV b oraz VII wzięli udział w morskim pieczeniu ciasteczek. Wykrawali z ciasta istne cuda: żółwiki, rybki, rekiny, koniki morskie, ośmiornice, wieloryby. Nie mogło zabraknąć również pięknych latarni morskich i kotwicy. Dzieci przeniosły swoją wyobraźnię na temat morskich zwierzątek na ciasto i blachy. Podczas wypieków towarzyszyły nam: Pani Dyrektor Monika Halczak – Lewandowska, która skusiła się na pomalowanie kilku pierników oraz Pani Joanna Samorajczyk – pomocnik do wałkowania ciasta i podsypywania mąką. Wszyscy świetnie się bawili. Efekty naszych prac możecie ocenić sami. Takie słodkości to tylko w SP5 w Redzie.

      


Skrawek morza pod choinką - KONKURS PLASTYCZNY NA MORSKĄ OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ

Drodzy Uczniowie – młodzi Pomorzanie,
miłośnicy morskich klimatów o każdej porze roku!

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Grudzień to czas, kiedy myślimy o świątecznym wystroju naszych szkół, przedszkoli, domów i przygotowujemy własnoręcznie ozdoby świąteczne – różnorodnie i kolorowo zdobione bombki, stroiki, itp. Zachęcamy przedszkolaki i uczniów klas 0-III szkół podstawowych województwa pomorskiego – do zaprojektowania ozdoby świątecznej z morskim/marynistycznym motywemMorze pomysłów na projekt morskiej ozdoby bożonarodzeniowej może być bezkresne! A efektami twórczej pracy warto podzielić się na stronie internetowej Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej. Szczegóły konkursu w regulaminie.

REGULAMIN - DO POBRANIA TUTAJ

Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastycznej (rysunek, malunek, wyklejanki, praca przestrzenna) przedstawiającej ozdobę bożonarodzeniową z motywem morskim/marynistycznym, przygotowanej według własnego pomysłu, a następnie sfotografowaniu jej i przesłaniu na adres mailowy Organizatora konkursu: edukacjamorska@odn.slupsk.pl.

I. Organizator:

Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.

II. Cele konkursu:

  • rozwijanie uzdolnień plastycznych, technicznych, pomysłowości i kreatywności,
  • rozwijanie umiejętności TIK,
  • promowanie morskości regionu,
  • wzbogacenie oferty Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej (PPEM) skierowanej do przedszkolaków i uczniów pomorskich szkół i placówek oświatowych o kreatywne działania plastyczne i zdalne.

III. Zasady i warunki uczestnictwa:

  1. Konkurs przeznaczony jest dla przedszkolaków i uczniów klas 0-3 uczęszczających do szkół podstawowych z terenu województwa pomorskiego.
  2. Organizator nagrodzi autorów trzech najlepszych prac.
  3. Organizator ma również prawo do przyznania wyróżnień.
  4. Jedno dziecko może być autorem tylko jednej pracy.
  5. Praca plastyczna – rysunek, malunek, praca przestrzenna – powinna być wykonana samodzielnie dowolną techniką plastyczną. NIEDOZWOLONE SĄ PRACE WYKONANE TECHNIKĄ KOMPUTEROWĄ.
  6. Wykonaną pracę plastyczną – ozdobę bożonarodzeniową z morskim/marynistycznym motywem – przygotowaną według własnego pomysłu – należy sfotografować, a plik z wykonanym zdjęciem nazwać nazwiskiem, imieniem dziecka, nazwą placówki (wzór: Jan_Nowak_SP3_Kurtowo_Morskie) i przesłać na adres e-mail: edukacjamorska@odn.slupsk.pl.
  7. Termin nadsyłania prac: zdjęcie pracy należy przesłać na wskazany wyżej adres mailowy do 15 grudnia 2021 r. do godz. 12.00 (w treści maila proszę podać imię i nazwisko uczestnika konkursu, dane placówki oraz telefon kontaktowy rodzica/opiekuna). W temacie maila proszę wpisać: Konkurs – Skrawek morza pod choinką.
  8. Uczestnik konkursu akceptuje niniejszy regulamin oraz zapewnia, że posiada pełnię praw autorskich do zgłoszonej pracy, nie narusza praw autorskich osób trzecich, nie narusza dóbr osobistych osób, które zostały na nich przedstawione oraz innych dóbr prawnie chronionych.
  9. Przesłanie zdjęcia pracy przez uczestnika niepełnoletniego oznacza, że opiekun uczestnika konkursu:
  1. zgłosił uczestnika do udziału w konkursie,
  2. zaakceptował wszystkie warunki określone w regulaminie konkursu,
  3. zgodził się na przetwarzanie danych osobowych w celach organizacji i przeprowadzenia konkursu oraz udostępnienie informacji o wynikach konkursu i o przyznaniu nagród na stronie internetowej (oraz FB) Organizatora,
  4. posiada wiedzę, że podanie danych jest dobrowolne, jednak konieczne do realizacji celów,
    w jakim zostały zebrane.
  1. Organizator zamieści zdjęcia prac na stronie internetowej Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej: https://www.odn.slupsk.pl/pomorski-program-edukacji-morskiej-2/
  2. Organizator zamieści zdjęcie prac na fanpage Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej na Facebooku:https://www.facebook.com/Pomorski-Program-Edukacji-Morskiej- 326508271466132/
  3. Zwycięzcy konkursu zostaną wyłonieni na podstawie:
  1. liczby polubień odnoszących się do poszczególnych zdjęć prac zamieszczonych na fanpage PPEM na FB – głosowanie online na Facebooku,
  2. oceny jury, które wyłoni laureatów trzech pierwszych miejsc oraz przyzna wyróżnienia.
  1. Głosowanie internetowe na fanpage PPEM na FB potrwa od 20 do 30 grudnia 2021 r.

Wyniki konkursu i nagrody:

  1. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 10 stycznia 2022 r. Informacja zostanie zamieszczona na stronach internetowych Organizatora (www.odn.slupsk.pl
    i https://www.odn.slupsk.pl/pomorski-program-edukacji-morskiej-2/ 
    oraz na FB PPEM,
    a opiekunowie laureatów konkursu zostaną powiadomieni telefonicznie lub mailowo
    o wygranej.
  2. Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymają nagrody niespodzianki oraz dyplomy.
  3. Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplom za udział w konkursie.

V. Postanowienia końcowe:

  1. Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do opublikowania imion, nazwisk i informacji
    o laureatach konkursu oraz umieszczenie tych informacji w materiałach reklamowych Organizatora oraz w prasie, mediach i internecie.
  2. Wysłanie prac konkursowych jest równoznaczne z akceptacją regulaminu konkursu w pełnym jego brzmieniu.

XXV Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2022”

Szkoła Podstawowa nr 9 w Słupsku zaprasza do udziału w XXV Festiwalu Piosenki Marynistycznej „Łajba 2022” oraz w towarzyszącym mu XX Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim o „Laur Słupskich Kotwic” i XXIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Łajba 2022” o tematyce morskiej i marynistycznej. Festiwal piosenki odbędzie się 26 marca 2022 r. w Słupskim Inkubatorze Technologicznym przy ul. Portowej 13B. Szczegółowe informacje o Konkursach zostaną zamieszczone w grudniu na stronie szkoły http://www.sp9.slupsk.pl w zakładce KONKURSY - ŁAJBA.


Pomorskie Żagle Wiedzy (PŻW)- wsparcie regionalne - Sieci współpracy i samokształcenia szkolnych animatorów edukacji morskiej

Zakończyły się pierwsze spotkania Sieci współpracy i samokształcenia szkolnych animatorów edukacji morskiej - nauczycieli ze szkół realizujących gminne projektu w ramach PŻW. Blisko 100 nauczycieli zostało przeszkolonych przez  Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku.

W programie sieci znalazły się m.in.:

  • informacje o projekcie PŻW,
  • ankieta badania potrzeb w zakresie zagadnień związanych w kształtowaniem kompetencji kluczowych uczniów poprzez edukacje morską,
  • inspiracje i przykłady dobrych praktyk w realizacji edukacji morskiej w szkołach podstawowych,
  • podstawy pracy metoda projektu edukacyjnego,
  • propedeutyka edukacji morskiej.

Wszystkim uczestnikom szkoleń sieci - nauczycielom rozpoczynającym przygodę z edukacja morską życzymy powodzenia!


Nawigacja na mapach morskich w Konarzynach

Kolejni nauczyciele przeszkoleni w zakresie podstaw nawigacji na mapach morskich. Na kolejnych zajęcia przygotowania do nauki nawigacji wraz z uczniami. Życzymy powodzenia w podnoszeniu kompetencji nawigacyjnych nauczycielom a uczniom również powodzenia w VII Pomorskim Konkursie o Tytuł Mistrza Nawigacji. 

         


Gala Finałowa VII Pomorskiego Festiwalu Piosenki Marynistycznej "Marina 2021"

19 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Kobylnicy odbyła Gala Finałowa VII Pomorskiego Festiwalu Piosenki Marynistycznej "Marina 2021"

Oto laureaci Festiwalu:

  • W młodszej kategorii wiekowej wśród solistów wygrała Emilia Nadolna, II miejsce otrzymała Karina Hermann, a miejsce na podium zajęła jeszcze Misheel Tomaszewska, natomiast wśród zespołów triumfował „Figielek” przed „Złotymi rybkami”.
  • Wśród starszych solistów pierwsza lokata przypadła Julii Janczak, II – Zofii Janikowskiej, III – Zofii Basek. Najwyżej oceniono zespół „Urwisy”, drugą lokatę otrzymała grupa „Sea Girls”.
  • Wyróżnienia dla opiekunów przyznano: Marioli Wólczyńskiej (Dom Kultury w Ustce) i Ewie Szmidt (SP 9 Rumia).

      

     

Zajęcia praktyczne na basenie

Grupa dzieci z PMI nr 32 ,,Tęczowa Dolina” w Słupsku odbyła zajęcia praktyczne w wodzie z instruktorem, pod bacznym okiem ratownika na basenie SOSIR w Słupsku. Przedszkolaki uczyły się jak pływać przy użyciu pomocniczego sprzętu. Podjęły próbę zanurzenia w stylu nurka. Dzięki zajęciom na basenie dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie zachować się podczas zabawy w wodzie.

         


Uroczyste ślubowanie przedszkolaków

Grupa starszaków z PMI nr 32 ,,Tęczowa Dolina” w Słupsku, przyjęła uroczyste ślubowanie. W tak wspaniałym dla nich dniu cała załoga przeniosła się na pokład statku i wraz ze swoim kapitanem, wyruszyli w pełną pasji i przygód podróż, której celem były wyspy radości i szczęścia. Pod ich palmami odbyło się pasowanie na starszaka. Dzielni majtkowie, pokonali wichry i burze oraz poradzili sobie ze wszystkim wspaniale, wreszcie zasłużyli na miano marynarzy. Po powrocie czekał na nich przepyszny poczęstunek.

