Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku

Niepodległa w Szkole Podstawowej w Słosinku

Szkolny projekt edukacyjny
„100 LAT NIEPODLEGŁA”

w Szkole Podstawowej 
im. ks. Prałata Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego
w Słosinku 

Obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Szkole Podstawowej w Słosinku odbywały się w ramach szkolnego projektu edukacyjnego „100 LAT NIEPODLEGŁA”.

W realizację projektu zaangażowani zostali wszyscy uczniowie szkoły wraz z wychowawcami.  Zadaniem poszczególnych klas było przygotowanie prezentacji na wyznaczone tematy: 

  • klasy 1-3 -  „Symbole narodowe Polski”, 
  • klasy 4-6 -  „Droga do niepodległej”

oraz  zaprezentowanie ich podczas okolicznościowego apelu. 

W ramach  realizacji projektu odbył się również szkolny konkurs na „Pocztówkę z okazji  100 rocznicy odzyskania niepodległości” oraz „Patriotyczny konkurs poezji mówionej i śpiewanej”, którego laureaci wzięli udział w XV Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Polskiej Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej „To wszystko Polska”, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 w Miastku.

Główna uroczystość obchodów 100-lecia niepodległości Państwa Polskiego odbyła się 9 listopada. Rozpoczęli ją aktorzy z Torunia żywą lekcją historii. W jej trakcie uczniowie poznali przyczyny rozbiorów, przebieg powstań narodowych oraz okoliczności odzyskania niepodległości. Uczniowie mieli także możliwość obejrzenia mundurów oraz uzbrojenia polskich i niemieckich  żołnierzy w czasie I wojny światowej. Aktorzy przeprowadzili także symulację plebiscytów na ziemiach polskich, które odbywały się po zakończeniu wojny. 

Dokładnie o godz. 11:11 wspólnie z naszymi gośćmi oraz przybyłymi rodzicami  w ramach akcji  MEN  „Świętujemy Niepodległą” odśpiewany został hymn Polski. W dalszej części akademii  uczniowie z  kl. IV-VI zaprezentowali się w przedstawieniu  „Polska droga do niepodległości”. Głównym jego celem było uświadomienie oglądającym znaczenia wolności i patriotyzmu w życiu każdego Polaka i naszego narodu.

11 listopada Poczet sztandarowy szkoły wziął udział w gminnych obchodach tego święta w Miastku

Helena Binczyk
nauczyciel w Szkole Podstawowej 
im. k
s. Prałata Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego
W Słosinku

Niepodległa w Szkole Podstawowej w Słosinku
Niepodległa w Szkole Podstawowej w Słosinku
Niepodległa w Szkole Podstawowej w Słosinku
Niepodległa w Szkole Podstawowej w Słosinku
Niepodległa w Szkole Podstawowej w Słosinku

Przejdź do góry strony