„Młodzi Cyfrowi” - wyniki badań
Badanie „Młodzi Cyfrowi” przeprowadziła Fundacja Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański. Objęło ono swoim zasięgiem całą Polskę. Na pytania o stosunek do internetu, smartfonów i nowych technologii odpowiedziało ponad 50 tysięcy uczniów w wieku 12-19 lat. Prawie wszyscy z badanych posiadają telefon z dostępem do sieci, a w przypadku połowy jest to dostęp bez żadnych ograniczeń. Obniża się wiek otrzymania pierwszego smartfonu – choć średnia dla wszystkich badanych wynosi 10 lat, to u obecnych uczniów szkół podstawowych jest to już rok wcześniej.
Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfonu. Z powodu syndromu FOMO może cierpieć nawet 14% młodzieży. Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji, przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi”. 9 grudnia 2019 r. nakłądem Gdańskiego Wydawnictwa Pedagogicznego ukazała się książka “Młodzi Cyfrowi. Nowe technologie. Relacje. Dobrostan”
9 grudnia 2019 r. nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Pedagogicznego ukazała się książka “Młodzi Cyfrowi. Nowe technologie. Relacje. Dobrostan”, której wersję elektroniczną można pobrać na stronie: https://dbamomojzasieg.com
Raport z badania dostępny jest na stronie: https://dbamomojzasieg.com
Ze strony: https://dbamomojzasieg.com/