      

      

Interdyscyplinarne zabawy nawigacyjne na mapach morskich

Interdyscyplinarne zabawy nawigacyjne na mapach morskich to jeden z hitów szkoleniowych w zakresie edukacji morskiej realizowanej w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku we współpracy z ekspertem – kmdr. ppor. rez. dr. Dariuszem Kloskowskim. Wczoraj – 26 października 2021 r. – w ODN w Słupsku odbyły się pierwsze warsztatu z tego cyklu. To już siódmy sezon zabaw nawigacyjnych, które cieszą się coraz większym powodzeniem wśród nauczycieli i uczniów szkół podstawowych województwa pomorskiego. Warsztaty przygotowują szósto, siódmo i ósmoklasistów do Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji, choć nie są warunkiem koniecznym, by wziąć w nim udział.

Uczniowie poznawali podstawy nawigacji, uczyli się określania pozycji danego obiektu na mapie morskiej oraz wyznaczali na niej punkty określone współrzędnymi geograficznymi. Przy wykonywaniu kolejnych zadań nie zabrakło też emocji i zdrowej rywalizacji.

Cieszy fakt, że nauczyciele i uczniowie z Ustki, Słupska, Bierkowa, Zagórzycy, Kobylnicy mogli się spotkać stacjonarnie, co w zeszłym roku było niemożliwe. Mamy nadzieję, że pozostałe spotkania z nawigacją  – które już w listopadzie – też odbędą się planowo i w formie stacjonarnej, która sprzyja skutecznej nauce, ale też pozwala na bezpośrednią wymianę doświadczeń oraz na budowanie relacji między uczestnikami szkoleń.

      

    

    

 

III Konferencja Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej

ATRAKCYJNE I SKUTECZNE NAUCZANIE I WYCHOWANIE POPRZEZ EDUKACJĘ MORSKĄ

W dniach 8-9 października 2020 w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku odbyła się III Konferencja Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej, zorganizowana pod patronatem honorowym Mieczysława Struka – marszałka województwa pomorskiego.

Spotkanie nauczycieli i dyrektorów szkół województwa pomorskiego uczestniczących w programie oraz przedstawicieli różnych instytucji wspierających i realizujących edukację morską, prowadziła Bożena Żuk – dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku (ODN). Uczestników konferencji przywitała również Hanna Pruchniewska – burmistrzyni Pucka, która zwróciła uwagę na wyjątkowość miejsca, w którym zorganizowana została konferencja oraz na wagę edukacji morskiej w rozwoju i kształtowaniu tożsamości regionalnej młodych Pomorzan.

Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał Adam Krawiec – dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu (DEiS) Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (UMWP), który podkreślił wagę promowania i upowszechniania edukacji morsko-żeglarskiej w różnych środowiskach w celu budowania systemowego wsparcie uczniów i nauczycieli, którzy wezmą udział w gminach projektach, realizowanych w ramach przedsięwzięcia Pomorskie Żagle Wiedzy – Wsparcie regionalne.

Teresa Szakiel – zastępca dyrektora DEiS UMWP przedstawiła zasięg i zadania, które realizowane będą w ramach Pomorskich Żagli Wiedzy w 21 projektach w 44 jednostkach samorządu terytorialnego, 137 szkołach podstawowych. Wsparcie w realizacji tych działań otrzyma 7588 uczniów oraz 551 nauczycieli.

Konsultant ds. edukacji morskiej w ODN w Słupsku, Iwona Poźniak zaprezentowała Pomorski Program Edukacji Morskiej, jako atrakcyjny i skuteczny sposób kształtowania kluczowych kompetencji uczniów poprzez edukacja morsko-żeglarską.

Aleksandra Bąkowska, przewodnicząca zespołu ds. edukacji morskiej Pomorskiej Rady Oświatowej oraz Adam Krawiec – dyrektor  DESUM wręczyli Certyfikaty Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej Szkole Podstawowej nr 5 im. Jana Drzeżdżona w Redzie oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 3 w Gdyni – Szkole Podstawowej dla Dorosłych.

Panel dyskusyjny, w którym uczestniczyli:  Piotr Jaśniewski, zastępca wójta gminy Cedry Wielkie, Łukasz Żarna, dyrektor Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu, gmina Cedry Wielkie, Hanna Kajeta, komandor Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego Lamelka w Kartuzach, Monika Halczak-Lewandowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Redzie, Agnieszka Kaszuba, nauczyciel wspomagający w Szkole Podstawowej nr 5 w Redzie, poprowadziła Małgorzata Bukowska-Ulatowska, konsultant Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Paneliści wymienili się doświadczeniami i refleksjami na temat perspektyw rozwoju edukacji morskiej w regionie. Podkreślali wagę współpracy instytucji ze szkołami i placówkami oświatowymi, szkoleń żeglarskich młodzieży i kadry pedagogicznej oraz knieczność wykorzystania infrastruktury żeglarskiej na zajęciach szkolnych. Mówili o  zachowaniu trwałości prowadzonych działań oraz dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem z podmiotami, nie tylko oświatowymi, które chcą wspierać i realizować edukację morsko-żeglarską.

Podczas konferencji odbyły się także warsztaty dla nauczycieli oraz dyrektorów szkół realizujących edukację morsko-żeglarska na zajęciach lekcyjnych w ramach podstaw programowych i na zajęciach pozalekcyjnych. Tematyka warsztatów dla dyrektorów dotyczyła Edukacji morskiej w kształtowaniu kompetencji kluczowych zawartych w podstawie programowej – zajęcia poprowadzili – Maciej Barański, dyrektor Szkoły Podstawowej w Łebie i Aleksandra Bąkowska, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 12 w Słupsku oraz Współpracy ze środowiskiem przy realizacji edukacji morskiej – zajęcia poprowadzili – Jacek Goreński, dyrektor Szkoły Podstawowej w Objeździe i Bożena Żuk, dyrektor ODN w Słupsku. Nauczyciele podnosili swoje kompetencje zawodowe na warsztatach dotyczących Zdalnych możliwości prowadzenia edukacji morskiej – prowadzonych przez Magdę Thiede, nauczycielkę i animatorkę PPEM w Szkole Podstawowej nr 1 w Sierakowicach oraz Dorota Iwanowicz, konsultant w ODN w Słupsku. Drugie z zaproponowanych pedagogom warsztatów dotyczyły Kompetencji kluczowych w realizacji edukacji morskiej w ramach podstaw programowych różnych przedmiotów – zajęcia prowadziły Marzena Ryłło, nauczycielka i animatorka PPEM w Szkole Podstawowej nr 1 w Słupsku i Iwona Poźniak, konsultantka ds. edukacji morskiej w ODN w Słupsku.

Drugi dzień konferencji przebiegł na podsumowaniu jej przebiegu, przedstawieniu wniosków i rekomendacji. Nauczyciele uczestniczyli też w praktycznych zajęciach żeglarskich na wodach Zatoki Puckiej, zorganizowanych przez Harcerski Ośrodek Morski w Pucku.

Organizatorzy serdecznie dziękują uczestnikom konferencji za udział w tym wydarzenia. Serdecznie podziękowania za wsparcie organizacji III Konferencji Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej kierujemy do Pana Sławomira Dębickiego, komendanta Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Pucku.

Materiały pokonferencyjne:

POMORSKIE ŻAGLE WIEDZY - rozwój kompetencji kluczowych uczniów poprzez edukację morską i żeglarską

Pomorski Program Edukacji Morskiej. Atrakcyjny i skuteczny sposób kształtowania kompetencji kluczowych uczniów i podnoszenia jakości nauczania i wychowania

Nagranie z konferencji

PPEM nabór 2021/2022

NABÓR WCIĄŻ OTWARTY!

Trwa nabór zgłoszeń szkół i placówek województwa pomorskiego do udziału w Pomorskim Programie Edukacji Morskiej w roku szkolnym 2021/2022. Poniżej zamieszczone zostały informacje o przystąpieniu do Programu oraz elektroniczny formularz zgłoszeniowy. 

TERMIN ZGŁOSZEŃ: 15 października 2021

UWAGA!
Jeśli Twoja szkoła/placówka uczestniczy już w PPEM,
nie przystępuj ponownie do naboru,

WYPEŁNIJ TYLKO POTWIERDZENIE UDZIAŁU W PPEM - ZAKTUALIZUJ DANE
(do 30 września 2021)
formularz dostępny 
TUTAJ

INFORMACJA DLA ZGŁASZAJĄCEGO SZKOŁĘ/PLACÓWKĘ

Pomorski Program Edukacji Morskiej (PPEM) ma charakter otwarty i jest adresowany do wszystkich typów szkół i placówek oświatowych województwa pomorskiego.

Zadaniem Programu jest wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży poprzez edukację morską, promowanie lokalnych działań w tym zakresie i upowszechnianie dobrych praktyk wypracowanych przez szkoły/placówki oświatowe oraz inne instytucje zaangażowane w edukację morsko-żeglarską.

Uczestnikami programu są:

  • dzieci przedszkolne,
  • uczniowie klas I-III szkół podstawowych,
  • uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, 
  • uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Warunkiem udziału szkoły/placówki w Pomorskim Programie Edukacji Morskiej jest:

  • elektroniczne zgłoszenie szkoły/placówki do udziału w PPEM na stronie edukacjamorska.odn.slupsk.pl
     
  • przesłanie w ww. terminie podpisanego przez dyrektora szkoły/placówki skanu deklaracji udziału
    w PPEM na adres e-mail: edukacjamorska@odn.slupsk.pl

Przystąpienie do programu obliguje szkołę/placówkę do:

  • powołanie szkolnego animatora edukacji morskiej,
  • utworzenia w szkole/placówce Koła Edukacji Morskiej,
  • opracowania i realizacji w szkole/placówce szkolnego programu edukacji morskiej na dany rok szkolny – dopasowanego do możliwości i specyfiki pracy szkoły/placówki,
  • włączenie elementów edukacji morskiej do programów nauczania poszczególnych przedmiotów,
  • upowszechniania działań morsko-żeglarskich,
  • sporządzenia sprawozdania końcowego z przeprowadzonych działań
    (dopiero w momencie składania wniosku certyfikacyjnego).

Szkoła/placówka przystępująca do PPEM może korzystać z następujących form wsparcia:

  • sieci współpracy i samokształcenia „Interdyscyplinarne możliwości edukacji morskiej – dla zainteresowanych nauczycieli,
  • sieci współpracy i samokształcenia animatorów edukacji morskiej – dla szkolnych animatorów
  • szkolenia rad pedagogicznych – na temat wprowadzania edukacji morskiej na zajęciach różnych przedmiotów,
  • inne formy doskonalenia zawodowego nauczycieli związane z edukacja morską,
  • dostępu do bazy informacji na temat edukacji morskiej (na stronie edukacjamorska.odn.slupsk.pl),
  • upowszechniania rezultatów pracy szkoły/placówki uczestniczącej w PPEM.

Szkoła/placówka realizująca PPEM w roku szkolnym 2020/2021 po spełnieniu wymagań, określonych w regulaminie przyznawania Certyfikatu PPEM, otrzyma ten Certyfikat.

