Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku

Niepodległa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Słupsku

Gra edukacyjna Niepodległa – łączy naukę i zabawę

PEDAGOGICZNA BIBLIOTEKA WOJEWÓDZKA W SŁUPSKU

 

Celem gry jest przybliżenie osób, symboli i zdarzeń związanych z historią odzyskiwania niepodległości, a jej formuła wynikła z chęci uatrakcyjnienia obchodów Święta Niepodległości tak, by uczynić go dniem radosnym i bardziej spontanicznym, a przez to bardziej atrakcyjnym dla młodego pokolenia.

Gra jest połączeniem zabawy, nauki i edukacji patriotycznej. Zadania realizowane podczas Gry edukacyjnej NIEPODLEGŁA są opracowane zgodnie z podstawą programową nauczania historii.

Do uczestnictwa w godzinnej grze zaprosiliśmy uczniów szkół podstawowych: klasy VI,VII, VIII. W zabawie bierze udział klasa szkolna podzielona na cztery kilkuosobowe zespoły. Gra odbywa się na terenie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku, gdzie rozmieszczonych jest 5 punktów, ilustrujących drogę Polaków do odzyskania Niepodległości i główne epizody z nią związane:

  • Komendant,
  • Legiony,
  • Orlęta Lwowskie,
  • Czyn powstańczy,
  • Bitwa Warszawska.

Drużyny rozpoczynają grę równocześnie – w Kwaterze Marszałka. Kierują się do poszczególnych punktów. W każdym z punkcie drużyny rozwiązują dwa zadania np. krzyżówkę niepodległościową, rozsypankę, zgadywankę muzyczną. Uczniowie wypełniają również quizy multimedialne, wyszukują w magazynie książki o tematyce historycznej. Następnie wszystkie grupy spotykają się w Kwaterze Marszałka, gdzie odbywa się projekcja edukacyjna filmu: Z kart historii – Zanim nadeszła Niepodległa.

W grze edukacyjnej NIEPODLEGŁA w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Słupsku uczestniczyło już blisko dwadzieścia klas ze Słupska i regionu.

Relacje z gry ukazały się również w mediach:

https://gp24.pl/gra-edukacyjna-niepodlegla-w-slupskiej-bibliotece/ga/13133793/zd/28646093/

http://kanal6.pl/2018/11/09/po-nitce-do-bialo-czerwonej/

Jolanta Janonis
Wydział Informacyjno-Bibliograficzny
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku

Niepodległa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Słupsku
Niepodległa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Słupsku

Przejdź do góry strony