Jak poradzić sobie z dowolną tablicą/monitorem interaktywnym?

Otwarte, darmowe oprogramowanie do obsługi wszystkich urządzeń interaktywnych.

Utworzono: 10-02-2020

Mamy w szkołach coraz więcej urządzeń interaktywnych pochodzących z różnych projektów i programów.  W latach 2017-2019 szkoły miały okazję nabyć tablice/monitory interaktywne w ramach rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata  2017-2019 – „Aktywna tablica”.

Mnogość różnych modeli tablic/monitorów interaktywnych rodzi problem ponieważ  do ich obsługi służą rozmaite programy dostarczane przez producentów wraz z urządzeniami. Niestety najczęściej te programy nie są ze sobą kompatybilne co powoduje problemy z uruchamianiem tej samej lekcji w innych klasach.

Jest na to skuteczna rada – jeden program OpenBoard do obsługi wszystkich urządzeń, w dodatku na otwartej licencji GNU Lesser General Public License (LGPL). Dzięki temu będziemy mogli używać programu w każdej klasie i nie martwić się jak udostępnić lekcję uczniowi, który był chory bo też może pobrać, zainstalować i używać program bezpłatnie. W dodatku OpenBoard jest wzorcowo prosty w obsłudze i ma całkiem sporo możliwości.

Zastrzeżenie! Niemal wszystkie współczesne tablice i monitory są urządzeniami HID i nie wymagają instalowania sterowników np. z płyty CD lub ze strony producenta urządzenia. System operacyjny Windows powinien automatycznie wykryć urządzenie i zainstalować sterowniki. Gdyby jednak OpenBoard nie „widział” konkretnego urządzenia trzeba jeszcze zainstalować sterownik .

Program można pobrać ze strony https://openboard.ch/ gdzie wybieramy przycisk „Get OpenBoard for free”.  Na kolejnej stronie należy wybrać system operacyjny . Do wyboru mamy Windows, Mc OS i Ubuntu. Po przebrnięciu przez te strony pobieramy paczkę i instalujemy. Program będzie działał w języku polskim.

Nasz Ośrodek ma w swojej ofercie 3  godzinne warsztaty dla rad pedagogicznych, zatytułowane „Tablica interaktywna - jak pracować z tablicą, monitorem interaktywnym”.  Podczas warsztatu pokazuję typowe zastosowania tablicy interaktywnej podczas lekcji.  Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak : zapisać lekcję, przenieść ją  na inny komputer, jak  edytować gotowe ćwiczenia zaimplementowane w OpenBoard. Podczas zajęć zaprojektujemy własne efektowne i proste do wykonania ćwiczenia interaktywne . Dowiemy się jak korzystać  z typowych narzędzi pomagających skupić uwagę uczniów.  Gwarantuję, że po tych zajęciach wybierzecie OpenBoard do obsługi swojej tablicy, nigdy nie będziecie mieli problemów z obsługą tablicy interaktywnej i  otwarciem swojej lekcji na jakimkolwiek urządzeniu interaktywnym.

Aby dokonać zgłoszenia należy pobrać formularz tutaj i przesłać go na adres kursy@odn.slupsk.pl

 

Marek Wróblewski
konsultant ds. wspomagania nauczycieli
w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnej

Aktualizacja artykułu 16.03.2020

Podczas instalacji OpenBoard może pojawić się komuniakt o braku biblioteki VC++  co przejawia się brakiem pliku VCRUNTIME140.dll (patrz komunikat obok)Nie można kontynuować wykonania kodu, ponieważ nie znaleziono obiektu VCRUNTIME140.dll

Rozwiązanie jest proste należy pobrać bibliotekę w wersji 32 bitowej bo aplikacja OpenBoard jest 32 bitowa (tutaj) i zainstalować.Problem więcej nie wystąpi zarówno w przypadku instalacji tego jak i innych programów napisanych w środowisku programistycznym Microsoft.