POBIERZ,

       WYPEŁNIJ KARTĘ ZGŁOSZENIA W PLIKU WODR,

                   WYDRUKUJ,

                               ZESKANUJ

                                        I ODEŚLIJ Z PIECZĄTKĄ SZKOŁY/PLACÓWKI ORAZ PODPISEM DYREKTORA
                                             I SZKOLNEGO KOORDYNATORA EDUKACJI MORSKIEJ

NA ADRES: edukacjamorska@odn.slupsk.pl  

W TYTULE MAILA PODAJ: PPEM - ZGŁOSZENIE 2021/2022

WYPEŁNIJ ELEKTRONICZNY FORMULARZ ZGŁOSZENIA
dostępny TUTAJ

Dzień ośmiornicy

W Przedszkolu Miejskim nr 12 „Niezapominajka” w Słupsku świętowaliśmy World Octopus Day, czyli Światowy Dzień Ośmiornicy. Każda z grup wykonała piękne prace z ośmiornicami. Dzieci dowiedziały się o trybie życia tych głowonogów, oglądały film o ośmiornicach. Były też różne zabawy ruchowe oraz piosenka w języku angielskim „Octopus”.

      


Makieta Bałtyku

Przedszkole w Trąbkach Wielkich - dzieci z grupy “Liski” zapoznały się z Morzem Bałtyckim. Wspólnie wykonały makietę morza, na której nakleiły różne rybki.

PREORIENTACJA ZAWODOWA

W SP 1 w Słupsku w ramach edukacji morskiej uczniowie klas siódmych na doradztwie zawodowym wzięli w marcu udział w streamingu dotyczącym pracy w sektorze morskim. Uczniowie dowiedzieli się, jakie zawody obejmuje branża morska, dlaczego branża morska jest obiecującym kierunkiem rozwoju zawodowego i czy trzeba mieszkać nad morzem, żeby pracować w branży morskiej. Uczniowie podczas spotkania online z praktykami dowiedzieli się, czym zajmują się osoby pracujące na lądzie, a czym te, które pracują na morzu oraz gdzie studiować i zdobywać doświadczenie, oraz których języków warto się uczyć, aby znaleźć zatrudnienie w branży morskiej. Uczniowie nabyli też wiedzy wykorzystując przygotowanego przez biuro Mapy Karier padleta.


Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka w morskim klimacie

W Przedszkolu Miejskim nr 12 „Niezapominajka” w Słupsku świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka pod hasłem „Piraci i wielkie poszukiwanie skarbu”. W każdej z sal czekała na dzieci niespodzianka – list od pirata i mapa skarbów. Aby zdobyć skarb przedszkolaki musiały odnaleźć wszystkie wskazówki i wykonać różne zadania. Wszystkim poszło znakomicie i zdobyli skrzynie pełne złotych monet. Każde dziecko dostało również w nagrodę lunetę.

      


KONKURS WIEDZY O PATRONIE SZKOŁY

Uroczyste obchody Dnia Patrona Szkoły stały się już tradycją Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustce, która co roku organizuje szereg imprez i uroczystości, aby uczcić pamięć znamienitego Polaka, komandora Bolesława Romanowskiego. Jednym z działań jest organizacja Konkursu Wiedzy o Patronie Szkoły, w którym wzięli udział uczniowie klas VII i VIII. Poznanie postaci patrona wymagało od uczniów umiejętności zdobycia wielu informacji na temat życia i działalności wielkiego bohatera, dla którego służba ojczyźnie okazała się podstawowym i najważniejszym obowiązkiem życiowym. Głównym celem konkursu była popularyzacja postaci Bolesława Romanowskiego i pogłębienie wiedzy historycznej, szczególnie z okresu II wojny światowej. Zmagania uczniów oscylowały wokół dwóch kierunków tematycznych: Za co współczesna młodzież powinna cenić komandora Bolesława Romanowskiego. Czyny komandora Bolesława Romanowskiego świadczące o jego patriotyzmie i bohaterstwie w czasie II wojny światowej. W roku szkolnym 2020/2021, ze względu na stan pandemii oraz naukę on-line, konkurs został przeprowadzony w formie pisemnej. Uczestnicy, oprócz wiedzy na temat patrona szkoły i umiejętności redagowania pracy pisemnej, musieli również wykazać się niebywałymi zdolnościami w zakresie wyszukiwania i selekcji niezbędnych informacji.

Laureatami konkursu zostali uczniowie:
I miejsce: Alicja Piątak, klasa 8c
II miejsce: Franciszek Brzóska, klasa 7e
III miejsce: Amelia Duduś, klasa 8c

Wszystkim serdecznie gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, życząc dalszych sukcesów w zdobywaniu wiedzy.


Praca metodą projektu w kontekście edukacji morskiej (gr. II)

Forma i czas trwania: szkolenie e-learning,  12 godz. dydaktycznych.
Adresaci: nauczyciele ze szkół i placówek oświatowych woj. pomorskiego, uczestniczący w realizacji projektów z zakresu kształtowania kompetencji kluczowych uczniów poprzez edukację morską i żeglarską w ramach realizacji przedsięwzięcia strategicznego Samorządu Województwa Pomorskiego
Termin: 28 czerwca 2021 (poniedziałek) - 29 sierpnia 2021 (niedziela).
Miejsce szkolenia:
online - praca własna uczestników,
Cena: forma bezpłatna.
REJESTRACA:TUTAJ.


Brązowy medal Zasłużony dla Ligi Morskiej i Rzecznej dla ODN w Słupsku

26 czerwca 2021 r. w słupskim Starostwie odbyła się VII Słupska Konferencja Marynistyczna zorganizowana przez słupski oddział Ligi Morskiej i Rzecznej we współpracy z ODN w Słupsku, słupskim Starostwem, Gminą Kobylnica i Miastem Słupsk. Podczas wydarzenia podsumowano działania w zakresie edukacji morskiej, zrealizowane w ostatnim roku szkolnym. Uhonorowano również osoby i instytucje zaangażowane w popularyzacje edukacji morskiej w naszym województwie. Krzyżami Pro Mari Nostro odznaczeni zostali: Beata Trofimowicz i Stowarzyszenie Latarnik. Srebrne medale Zasłużony dla Ligi Morskiej i Rzecznej otrzymali: Paweł Lisowski, Ewa Matczak i Brygida Skolarus, a brązowymi medalami odznaczeni zostali: Jacek Bochenek, Sylwia Pilarek i Bożena Żuk.

Bożena Żuk – dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku została uhonorowana tym odznaczeniem za promowanie Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej i działania Ośrodka na rzecz rozwoju nauczycieli w zakresie wdrażania i realizacji edukacji morsko-żeglarskiej w szkołach i placówkach oświatowych województwa pomorskiego.

Bożena Żuk otrzymała również list gratulacyjny od Prezydenta Miasta Słupska z podziękowaniem za pracę na rzecz upowszechniania edukacji morskiej w regionie.

      


Gala wręczenia nagród laureatom VI Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji

Dziś odbyła się zdalna gala wręczenia nagród laureatom VI Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji. Konkurs był wysokospecjalistyczny. Uczestnicy musieli dokonać:

• zliczenia graficznego drogi statku na mapie morskiej,
• wykreślenia czterech halsów, na które składają się następujące operacje:
‒ naniesienie pozycji na mapę morską,
‒ obliczenie kursu rzeczywistego (z uwzględnieniem deklinacji magnetycznej, obliczonej,
‒ z mapy i dewiacji kompasu magnetycznego na podstawie dostępnej tabeli dewiacji),
‒ wykreślenie kursu na mapie morskiej,
‒ określenie drogi statku i odłożenie jej na danym kursie,
‒ zliczenie drogi i opisanie jej na mapie.

Po wnikliwej analizie map i zapisów w dziennikach nawigacyjnych, jury konkursu w składzie: kmdr ppor. rez. dr Dariusz Kloskowski – przewodniczący, Leopold Naskręt, Pomorski Związek Żeglarski –członek, Iwona Poźniak, konsultant ds. edukacji morskiej w ODN w Słupsku – sekretarz, ustaliło werdykt:

I miejsce i tytuł Mistrza Nawigacji 2021 – Kornelia Czaja, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Słupsku, opiekun: Anna Wolikowska
II miejsce – Wiktor Czaja
, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Słupsku, opiekun: Anna Wolikowska
III miejsce – Tomasz Olschewski, Szkoła Podstawowa w Kobylnicy, opiekun: Ewa Matczak

Wyróżnienia:

  • Paulina Wojtaszek, Szkoła Podstawowa w Kobylnicy, opiekun: Joanna Ploch
  • Marcin Kobiela, Szkoła Podstawowa w Leźnie, opiekun: Walter Rajkowski
  • Grzegorz Bednarz, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Słupsku, opiekun: Anna Wolikowska
  • Gabriel Egzmond, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Słupsku, opiekun: Anna Wolikowska
  • Adam Knapik, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Słupsku, opiekun: Anna Wolikowska

Gratulacje i słowa uznania przekazali uczestnikom finału konkursu, wyróżnionym i laureatom oraz ich nauczycielom-opiekunom: Adam Krawiec - dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Bożena Żuk - dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, kmdr ppor. rez. dr Dariusz Kloskowski - przewodniczący komisji konkursowej oraz Leopold Naskręt - przedstawiciel Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Warto dodać, ze oprócz statuetek i dyplomów laureaci trzech pierwszych miejsc oraz wyróżnieni w nagrodę popłyną w rejs z portu w Ustce Jachtem Gryfita. Dziękujemy kapitanowi Gryfity - panu Antoniemu Pietrzakowi za umożliwienie młodym nawigatorom sprawdzenie ich umiejętności w praktyce. VI Pomorski Konkurs o Tytuł Mistrza Nawigacji znajduje się w wykazie konkursów punktowanych Kuratorium Oświaty w Gdańsku.


Pomorskie Żagle Wiedzy – wsparcie regionalne

W ramach przedsięwzięcia strategicznego „Kompleksowe wsparcie szkół i placówek” w obszarze edukacji morskiej i żeglarskiej  Samorząd Województwa Pomorskiego podjął się realizacji projektu koordynacyjnego pn. Pomorskie Żagle Wiedzy – wsparcie regionalne. Realizowany w partnerstwie Samorządu Województwa Pomorskiego z Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku projekt przewiduje m.in. wsparcie nauczycieli poprzez organizację różnorodnych form szkoleniowych, przygotowujących do wykorzystania edukacji morskiej i żeglarskiej do kształtowania kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych uczniów, w tym kompetencji  w zakresie pracy metodą projektu, czy kompetencji niezbędnych do prowadzenia z uczniami praktycznych zajęć na wodzie. Ponadto w ramach projektu przewidziana jest także organizacja regionalnych konkursów podsumowujących pracę uczniów realizujących projekty edukacyjne w szkołach uczestniczących w przedsięwzięciu strategicznym. 

Broszura ze szczegółami oferty dostępnej dla szkół w ramach projektu koordynacyjnego 
Pomorskie Żagle Wiedzy – wsparcie regionalne 
do POBRANIA TUTAJ.

 


Matematyka pod Żaglami

W ramach  Edukacji Morskiej ZKiW w Brodnicy Górnej  zaprasza uczniów  do udziału w projekcie "Matematyka pod Żaglami", łączenia sportów wodnych z naukami ścisłymi. Celem przedsięwzięcia jest m.in.  docieranie do szkół, które jeszcze nie miały okazji uczestniczyć w naszym projekcie i zachęcić młodzież szkolną do udziału w nim poprzez włączenie się w przygotowanie stoiska matematycznego,  a także uczestniczenia  w wydarzeniu.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE, by zapoznać się z ogłoszeniem.

  


II Żeglarskie Mistrzostwa Polski Dziennikarzy na Zatoce Puckiej 

Regaty, Żaglówki, Jachty, Woda, Jezioro, Port, Morze1. TERMIN I MIEJSCE REGAT: 10-12.09.2021 (piątek, sobota, niedziela) - Zatoka Pucka
2. ORGANIZATOR: Polskie Stowarzyszenie Klasy Puck
3. WSPÓŁORGANIZATORZY: Harcerski Ośrodek Morski, Urząd Miasta Puck

Więcej informacji na stronie: https://klasapuck.org/.../ii-zeglarskie-mistrzostwa.../


VI Pomorski Konkurs o Tytuł Mistrza Nawigacji 

II etap VI Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji zostanie rozegrany 19 maja 2021 r. (środa) w Słupsku i Gdyni w godzinach określonych w przesłanym do opiekunów uczestników mailem pliku. Ze względu na trwającą pandemię - podobnie jak w roku ubiegłym - nie uda nam się rozegrać III etapu konkursu, więc etap II będzie i w tym roku szkolnym FINAŁEM nawigacyjnych zmagań i wyłoni MISTRZA NAWIGACJI.

Konkurs odbędzie się stacjonarnie, więc obowiązywać będą zasady rygoru sanitarnego: maseczki, dezynfekcja rąk, bezpieczne odstępu między uczestnikami. Za względów sanitarnych w tym roku nie zapewniamy poczęstunku dla uczestników. Uczniowie uczestniczący w konkursie powinni mieć swoje przybory do pisania i rysowania: długopis, ołówek, temperówkę, gumkę.

Opiekunów, którzy wypożyczyli przybory nawigacyjne do ćwiczeń z ODN w Słupsku, proszę o ich ZWROT w DNIU KONKURSU (przenośniki i trójkąty nawigacyjne). Nie ma konieczności zwrócenia wypożyczonych map.

Morski Dzień Ziemi

W SOSW w Damnicy Dzień Ziemi uczczony został warsztatami o tematyce marynistycznej. Klasa V a i III c SPDP wykonały łódkę z butelek plastikowych. Przy okazji uczniowie uczyli się, na czym polega recykling. Było dużo zabawy i śmiechu.

    

Ale Jajo! GŁOSOWANIE ONLINE

Bardzo dziękujemy wszystkim młodym Pomorzanom i Pomorzankom – przedszkolakom oraz uczniom klas I-III szkół podstawowych województwa pomorskiego, którzy z pomocą swoich opiekunów przesłali prace na konkurs. Zgodnie z regulaminem prezentujemy poniżej MORSKIE PISANKI, a mamy ich aż 181! Prosimy więc o cierpliwość – nie wszystkie prace ukażą się na stronie jednocześnie. Czekamy na Wasze reakcje pod pracami, które zostały zamieszczone w formie komentarzy pod niniejszym postem. Zwycięzców wyłonią użytkownicy strony Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej poprzez pozostawienie pod wybraną pracą największej liczby reakcji. Głosować można od 29.03.2021 r. do 5.04.2021 r.

GŁOSUJ ONLINE
TUTAJ

KAŻDY GŁOS MA ZNACZENIE!

OBEJRZYJ GALERIĘ PRAC


Praca metodą projektu w kontekście edukacji morskiej

Na czym polega praca metodą projektu? Jak wykorzystać tę metodę dydaktyczną podczas zajęć pozalekcyjnych z zakresu edukacji morskiej? Na co zwrócić szczególną uwagę, aby realizowane działania sprzyjały efektywnemu rozwijaniu kompetencji kluczowych u uczniów? Po odpowiedzi na te pytania zapraszam na szkolenie e-learningowe, realizowane przede wszystkim poprzez samodzielną pracę uczestnika z zestawem nagrań i innych materiałów szkoleniowych.

REJESTRACJA TUTAJ


Ale Jajo!
Konkurs plastyczny na morską pisankę

Drodzy Uczniowie – młodzi Pomorzanie,
miłośnicy morskich i wiosennych klimatów!

Czas Świąt Wielkanocnych zbliża się wielkimi krokami. Ich jak bardziej zdobnym symbolem są pisanki – różnorodnie i kolorowo zdobione jajka. Zapraszamy przedszkolaki i uczniów klas 0-III szkół podstawowych województwa pomorskiego – do zaprojektowania pisanek z morskim/marynistycznym wzorem. Morze pomysłów na projekt morskiego wielkanocnego jajka jest bezkresne! A efektami twórczej pracy warto podzielić się na stronie internetowej PPEM. Szczegóły konkursu w regulaminie.

Termin nadsyłania prac na adres e-mail edukacjamorska@odn.slupsk.pl.:
zdjęcie pracy należy przesłać na wskazany wyżej adres mailowy do 26 marca 2021 r. do godz. 12.00 (w treści maila proszę podać imię i nazwisko uczestnika konkursu, dane placówki oraz telefon kontaktowy rodzica/opiekuna).
W temacie maila proszę wpisać: Konkurs – MORSKA PISANKA.

Zwycięzcy konkursu zostaną wyłonieni na podstawie liczby polubień odnoszących się do poszczególnych
zdjęć prac zamieszczonych na fanpage PPEM na FB – głosowanie online na Facebooku.
Głosowanie internetowe na fanpage PPEM na FB potrwa od 29 marca 2021 do 5 kwietnia 2021 br.
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 9 kwietnia 2021 r.

REGULAMIN


22 marca - Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992, obchodzone corocznie 22 marca. Powołane zostało w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii, w ramach Agendy 21. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Ideą obchodów jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.

Dowiedz się więcej o tej życiodajnej substancji: https://youtu.be/b3S6EYRo1ic

Światowy Dzień Wody


Nauka pływania to podstawa
W Szkole Podstawowej w Sierakowicach od listopada odbywają się nieprzerwanie treningi pływackie. Umiejętność pływania sprawi iż zawodnicy na łódkach poczują się pewnie.

    


Podziel się przykładami dobrych praktyk na łamach "Informatora Oświatowego"

Szanowny Dyrektorze, Szanowny Nauczycielu,
zapraszamy do publikowania w „Informatorze Oświatowym”! Jeden z tematów wiodących numeru 2/2021 (kwiecień-czerwiec 2021) to:
EDUKACJA MORSKA:

- wszelkie przedsięwzięcia przedszkoli, szkół i placówek oświatowych województwa pomorskiego, które realizowano w ramach Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej,
- informacje na temat wykorzystania edukacji morskiej na różnych przedmiotach, zajęciach pozalekcyjnych, praktycznych zajęciach w terenie,
- ciekawe inicjatywy, pomysł oraz informacje na temat korzyści płynących z realizacji morskich tematów, refleksje, przemyślenia,
- opisy interesujących przedsięwzięć, itp.

Do 30 marca 2021 r. prosimy o kontakt wszystkich, którzy chcą podjąć z nami współpracę w celu szczegółowego omówienia planowanej publikacji.

Więcej informacji:
https://www.odn.slupsk.pl/informacja-pedagogiczna-2/informator-oswiatowy-2/napisz-do-informatora-oswiatowego-nr-22021/


Gdańsk - historyczna stolica Kaszub

Gdańsk – historyczna stolica Kaszub.
Gdańsk – miasto bogate i dumne.
Miasto, jak wiele innych doświadczone zniszczeniami i cierpieniem ludzi w czasie II wojny światowej. Gdańsk – miasto początku nowego ładu w Europie.
Gdańsk – miasto „odważne, ale nie zuchwałe”.
Miasto urodą nieustępujące innym na świecie.

Wycieczka uczniów klas V-VIII ZSP w Wierzchucinie uczący się języka kaszubskiego oraz tych, którzy biorą udział w dodatkowych zajęciach edukacji morskiej do Gdańska.

    


Oszczędzamy wodę

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wierzchucinie ( kl. VII ) podczas dodatkowych zajęć edukacji morskiej – zgłębiali temat: „Dbam o środowisko - oszczędzam wodę!”

    


Ekosystem morza

Dzieci z gr. I z Przedszkola Miejskiego nr 12 „Niezapominajka” w Słupsku w ramach Programu Morskiego zapoznały się z ekosystemem morza. Dzieci obejrzały film edukacyjny i wykonały piękne, kolorowe rybki.

    

    


Morskie legendy

Na zajęciach w grupie V w Przedszkolu Miejskim nr 1 w Słupsku, dzieci obejrzały legendę „Jurata – Królowa Bałtyku”. Zapoznały się ze skarbami Bałtyku i wykonały piękne syrenki.

   


Kręci mnie bezpieczeństwo

Gminny Klub Sportów Wodnych Kilwater Projekt "Kreci nie bezpieczeństwo". Szkolenie teoretyczne z prawidłowego przygotowania do wypoczynku, czynnego i biernego nad jeziorem, umiejętności wiązania węzła ratowniczego. Szkolenie zostanie przeprowadzone w formie warsztatów online w Szkołach w Gminie Sierakowice. Łącznie 4 filmy.

- Film numer 1 – Węzeł ratowniczy
https://www.youtube.com/watch?v=1cWMBo6hN_E
- Film numer 2 - Jak zachować się na kąpielisku?
https://www.youtube.com/watch?v=Ns6R4ULB7z0&feature=youtu.be
- Film numer 3 - Najczęstsze przyczyny utonięć
https://www.youtube.com/watch?v=yp9jo6317Dg&feature=youtu.be
- Film numer 4 - Zasady bezpiecznej kąpieli
https://www.youtube.com/watch?v=F7cz0AaVwdI&feature=youtu.be


Żeglarska nagroda

Szkoła Podstawowa nr 1 w Sierakowicach. Jako nagrodę za konkurs “Niepodległa 2020” otrzymaliśmy miesięczny czarter jachtu 2020. Wyprodukowanego w tym roku. Niesamowita przygoda popływać na tak pięknej, i szybkiej jednostce.

Morskie warsztaty w SOSW w Damnicy

Pod opieką panią Asi i pani Ani klasy III a SP i III c SPDP wzięły udział w warsztatach o tematyce morskiej. Wykonaliśmy przestrzenną pracę z łódkami z papieru w roli głównej, muszelkami, meduzami. Było barwnie i wesoło

   


Przedszkolne eksperymenty

Grupa Pszczółek z Przedszkola Miejskiego nr 12 „Niezapominajka” w Słupsku wykonała eksperyment. Dzieci sprawdziły czy meduza naprawdę potrafi dobrze pływać i czy rzeczywiście świeci w ciemności. Eksperyment bardzo spodobał się dzieciom.

