15 września - Międzynarodowy Dzień Kropki

Święto kreatywności, odwagi i zabawy

Utworzono: 07-09-2021
15 września - Międzynarodowy Dzień Kropki

Międzynarodowy Dzień Kropki, to radosne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.

W wielu szkołach i przedszkolach powstają wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki.

Obchody International Dot Day to wspaniały czas do porozmawiania z dziećmi na temat ich talentów i zaprezentowania ich światu, bo każdy z nas ma w sobie jakiś ukryty talent.

Skąd się wziął Międzynarodowy Dzień Kropki?

Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników.

Opowiastka zawarta w “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto obecnie jest obchodzone już w 108 krajach. Ta inicjatywa ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość uczniów, zachęcać ich do tworzenia.

Zwykle obchody Dnia Kropki zaczynają się od przeczytania lub obejrzenia historii małej Vashti, a następnie stworzenia własnego znaku. Nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze czy opiekunowie organizują zajęcia, które pomagają dzieciom odkryć ich talenty i odważyć się je zaprezentować. Pomysłowość dzieciaków nie ma granic. Powstają “kropkowe” dzieła sztuki, kolekcje mody, łamigłówki, filmiki.

Obchody “International Dot Day” można zainicjować zarówno w przedszkolu jak i liceum.

Mnóstwo inspiracji na zabawę kropką (propozycje gier i zabaw, książeczki z kropką, pomysły na zajęcia, scenariusze zajęć):  TUTAJ

Dzień Kropki w przedszkolu

„Opowieść o małej kropce” to krótka, prosta historia o tym, jak mała, wydawać by się mogło, nic nieznacząca kropka odzyskuje wiarę w siebie i swoje możliwości i staje się kim tylko zapragnie. Jest do nas podobna. Mała, często pomijana, niedostrzegana, czasami wręcz nielubiana. Ale gdy obudzi w sobie wewnętrzną siłę, kreatywność i pomysłowość może zdziałać naprawdę wiele, ale przede wszystkim – dostrzec w sobie siłę i pozytywy (ze strony: swiatprzedszkolanki.pl )

Książeczka „Opowieść o małej kropce” do pobrania  TUTAJ

Inspirujące filmy, którymi można rozpocząć zabawę: