15 października - Światowy Dzień Mycia Rąk 2021 „Sekundy ratują życie - umyj ręce”

Utworzono: 12-10-2021
15 października - Światowy Dzień Mycia Rąk 2021 „Sekundy ratują życie - umyj ręce”

 15 października -Światowy Dzień Mycia Rąk 2021

 „Sekundy ratują życie - umyj ręce”

Światowy Dzień Mycia Rąk  został ustanowiony w 2008 roku przez Global Handwashing Partnership, w celu promowania wiedzy dotyczącej  prawidłowego mycia rąk. Pomysłodawcą święta było Zgromadzenie Ogólne ONZ, które ustanowiło 2008 rok Międzynarodowym Rokiem Warunków Sanitarnych. Celem akcji było zwrócenie uwagi społeczeństw na problem przenoszenia chorób przez brudne dłonie i promowanie edukacji prawidłowej higieny, jako skutecznej profilaktyki zdrowotnej. Według WHO prawie 70% zakażeń oraz zatruć układu pokarmowego wywołana jest bakteriami przenoszonymi przez brudne ręce. Na naszych dłoniach może znajdować się aż 5 milionów/cm2 bakterii, wirusów, grzybów, jaj pasożytów. Wystarczy 15 sekund mycia dłoni do zabicia około 90% bakterii, zaś kolejne 15 sekund eliminuje wszystkie drobnoustroje.

Dla wielu z nas jest to bardzo prozaiczna czynność. Na naszej skórze żyją różne drobnoustroje, które zostawiamy na wszystkich przedmiotach przez nas dotykanych. Zostawiają je także inne osoby. W ten sposób wciąż je przenosimy. Dotykając jedzenia, które jemy, dostają się one do organizmu. Mycie rąk mydłem pozwala nam pozbyć się większości z bakterii

i drobnoustrojów. Ręce myjemy po wyjściu z toalety, przed jedzeniem, po jeździe autobusem, czy po spacerze. Jednak nie dla wszystkich jest to takie oczywiste, a co gorsza też możliwe.

UNICEF podaje, że każdego dnia ok. 1,4 tys. dzieci poniżej piątego roku życia umiera na skutek chorób spowodowanych brakiem dostępu do czystej wody, urządzeń sanitarnych

i nieprzestrzeganiem podstawowych zasad higieny. Przede wszystkim niemycie rąk prowadzi do biegunki i infekcji dróg oddechowych, które również mogą prowadzić do zahamowania wzrostu, niskiej wagi i opóźnienia w rozwoju dziecka.

Najprostszą i najtańszą metodą ograniczenia liczby zachorowań jest mycie rąk za pomocą mydła. „Każdy z nas, każda matka, każde dziecko, każdy nauczyciel i każdy członek danej społeczności myjąc ręce wodą z mydłem może pomóc w budowie zdrowego społeczeństwa. Jeśli wiedziałbyś, jak uczynić świat lepszym, to z pewnością byś to zrobił. Okazuje się,

że każdy z nas ma taką możliwość – po prostu trzeba myć ręce wodą, dodać mydło, spienić

 i spłukać czystą wodą” – mówi Sanjay Wijesekera z UNICEF.

Największy problem jest w krajach Globalnego Południa, dlatego UNICEF oraz inne organizacje pomagają budować ujęcia wodne i sanitariaty, szczególnie w szkołach, a także prowadzą wiele akcji, promujących mycie rąk mydłem. Między innymi w małej indyjskiej wiosce Bhatari (prowincja Chandrapur) wybudowano sanitariaty. W jednej z nigeryjskich szkół założono środowiskowo-zdrowotny klub, promujący mycie rąk mydłem. W Bangladeszu

z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk aktor Sakab Al Hasan zagrał w reklamie tego święta. Pokazywana była w 27 kanałach telewizji i została obejrzana przez ponad 5 mln ludzi.

Trzeba jednak pamiętać, że również w naszym kraju problem brudnych rąk istnieje. Centrum Zdrowia Dziecka opracowało raport o higienie rąk i otoczeniu Polaków. Naukowcy pobrali próbki z rąk oraz z mieszkań i miejsc publicznych. Niestety niemal u wszystkich osób znaleziono 17 rodzajów niebezpiecznych drobnoustrojów, co wskazuje na to, że za rzadko myjemy ręce. Również w przestrzeniach, których spędzamy najwięcej czasu, jest wiele groźnych drobnoustrojów.

Pamiętajmy, by myć ręce w ciepłej wodzie z mydłem przez ok. 20-30 sekund. Dzięki temu wprowadzimy najprostszą profilaktykę, co pomoże nam uchronić się od chociażby grypy i zatruć pokarmowych.

Zwłaszcza w dobie pandemii COVID-19 mycie rąk nabiera wyjątkowego znaczenia, ale     i  w mniej trudnej rzeczywistości jest to podstawowy sposób profilaktyki.

Irena Czyż
konsultant ds. promocji zdrowia i aktywności sportowej
oraz przedmiotów przyrodniczych
w ODN w Słupsku

Zródło: https://www.ekokalendarz.pl/dzien-mycia-rak/