   


Wolni od uzależnień - zajęcia żeglarskie w Gowidlinie 

Zadanie polegało na organizacji przez UKS Florek zajęć rozwijających zainteresowania stanowiące alternatywę dla zachowań ryzykownych, których celem jest profilaktyka i promocja zdrowego stylu życia wśród mieszkańców gminy Sierakowice. Podczas zajęć był realizowany program profilaktyczny i socjoterapeutyczny. Zajęcia trwały 5 godzin dla 5, 19-24 osobowych grup, czyli łącznie nie mniej niż. 120 osób. Miejscem realizacji była działka użyczona przez UG Sierakowice dla GKSW KILWATER w Gowidlinie z bezpośrednim dojściem do jeziora stąd też zajęcia miały związek z ratownictwem wodnym, sportem motorowodnym, a najwięcej z żeglarstwem. Dzieci zostały dowiezione na miejsce zajęć autobusem z Sierakowic.

Zajęcia stanowiły profilaktykę wyprzedzającą. Mają zapobiec podejmowaniu ryzykowanych zachowań. Były nastawione na kształtowanie odpowiednich postaw : szacunku oraz kierunków spędzania wolnego czasu. Odbiorcami zadania byli członkowie Klubu UKS FLOREK oraz uczniowie SP1 w Sierakowicach. Projekt trafił do pokolenia dzieci sieci, czyli do osób przepływających między światem realnym i światem wirtualnym, w którym zaspokajają swoje dziecięce i młodzieńcze potrzeby, spędzają czas wolny, poszukują akceptacji i budują poczucie przynależności. Uczestnicy poznali nowe formy aktywności społecznej, nauki, aktywnego wypoczynku, higieny osobistej oraz zdrowia. Zajęcia na świeżym powietrzu były skuteczną alternatywą dla siecioholizmu, a rodzice znaleźli wsparcie w nierównej walce o swoje dzieci z internetem, zapisując niektóre na dalsze zajęcia sportowe.

    


Kreatywnie i inspirująco

Kolejna spotkanie Sieci szkolnych animatorów edukacji morskiej za nami. Warsztaty twórcze poprowadziła pani Joanna Michalak - serdecznie dziękujemy za kolejne kreatywne inspiracje. Podczas spotkania uczestnicy mieli też okazje poznać historię latarni morskich i usłyszeli wiele ciekawostek na temat ich funkcjonowania na przestrzeni wieków i obecnie.

    

    


Piknik żeglarski
Czar wrześniowych wspomnień...

Uczniowie klasy 7e SP 2 w Ustce mieli przyjemność uczestniczyć w Pikniku Żeglarskim organizowanym przez Centrum Sportów Wodnych „OPTY Ustka” , który odbył się w sobotę 19 września 2020 roku. Impreza miała miejsce na terenie bazy przy ul Westerplatte, w porcie Ustka, oraz na akwenie Morza Bałtyckiego. Przy zachowaniu procedur związanych z Covid-19, przeżyliśmy niebywałą przygodę żeglarską. Impreza rozpoczęła się od wciągnięcia flagi na maszt, po czym pani Hania Kostrzewska wygłosiła wykład na temat: „Linii brzegowej Powiatu Słupskiego”. W porcie był pokaz ratownictwa wodnego z wykorzystaniem skuterów wodnych, szybkiej łodzi ratowniczej oraz desek typu SUP. W bazie CSW „OPTY Ustka” zapoznaliśmy się z budową łodzi typu „Optimist” i klasy 420, oraz nauczyliśmy robić podstawowe węzły żeglarskie. W kanale portu pływaliśmy Optymistami i łodziami motorowodnymi, na plaży odbyły się zawody sprawnościowe. Największą frajdą, ale i wyzwaniem był godzinny rejs jachtem ENIF po akwenie Morza Bałtyckiego. Cudownie było poczuć wiatr we włosach na otwartym morzu, choć niektórzy musieli walczyć dzielnie z dolegliwością choroby morskiej. Po tak wielu interesujących pokazach i emocjonujących atrakcjach, nastąpiła konsumpcja kiełbasek z grilla i piekarniczych wypieków w bazie CSW. Na zakończenie pikniku, tradycyjnie opuszczono flagę z masztu. Każdy z uczestników dostał pamiątkowy dyplom uczestnictwa.

    

    


Morsko i artystycznie

Szkoła Podstawowa nr 1 w Sierakowicach - szkolny konkurs plastyczny o tematyce morskiej.

  

  

Morscy "Milionerzy"

W czasie zajęć Koła Edukacji Morskiej w SP w Korzeniewie stworzyliśmy aplikację „Morze Bałtyckie- edukacja morska” w LearningApps. Przygotowaliśmy „Milionerów”. Wiosną odbędzie się konkurs dla klas IV-VIII pod hasłem „Morze Bałtyckie bez tajemnic”-jedno z działań naszej szkoły w ramach realizacji Programu Edukacji Morskiej. Zapraszamy do nauki poprzez zabawę! Oprac. H.Rybarczyk


Zakodowane latarnie morskie

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wierzchucinie, którzy uczestniczą w zajęciach z kodowania, robotyki i matematyki, wykonali wszystkie czynne latanie morskie Polskiego Wybrzeża w programie Minecraft Education. Uczniowie bardzo chętnie przyłączyli się do akcji i samodzielnie stworzyli wirtualne latarnie. Cała wirtualna mapa została zgrana na pendrive, gdzie po wcześniejszym zgraniu, osoba dysponująca licencją Minecraft Education, może wirtualnie wędrować i podziwiać budowle. Nauczyciel prowadzący zajęcia: Arkadiusz Szymański.

            
 


Jaki to żaglowiec?

W Szkole Podstawowej w Korzeniewie w czasie zajęć Koła Edukacji Morskiej ogłosiliśmy konkurs „Jaki to żaglowiec?”. Uczniowie mieli odgadnąć nazwę żaglowca, którego model zaprezentowano w czasie zajęć zdalnych. Po dwóch dniach jednej z uczennic udało się odgadnąć, że to America 1851.
 


Zajęcia plastyczno-muzyczne o tematyce morskiej
W ZKiW w LUBLEWIE GDAŃSKIM, poszerzając ofertę edukacyjną przedszkola, zorganizowano dla dzieci 6-letnich zajęcia plastyczno-muzyczne o tematyce morskiej. Udział w nich biorą 24 osoby z kl. 0. W okresie październik 2020 r. – styczeń 2021 r. odbyło się 7 zajęć wprowadzających w tematykę morza. Dzieci nauczyły się piosenek: „Szanteczka dla dziecka”, „Żegluj Żeglarzu”, „Bum cyk, cyk”, „ Płyną statki z bananami”. Dowiedziały się z jakich części składa się mundur marynarza, wykonały prace plastyczne o tematyce morza z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Podczas zajęć zwracano uwagę dzieci na rolę morza w gospodarce, handlu, turystyce. Przeprowadzono zabawy ruchowe „Piraci”, „Łodzie podwodne” z wykorzystaniem Chusty Klanzy i Wiatraka matematycznego. Zapoznano dzieci z budową jachtu (nazewnictwo części jachtu i jego osprzętu), dzieci wykonały pracę plastyczno-techniczną „Mój Jacht”.

     


Makieta oczyszczalni wody

W Zespole Kształcenia i Wychowania w Lublewie Gdańskim uczniowie stworzyli projekt makiety dotyczący oszczędzania wody i jej ekologicznego pozyskiwania. Dzieci podczas zajęć rozmawiały na temat wody, jej dostępności na świecie, występowania na kuli ziemskiej w postaci rzek, jezior, mórz, oceanów, a także opadów czy wód podziemnych. Zapoznały się z obiegiem wody w przyrodzie. Uświadamiały sobie potrzebę oszczędzania wody i niezanieczyszczania wód. 

    


VI Pomorski Konkurs o Tytuł Mistrza Nawigacji

Wyniki I – szkolnego etapu konkursu – kwalifikacja do etapu rejonowego

25 lutego 2021 w szkołach województwa pomorskiego, które zgłosiły uczniów do udziału w VI Pomorskim Konkursie o Tytuł Mistrza Nawigacji rozegrany został I etap turnieju nawigacyjnego.

Zadaniem szósto, siódmo i ósmoklasistów ze szkół podstawowych z Gdańska, Gdyni, Wejherowa, Słupska, Łeby, Kobylnicy, Sztumu, Luzina, Zaleskich, Ustki i Bierkowa było rozwiązanie testu wiedzy nawigacyjnej, złożonego z 20 pytań: zadań jednokrotnego i wielokrotnego wyboru oraz zadań otwartych. Aż 11 z 60 uczestników pierwszego etapu poradziło sobie z zadaniami testowymi perfekcyjnie i uzyskało maksymalną liczbę punktów. Autor zadań – kmdr ppor. rez. dr Dariusz Kloskowski – podkreślił wysoki poziom wiedzy uczestników I etapu, co jest powodem do szczególnego zadowolenia, gdyż tegoroczne przygotowania do Konkursu przebiegały w trybie zdalnym, czyli w warunkach znacznie trudniejszych niż bywało to w latach poprzednich – praktycznie i stacjonarnie.

Lista uczniów zakwalifikowanych do II – regionalnego etapu Konkursu: TUTAJ


Obchody Światowego Dnia Morza

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Malborku kontynuuje działania w ramach Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej. W związku z tym na początku roku szkolnego cała społeczność szkolna uczestniczyła w obchodach Światowego Dnia Morza. Działania zostały zorganizowane przez przedstawicieli samorządu uczniowskiego pod opieką p. A.Rojek, p. K.Buły i p. M.Kacperskiej oraz p. Annę Ościłowską dla przedszkolaków z grupy „Stokrotki”. Najmłodsi uczestnicy obchodów na zajęciach poznali głębiny mórz. Z tej okazji szkoła została przyozdobiona dekoracjami marynistycznymi . Uczniowie klas I-VIII mieli możliwość skorzystania z morskiej foto-budki. Uczniowie zostali zapoznani z trudnym i bardzo ważnym problemem zanieczyszczenia mórz.

    


Morskie mapy skarbów

W SP 12 w Gdyni na zajęciach Koła Morskiego poznaliśmy niezwykły świat map morskich – obejrzeliśmy na żywo jak wygląda prawdziwa mapa morska, porozmawialiśmy o tym, co można na niej znaleźć. Zobaczyliśmy także mapy dostępne on-line, prześledziliśmy zaplanowane trasy widocznych na nich statków. Po takiej podróży po mapie uczniowie zasiedli do malowania i przygotowali wspaniałe mapy skarbów.

      


Co to jest żeglarstwo?

Uczniowie SP 1 w Słupsku obejrzeli film edukacyjny dotyczący budowy jachtu. Dowiedzieli się co to jest kadłub, do czego służy ster oraz gdzie na żaglówce jest dziób, a gdzie rufa. Zajęcia były również okazja do wzbogacenia słownictwa dzieci:
https://www.facebook.com/sztormgrupa/videos/633005320885333/ 

Podczas zajęć uczniowie zaprojektowali i wykonali żaglówki. Do osiągnięcia tego celu dzieci wykorzystały wiadomości zdobyte na poprzednich zajęciach. Na zakończenie zajęć dzieci rozwiązały Quiz dotyczący realizowanego tematu.

   


"Spotkania na mesie"

"Spotkania na mesie" to program edukacyjny dla miłośników Marynarki Wojennej, marynistyki i gospodarki morskiej, którego autorzy stawiają sobie za cel w sposób przystępny i łatwy poprzez edukację uczestników spotkań, wskazać zarówno wątki historyczne jak i codzienne związane z tematyką programu. 

Polecamy odcinek, w którym próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, czy edukacja morska pokoleń Polek i Polaków przyniosła pożądany efekty i na jakim obecnie jesteśmy etapie: https://www.facebook.com/101079475344894/videos/836176030271836

 


Bitwa morska pod Oliwa na lekcjach historii

Animatorzy PPEM relacjonują... Uczniowie klasy VI C SP 1 w Słupsku przygotowali wspaniałe projekty prezentujące przebieg bitwy morskiej pod Oliwą. Uwzględnili w nich wiele szczegółów samego wydarzenia: ilość statków biorących udział w bitwie, ich nazwy, kierunki działań wojennych, lokalizację starcia się jednostek polskich i szwedzkich.

Podczas wykonywania zadania wykazali się dużą kreatywnością. Wykorzystali takie materiały jak: klocki lego, rolki papieru toaletowego, plastikowe rurki, wykałaczki, a nawet cukierki. Zadbali również o wierne odtworzenie samej bitwy. Na mapkach pojawiły się skale, które zostały przez nich zastosowane, a także legendy, w których szczegółowo oznaczyli wszelkie zastosowane symbole. W jednym z filmików rolę morza odegrała wanna, a w innym cały pokój przeistoczył się w miejsce starcia się wrogich flot.

Uczniowie dzięki swoim pracom przybliżyli się do jednego z największych zwycięstw polskiej floty morskiej w historii jej istnienia.

   


Książki o morzu

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żukowie brali udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania ustanowionego z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Czytanie na głos ma dla dzieci ogromne znaczenie. Wpływa m.in. na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, pomaga w budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, wspomaga pamięć. Dzieci oraz młodzież z naszego Ośrodka przystąpiła do tej fantastycznej inicjatywy. Podczas wydarzenia korzystaliśmy również z książek o tematyce morskiej. Młodzież wykonała również rewelacyjne zakładki do książek.

  


Latarnie morskie

Animatorzy PPEM relacjonują. Prezentujemy prace plastyczno-techniczne - latarnie morskie wykonane przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wierzchucinie z kl. VI ( Kółko edukacji morskiej ).

      


Morskie Opowieści

Animatorzy PPEM relacjonują.  W ramach edukacji morskiej uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w zajęciach, podczas których dowiedzieli się o trudach pracy marynarza, jak groźne potrafią być morskie fale i czym są "szanty". Dzieci poznały tajniki pracy nawigatora morskiego, rozwiązywały interaktywne quizy, dzięki którym poznały elementy budowy statku. Na koniec powstały prace plastyczne prezentujące piękne, barwne statki. Dziękujemy naszym dzielnym kapitanom za udział w tej morskiej przygodzie.

Obejrzyj relację: https://www.facebook.com/326508271466132/videos/535023620792673


Węzły żeglarskie w praktyce

Uczestnicy zajęć sieci współpracy i samokształcenia pn. "Edukacja morska w kreatywnym kształtowaniu kompetencji kluczowych"  uczyli się wykonania podstawowych węzłów żeglarskich i poznawali możliwości ich zastosowania w praktyce żeglarskiej i nie tylko. Warsztaty odbyły się z wykorzystaniem wizualizera. Mimo spotkania w trybie online, trzeba podkreślić bardzo duże zaangażowanie uczestników w praktyczne wykonanie zadań warsztatowych. Serdecznie dziękujemy panu Mirosławowi Lamkowskiemu (Magola Szkoła Żeglarsko-Motorowodna) za przeprowadzenie zajęć.

      


Warsztatach familijne - „Fiku miku, ryba z plastiku”

Uczniowie SOSW w Żukowie wzięli udział w warsztatach familijnych pod tytułem „Fiku miku, ryba z plastiku” organizowanych przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. Celem warsztatów było zwrócenie uwagi uczestników na zagrożenia płynące z odpadów wrzucanych do morza. Przewodnikiem po morskiej ekologii był Baltek, młody dorsz z Bałtyku, bohater publikacji towarzyszącej tegorocznej edycji Bałtyckich Spotkań Ilustratorów. Podczas warsztatów, zainspirowani jego działaniami, zostały wykonane małe formy, które będą przypominały najróżniejsze podmorskie stworzenia! Do wykonania prac zostały wykonane zużyte plastikowe butelki i opakowania.

      

Twórczość marynistyczna w przedszkolu

W Miejskim Przedszkolu nr 32 w Słupsku podczas zajęć z koła plastycznego dzieci tworzyły obraz, używając do tego farb w pastelowych kolorach oraz zdobiły je muszlami.

    


Sieć 23: Edukacja morska w kreatywnym kształtowaniu kompetencji kluczowych

Planowane terminy spotkań:

  • I spotkanie 26 październik 2020, godz. 15.00 - 16.30 
    Temat: Organizacja pracy sieci. Edukacja morska na lekcjach różnych przedmiotów.
    Ekspert: Iwona Poźniak
  • II spotkanie - 9 grudnia 2020, godz. 15:30 - 17:00
    Zdalne możliwości prowadzenia edukacji morskiej.
    Ekspert: Dorota Iwanowicz.
  • III spotkanie - 3 lutego 2021, godz. 15.30 - 17.00 
    Temat: Podstawy prac bosmańskich – węzły żeglarskie w praktyce  
    Ekspert: Mirosław Lamkowski
  • ZAJĘCIA ODWOŁANE IV spotkanie - 25 marca 2021, godz. 15.30 - 18.00    
    Temat:  Elementy naukowo-techniczne w edukacji morskiej. Różne techniki wykonanie dekoracji o tematyce marynistycznej  
    Ekspert: Joanna Michalak

NOWY TERMIN: 8 kwietnia 2021 godz. 15.30 - 18.00    

  • V spotkanie - kwiecień/maj 2021     
    Temat: Jacht Gryfita – historia żaglowca oraz możliwości organizacji praktycznych zajęć żeglarskich, rejsów edukacyjnych na Gryficie  
    Ekspert: Antoni Pietrzak

Sieć 24a : Sieć szkolnych animatorów edukacji morskiej PPEM GRUPA A
(kontynuacja udziału w PPEM)


Planowane terminy spotkań:

  • I spotkanie - 08 październik 2020, godz. 15.00 - 16.30
    Temat: Organizacja pracy sieci. Praca na dysku Google. Certyfikacja udziału w PPEM. 
    Ekspert: Iwona Poźniak
  • II spotkanie - 10 lutego 2021, godz. 15.30 - 17.00
    Temat: Podstawy prac bosmańskich – węzły żeglarskie w praktyce   
    Ekspert: Mirosław Lamkowski
  • III spotkanie -  24 lutego 2021, godz. 15.30 - 17.00
    Temat: Propedeutyka żeglarstwa. Żeglarskie gry i zabawy integracyjne  
    Ekspert: Marek Rogala
  • IV spotkanie - 11 marca, godz. 15.30 - 18.00
    Temat:  Elementy naukowo-techniczne w edukacji morskiej. Różne techniki wykonanie dekoracji o tematyce marynistycznej   
    Ekspert - Joanna Michalak

Sieć 24b : Sieć szkolnych animatorów edukacji morskiej PPEM GRUPA B
(nowi animatorzy w PPEM)

Planowane terminy spotkań:

  • I spotkanie - 18 listopada 2020 r., godz. 15.00 - 17:00
    Temat: ''Cele i założenia PPEM. Realizacja Programu''
    Ekspert: Iwona Poźniak, Dorota Granoszewska-Babiańska, Małgorzata Bukowska-Ulatowska, Krystian Zdziennicki
  • II spotkanie - 16 grudnia 2020 r., godz. 15.00 - 16.30
    Temat: ''Obsługa dysku Google szkolnych animatorów PPEM''
    Ekspert: Iwona Poźniak
  • III spotkanie - 2 lutego 2021, godz. 15.30 - 17.00
    Temat: Propedeutyka żeglarstwa. Żeglarskie gry i zabawy integracyjne.    
    Ekspert: Marek Rogala
  • IV spotkanie - 17 lutego 2021, godz. 15.30 - 17.00
    Temat: Podstawy prac bosmańskich – węzły żeglarskie w praktyce   
    Ekspert: Mirosław Lamkowski
  • V spotkanie - 18 marca 2021, godz.15.30 - 18.00
    Temat:  Elementy naukowo-techniczne w edukacji morskiej. Różne techniki wykonanie dekoracji o tematyce marynistycznej   
    Ekspert: Joanna Michalak

    Prace bosmańskie w sieci

Odbyły się kolejne zdalne warsztaty z prac bosmańskich. Tym razem uczestniczyli w nich nauczyciela - szkolni animatorzy edukacji morskiej ze szkół kontynuujących udział w PPEM. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach spotkań sieci współpracy i samokształcenia prowadzonej przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku. Dziękujemy panu Mirosławowi LamkowskiemuMagola Szkoła Żeglarsko-Motorowodna za przeprowadzenie szkolenia.

 


Propedeutyka żeglarstwa i żeglarskie zabawy integracyjne
Szkolenia Sieci szkolnych animatorów edukacji morskiej
Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej

Budowa jachtu, podstawowe informacje o pogodzie i jej związku z żeglarstwem, locja – wiedza tajemna, węzły żeglarskie w pigułce, zabawy z linami, rebusy i żeglarskie gry grupowe oraz muzyczna kultura marynistyczna to zagadnienia, który były tematem wczorajszego szkolenia Sieci szkolnych animatorów edukacji morskiej Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej (animatorzy rozpoczynający przygodę w PPEM). Dziękujemy Panu Marek Rogala za żywiołowe i z pasja przeprowadzone spotkanie oraz przygotowanie wartościowego pakietu materiałów dla uczestników szkolenia.

      


Gala wręczenia Certyfikatów PPEM
i rozstrzygnięcia Konkursu na scenariusz zajęć o tematyce morskiej "Zajęcia na fali"

Za nami gala wręczenia Certyfikatów PPEM i rozstrzygnięcia Konkursu na scenariusz zajęć o tematyce morskiej "Zajęcia na fali". Było to ważne wydarzenie podsumowujące działania związane z edukacją morską i żeglarską realizowaną na terenie województwa pomorskiego. Wydarzenie odbyło się w trybie zdalnym, jednakże uczestnicy wyrazili nadzieję, że kolejne spotkania odbędą się w formie tradycyjnej.

W wydarzeniu uczestniczył Józef Sarnowski - Członek Zarządu Województwa Pomorskiego, który w imieniu władz samorządu województwa złożył gratulacje laureatom konkursu oraz dyrektorom certyfikowanych szkół i placówek oświatowych. Ponadto podczas gali zaprezentowano działania związane z projektami, które będą realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego pn. Pomorskie Żagle Wiedzy.

Laureatom konkursu oraz placówkom certyfikowanym serdecznie gratulujemy!


Nietypowe ozdoby bożonarodzeniowe

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wierzchucinie z kl. VI a (kółko edukacji morskiej) przygotowali ozdoby bożonarodzeniowe pod hasłem: „Daj drugie życie odpadom”. Zadanie polegało na wykonaniu ekologicznej ozdoby przedstawiającej gatunek zwierzęcia lub rośliny, który możemy zobaczyć w Nadmorskim Parku Krajobrazowym.

      

KONKURS
Ahoj morska przygodo! – Dzień Morskiego Pluszowego Misia

Drodzy Uczniowie – młodzi Pomorzanie,
miłośnicy morskiej przygody!

25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. A może w tym roku będzie to dla nas Dzień Morskiego Pluszowego Misia? Zapraszamy nasze najmłodsze Wilczki Morskie – z przedszkoli i klas 0-III szkół podstawowych – do zaprojektowania morskich ubranek dla misiów i/lub zabrania pluszaków na morską wyprawę. Dokąd warto się udać? Jak tam dotrzeć? Co zabrać ze sobą w taką podróż? Wielką wyprawę małego misia możemy zrelacjonować poprzez rysunek lub zdjęć. Morze pomysłów jest bezkresne! A efektami przedsięwzięcia warto podzielić się na stronie internetowej PPEM. Szczegóły konkursu w regulaminie.

Ahoj morska przygodo! – Dzień Morskiego Pluszowego Misia

REGULAMIN

Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastycznej (rysunek, malunek, instalacja przestrzenna) lub przebraniu pluszowego misia w morskie ubranko przygotowane według własnego pomysłu, a następnie sfotografowaniu pracy i przesłaniu jej na adres mailowy Organizatora konkursu: edukacjamorska@odn.slupsk.pl
I. Organizator:

Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.

Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku.

II. Cele konkursu:

  • rozwijanie uzdolnień plastycznych, technicznych, pomysłowości i kreatywności,
  • rozwijanie umiejętności TIK,
  • promowanie morskości regionu,
  • wzbogacenie oferty Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej (PPEM) skierowanej do przedszkolaków i uczniów pomorskich szkół i placówek oświatowych o kreatywne działania plastyczne i zdalne.

III. Zasady i warunki uczestnictwa:

  1. Konkurs przeznaczony jest dla przedszkolaków i uczniów klas 0-3 uczęszczających do szkół podstawowych z terenu województwa pomorskiego.

  2. Organizator nagrodzi autorów trzech najlepszych prac.

  3. Organizator ma również prawo do przyznania wyróżnień.
  4. Jedno dziecko może być autorem tylko jednej pracy.
  5. Praca plastyczna – rysunek, malunek, instalacja przestrzenna, projekt morskiego ubranka -  powinna być wykonana samodzielnie dowolną techniką plastyczną.
  6. Wykonaną pracę plastyczną/ misia przebranego w morskie ubranko przygotowane według własnego pomysłu należy sfotografować,  a wykonane zdjęcie  przesłać na adres e-mail: edukacjamorska@odn.slupsk.pl.
  7. Termin nadsyłania prac: zdjęcie pracy plastycznej/misiów w zaprojektowanych morskich ubrankach należy przesłać na wskazany wyżej adres mailowy do 25 listopada 2020 r. do godz. 12.00 (w treści maila proszę podać imię i nazwisko uczestnika konkursu, dane placówki oraz telefon kontaktowy rodzica/opiekuna). W temacie maila proszę wpisać: Konkurs miś.
  8. Uczestnik konkursu akceptuje niniejszy regulamin oraz zapewnia, że posiada pełnię praw autorskich do zgłoszonej pracy, nie narusza praw autorskich osób trzecich, nie narusza dóbr osobistych osób, które zostały na nich przedstawione oraz innych dóbr prawnie chronionych.
  9. Przesłanie zdjęcia pracy przez uczestnika niepełnoletniego oznacza, że opiekun uczestnika konkursu:
  1. zgłosił uczestnika do udziału w konkursie,
  2. zaakceptował wszystkie warunki określone w regulaminie konkursu,
  3. zgodził się na przetwarzanie danych osobowych w celach organizacji i przeprowadzenia konkursu oraz udostępnienie informacji o wynikach konkursu i o przyznaniu nagród na stronie internetowej (oraz FB) Organizatora
  4. posiada wiedzę, że podanie danych jest dobrowolne, jednak konieczne do realizacji celów, w jakim zostały zebrane.
  1. Organizator zamieści zdjęcia prac na stronie internetowej Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej: https://www.odn.slupsk.pl/pomorski-program-edukacji-morskiej-2/
  2. Organizator zamieści zdjęcie prac na fanpage Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej na Facebooku: https://www.facebook.com/Pomorski-Program-Edukacji-Morskiej- 326508271466132/
  3. Zwycięzcy konkursu zostaną wyłonieni na podstawie liczby polubień odnoszących się do poszczególnych zdjęć prac zamieszczonych na fanpage PPEM na FB.

  4. Głosowanie internetowe na fanpage PPEM na FB potrwa od 25 do 27 listopada br.

IV. Wyniki konkursu i nagrody:

  1. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 30 listopada br. Informacja zostanie zamieszczona na stronach internetowych Organizatora (www.odn.slupsk.pl i https://www.odn.slupsk.pl/pomorski-program-edukacji-morskiej-2/ ) oraz na FB PPEM, a opiekunowie laureatów konkursu zostaną powiadomieni telefonicznie lub mailowo o wygranej.

  2. Zwycięscy i wyróżnieni otrzymają nagrody niespodzianki oraz dyplomy.

V. Postanowienia końcowe:

  1. Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do opublikowania imion, nazwisk i informacji o laureatach konkursu oraz umieszczenie tych informacji w materiałach reklamowych Organizatora oraz w prasie, mediach i internecie.

  2. Wysłanie prac konkursowych jest równoznaczne z akceptacją regulaminu konkursu w pełnym jego brzmieniu.

Interdyscyplinarne zabawy nawigacyjne na mapach morskich

Za nami kolejne zajęcia z cyklu: Interdyscyplinarne zabawy nawigacyjne na mapach morskich. Nauczyciele i uczniowie z: Gdyni, Wejherowa, Gdańska, Rewy, Słupska, Łeby, Ustki, Studzienic, Kobylnicy, Zaleskich zgłębiali kolejne tajniki nawigacji. Prowadzący warsztaty - kmdr ppor. rez. Dariusz Kloskowski, Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych "Sub ventum". Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych "Sub ventum" - nie szczędził uczestnikom zajęć pochwał dla ich zaangażowania i nawigacyjnej błyskotliwości.

Było też zadanie domowe, które najlepiej wykonali: Tosia Kozdrowska, Filip Wolikowski, Adam Knapik, Kornel Soroka, Weronika Kuźniar, Tomasz Olszchewski, Tymoteusz Ćwikła. Lista uczestników szkolenia, którzy na zakończenie cyklu otrzymają nagrody niespodzianki za wysiłek i zaangażowanie w rozwiązywanie dodatkowych zadań, wciąż się powiększa. Ostatnie zajęcia z cyklu już 10 grudnia br. - oczywiście w formie zdalnej. Zapraszamy! Link do rejestracji: https://www.odn.slupsk.pl/.../interdyscyplinarne-zabawy.../


Pierwsze spotkanie Sieci szkolnych animatorów edukacji morskiej
W tym roku zakończyliśmy już nabór do PPEM. W związku z powyższym ruszyliśmy ze szkoleniami kierowanymi do nauczycieli-animatorów edukacji morskiej. Niestety nie mogliśmy spotkać się osobiście, jednakże z wykorzystaniem aplikacji Google Meet udział w wirtualnym wydarzeniu wzięło aż 35 osób. Podczas zajęć omówiono następujące zagadnienia:

  • Pomorski Żagle Wiedzy. Rozwój kompetencji kluczowych uczniów poprzez edukację morską i żeglarską – Dorota Granoszewska-Babiańska, Kierownik Referatu aktywizacji zawodowej i społecznej Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
  • Założenia i sposoby realizacji PPEM. Zadania animatorów edukacji morskiej – Iwona Poźniak, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli 
  • Certyfikacja udziału w programie – Małgorzata Bukowska-Ulatowska, Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku 
  • Upowszechnianie i promocja działań realizowanych w ramach PPEM – Fanpage PPEM na FB - Krystian Zdziennicki (DES UMWP).

Oczywiście już wkrótce kolejne spotkania sieci nauczycieli-animatorów PPEM.

      

Praca domowa z nawigacji 

Po ostatnich warsztatach pn. Interdyscyplinarne zabawy nawigacyjne na mapach morskich, w których oprócz nauczycieli uczestniczyli także uczniowie, nadesłano 10 samodzielnie rozwiązanych zadań domowych. Przy ocenie pracy ekspert - kmdr ppor. rez. dr Dariusz Kłoskowski wziął pod uwagę dokładność, tzn. zaznaczenie pozycji, opisanie, wykreślenie kursu i opisanie kursu. Najlepiej z zdaniem nawigacyjnym poradzili sobie: Adam Knapik, Nikodem Kostrzewa, Paulina Wojtaszek, Filip Wolikowski. Wszyscy uczestnicy warsztatów, którzy zmierzyli się z praca domową i przesłali rozwiązane zadanie w terminie otrzymają nagrody niespodzianki. O sposobie ich odebrania poinformujemy na kolejnych warsztatach nawigacyjnych, które już 19 listopada br. Link do rejestracji: TUTAJ

      


Interdyscyplinarne zabawy nawigacyjne na mapach morskich - część II
W Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku odbyły się kolejne zdalne warsztaty nawigacyjne, w których wzięła udział rekordowa liczba uczestników, bo aż 38 uczniów i nauczycieli z: Ustki, Słupska, Kobylnicy, Zaleskich, Łeby, Rewy, Wejherowa, Leźna, Pyrzyc, Siemianic, Studzienic i Gdyni. Zajęcia prowadził kmdr ppor. rez. dr Dariusz Kloskowski - ekspert ds. edukacji morskiej w ODN w Słupsku. Uczestnicy spotkania uczyli się wyznaczania pozycji jednostki pływającej na mapie morskiej oraz wyznaczania kursów. Na kolejne spotkanie z nawigacją online zapraszamy już 19 listopada br. Link do rejestracji na zajęcia: https://www.odn.slupsk.pl/.../interdyscyplinarne-zabawy.../

     


Poćwicz zdalnie wiedzę o Bałtyku!

Jeśli zdalna edukacja, to także o morzu. Ćwicz pamięć i koncentrację oraz sprawdź swoją wiedzę o Bałtyku! Morskie zadanko na dziś znajdziesz TUTAJ.

Jak uratować koralowce i resztę świata?
       Uczniowie z OSW nr 2 w Wejherowie wzięli udział w niezwykłej inicjatywie i nagrali niezwykły film.


Obejrzyj TUTAJ.


Interdyscyplinarne zabawy nawigacyjne na mapach morskich
Zdalna nauka podstaw nawigacji? To możliwe!


Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku rozpoczął coroczny – już szósty – cykl  warsztatów pn. Interdyscyplinarne zabawy nawigacyjne na mapach morskich. Zajęcia przeznaczone są dla uczniów klas 6-8 i nauczycieli szkół podstawowych województwa pomorskiego. Ze względu na stan epidemiczny obowiązujący w naszym kraju i w trosce o bezpieczeństwo uczestników szkoleń zajęcia pierwszy raz odbyły się w formie zdalnej.

Do tej pory Interdyscyplinarne zabawy nawigacyjne na mapach morskich odbywały się wyłącznie stacjonarnie, więc przeprowadzenie tak specjalistycznych warsztatów w formie zdalnej budziło wiele obaw – zarówno w organizatorach, jak i uczestnikach spotkań z nawigacją. Przed pierwszym spotkaniem ODN w Słupsku wypożyczył nauczycielom, którzy zadeklarowali udział w zajęciach przybory nawigacyjne: przenośniki, trójkąty nawigacyjne oraz mapy morskie. Zdalne zajęcia zostały przeprowadzone za pomocą aplikacji Meet, z wykorzystaniem nowoczesnego wizualizera oraz tablicy interaktywnej, co umożliwiło pokazanie uczestnikom zajęć nawet szczegółowych czynności wykonywanych na mapie z użyciem przyborów nawigacyjnych. 

Warsztaty nawigacyjne – jak co roku – prowadził kmdr ppor. rez. dr Dariusz Kloskowski – Fundacja Inicjatyw Niekonwencjonalnych Sub ventum: pomysłodawca i inicjator kształtowanie uczniowskich kompetencji kluczowych w zakresie matematyki i nauk przyrodniczych poprzez zabawy z nawigacją. W zajęciach wzięło udział 19 nauczycieli ze Słupska, Kobylnicy, Ustki, Wejherowa, Leźna, Łeby, Zaleskich, Siemianic, Gdyni i Redy. Pedagodzy uczyli się: podstawowych pojęć z zakresu nawigacji, posługiwania przyborami nawigacyjnymi, określania pozycji geograficznej, wykreślania kursu na mapie morskiej.

Kolejne spotkanie z nawigacją już 5 listopada br. Zapraszamy! Rejestracja na zajęcia na stronie:
https://www.odn.slupsk.pl/doskonalenie-oferta-szkolen/szkolenia/edukacja-morska/formy-doskonalenia-9-432/interdyscyplinarne-zabawy-nawigacyjne-na-mapach-morskich-3/


I ŻEGLARSKIE MISTRZOSTWA POLSKI DZIENNIKARZY

Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, który m.in. upowszechnia działania Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej oraz przykłady dobrych praktyk w zakresie działań morsko-żeglarskich szkół i przedszkoli województwa pomorskiego, wzięła udział w I ŻEGLARSKICH MISTRZOSTWACH POLSKI DZIENNIKARZY w Pucku, zorganizowanych pod Honorowym Patronatem Mieczysława Struka - Marszałka Województwa Pomorskiego. Załoga zajęła III miejsce w 4. wyścigu.  Inicjatorom i Organizatorom Mistrzostw: Poleskiemu Stowarzyszeniu Klasy Puck, Pomorskiemu, Miastu Puck oraz Harcerskiemu Ośrodkowi Morskiemu w Pucku, gratulujemy doskonałej organizacji Wydarzenia i dziękujemy za zaproszenie na REGATY! 

Przy okazji polecamy wydania "Informatora Oświatowego", w którym edukacja morska to jeden z wiodących tematów numeru:

Nr 2/2020 - https://www.odn.slupsk.pl/.../nr-220-190-edukacja-morska.../

Nr 2/2019 - https://www.odn.slupsk.pl/.../nr-22019-186-projekty-i.../

Nr 2/2018 - https://www.odn.slupsk.pl/.../nr-22018-182-pomorskie.../


Sieć szkolnych animatorów edukacji morskiej (sieć wojewódzka)
GRUPA A - kontynuacja udziału w PPEM

Szkolnych animatorów edukacji morskiej ze szkół uczestniczących w Pomorskim Programie Edukacji Morskiej zapraszamy do udziału w zajęciach wojewódzkiej Sieci współpracy i samokształcenia.

W programie sieci m.in.:

  • organizacja pracy sieci w roku szkolnym 2020/21
  • przygotowanie szkolnego programu edukacji morskiej na rok szkolny 2020/2021
  • rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów poprzez edukację morską - przykłady dobrych pracy
  • praca animatora na dysku Google
  • ważne wydarzenia i terminy

Formularz zgłoszeniowy znajduje się TUTAJ.

  ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W ZAJĘCIACH!


Warsztaty: Interdyscyplinarne zabawy nawigacyjne na mapach morskich

Rozpoczynamy tegoroczną przygodę z nawigacją! Zapraszamy nauczycieli matematyki, geografii, biologii i innych przedmiotów do Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku na warsztaty np. "Interdyscyplinarne zabawy nawigacyjne na mapach morskich". Ruszamy już 22 października br.!

Termin: 22.10.2020, godz. 16.00-17.30
Forma: warsztaty stacjonarne
I spotkanie tylko nauczyciele (bez uczniów).
Miejsce: ODN w Słupsku, sala konferencyjna, ul. Poniatowskiego 4a

W programie szkolenie:

- wyznaczanie kierunków geograficznych 
- oznaczanie pozycji na mapach morskich 

- nanoszenie pozycji 

- wyznaczanie kursów.

Formularz zgłoszeniowy: TUTAJ


Sieć: Edukacja morska w kreatywnym kształtowaniu kompetencji kluczowych
(subregion słupski)

Rozpoczął się nabór uczestników Sieci: Edukacja morska w kreatywnym kształtowaniu kompetencji kluczowych (subregion słupski). Zapraszamy do udziały w zajęciach Sieci nauczycieli różnych przedmiotów i wszystkich etapów edukacyjnych uczących w szkołach i placówkach oświatowych woj. pomorskiego.

W programie Sieci m.in.:

  • rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów poprzez edukację morską,
  • wprowadzanie elementów edukacji morskiej na zajęciach różnych przedmiotów w ramach podstaw programowych,
  • warsztaty, zajęcia otwarte, zajęcia online

Pierwsze z 4 planowanych spotkań już 26 października 2020, godz. 15.00-16.30.

Formularz zgłoszeniowy znajduje się TUTAJ.

 ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W ZAJĘCIACH!


Morskie Pasowanie na Ucznia

Nadchodzą pierwsze relacje od szkolnych animatorów edukacji morskiej ze szkół uczestniczących w PPEM. W Szkole Podstawowej nr 9 w Słupsku odbyło się tradycyjne - jak co roku zorganizowane w morskim klimacie - Pasowanie na Ucznia. Na plaży w Ustce Posejdon i Amfitryta uroczyście przyjęli pierwszoklasistów do społeczności uczniowskie SP 9. Każdy pierwszak otrzymał marynarski kołnierz, który jest częścią galowego stroju Szkoły i Certyfikat Pasowania.

 


Trzymamy się morza
10 lat słupskiego oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej

"Dziesięć lat działalności słupskiego oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej to niewiele w porównaniu ze stuletnią historią Ligi Morskiej. Przez te 10 lat wiernie trzymaliśmy się morza, podejmowaliśmy inicjatywy nawiązujące do historii Polski Morskiej, wpisujące się w rozwój edukacji morskiej dzieci i młodzieży. Im więcej młodzieży w LMiR, tym bliżej Polsce do morza. Właśnie do młodych Pomorzan skierowaliśmy swoje działania. Konkursy literackie, plastyczne, fotograficzne, festiwale piosenki, szkolenia, pikniki, warsztaty żeglarskie i konferencje marynistyczne przyciągają młodych ludzi, którzy razem z nami trzymają się morza i budują przyszłość słupskiego oddziału Ligi na kolejne dziesięciolecia".

Takim wstępem słupski oddział Ligi Morskiej i Rzecznej opatrzył okolicznościową publikację, wydaną przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku i zaprezentowaną podczas VI Słupskiej Konferencji Marynistycznej, zorganizowanej 29 sierpnia 2020 r. w Słupskim Starostwie z okazji 10-lecia działania słupskiego oddziału tego stowarzyszenia. 

Spis treści:

  1. Trzymamy się morza
  2. Symbole ligowe 
  3. Słupskie kalendarium ligowe
  4. Słupskie władze ligowe 
  5. Działalność:
  • Szkolenia dla nauczycieli / opiekunów kół LMiR 
  • Pikniki i warsztaty żeglarskie 
  • Festiwale i konkursy 
  • Słupskie Konferencje Marynistyczne 
  • Szkolne koła LMiR
  1. Instytucje partnerskie (2010-2020) 
  2. Odznaczenia 
  3. Nagroda Starosty Słupskiego

Pomorski Program Edukacji Morskiej 

Pełna treść publikacji znajdziesz TUTAJ


Patenty sternika motorowodnego zdobyte!

Doskonała wiadomość na koniec wakacji! Nasza Mistrzynie Nawigacji 2020 Paulina Wojtaszek ze Szkoły Podstawowej w Kobylnicy  oraz jej nauczycielka-opiekunka pani Joanna Ploch wykorzystały swoje nagrody zdobyte w V Pomorskim Konkursie o Tytuł Mistrza Nawigacji - vouchery na kurs motorowodny z egzaminem i ukończyły szkolenie zdobywając patenty sternika motorowodnego. Brawo! Gratulujemy i jesteśmy w Was dumni. Jeszcze raz dziękujemy Szkole Żeglarstwa Magola - panu Mirosławowi Lamkowskiemu za ufundowane nagród!

Poniżej relacja uczestniczki szkolenia - pani Joanny Ploch.

Patent sternika motorowodnego umożliwiający pływanie po wodach polskich i międzynarodowych zdobyty! Super nagroda w V Pomorskim Konkursie o Tytuł Mistrza Nawigacji 2020, właśnie została wykorzystana. Dziękujemy fundatorom ,czyli Panu Mirosławowi Lamkowskiemu. Zapraszamy do "MAGOLA Szkoła Żeglarsko- Motorowodna". Dziękujemy również wszystkim organizatorom Konkursu, za to, że jesteście wzorem dla opiekunów i młodzieży. Było ekstra, a myślałyśmy, że nie damy rady. Jak to na kursie. Nasza załoga, nasza nowa żeglarska rodzina: Gieniu, Paulinka, Asia.

INNE WYDARZENIA