WYDARZENIA

POMORSKIE ŻAGLE WIEDZY - WSPARCIE REGIONALNE


ZAJĘCIA NA FALI
Konkurs dla nauczycieli na scenariusz zajęć o tematyce morskiej

Miło nam poinformować, że znamy już Nauczycieli województwa pomorskiego, którzy zostali nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie na scenariusz zajęć o tematyce morskiej.

Poniżej alfabetyczna lista Laureatów konkursu:

  • Natalia Markiewicz, Szkoła Podstawowa w Dzierzgoniu
  • Magdalena Ankiewicz-Kopicka, X Liceum Ogólnokształcące w Gdyni
  • Natalia Domańska, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Gdańsku
  • Zofia Granos, Szkoła Podstawowa nr 51 w Gdyni
  • Magdalena Justyna Jakiel, Szkoła Podstawowa nr 4 w Pruszczu Gdańskim
  • Magdalena Kamińska, Zespół Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej
  • Joanna Lubiniecka, SOSW w Damnicy
  • Justyna Plichta, Szkoła Podstawowa nr 2 w Kartuzach
  • Sławomir Pobłocki, Zespół Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej
  • Adrianna Wisłocka, Szkoła Podstawowa w Biesowicach

Nagrody i wyróżnienia zostaną wręczone 6 października 2023 r., w Rewie podczas Konferencji podsumowującej realizację Projektu Pomorskie Żagle Wiedzy. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i zapraszamy na galę wręczenia nagród.


Sieć współpracy dla animatorów (Pomorskie Żagle Wiedzy) - Pomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli

W ramach realizacji projektu Pomorskie Żagle Wiedzy - wsparcie regionalne zapraszamy na cykl spotkań, podczas których przedstawione zostaną możliwości wykorzystania wirtualnego symulatora jako narzędzia przygotowującego do realnego żeglowania umożliwiającego jednocześnie przekazywanie wiedzy z zakresu geografii, nawigacji, fizyki i techniki.

Adresaci: Nauczyciele pomorskich szkół podstawowych z następującego obszaru województwa pomorskiego- miasta: Gdańsk, Gdynia, Sopot oraz powiaty: kościerski, sztumski, malborski i nowodworski" oraz pozostałych powiatów w przypadku listy rezerwowej.

O szkoleniu / programie:

Sieć współpracy dla animatorów została powołana w ramach projektu „Pomorskie Żagle Wiedzy – wsparcie regionalne”, realizowanego przez Samorząd Województwa Pomorskiego w partnerstwie z Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Projekt ten ma na celu koordynację działań z obszaru kształtowania kompetencji kluczowych uczniów poprzez edukację morską i żeglarską podejmowanych w ramach projektów gminnych.

Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku koordynuje pracą sieci współpracy, podczas której uczestnicy będą mieli okazję m.in. do wymiany doświadczeń, prezentacji dobrych praktyk, analizy bieżących działań/problemów projektowych w zakresie realizacji edukacji morskiej w szkołach podstawowych. Na każdym spotkaniu sieci będą realizowane szkolenia prowadzone przez ekspertów.

Zagadnienia poruszane podczas spotkań sieci będą dotyczyć m.in:

  • włączania tematyki morsko-żeglarskiej w realizację podstaw programowych różnych przedmiotów w szkole podstawowej,
  • pracy metodą projektu oraz innych form i metod w edukacji morskiej,
  • możliwości wykorzystania TIK w edukacji morskiej,
  • bezpieczeństwa nad wodą i na wodzie,
  •  możliwości współpracy w ramach realizacji zajęć edukacji morskiej.

Liczba godzin jednego spotkania: min. 4 godz. dydaktyczne (2 godz. dydaktyczne – seminarium z ekspertem zewnętrznym + 2 godz. dydaktyczne – wymiana dobrych praktyk, przygotowanie do konkursów itp.).

Na każde spotkanie obowiązuje elektroniczna rejestracja – po zalogowaniu do swojego konta w PCEN.

  1. Wykorzystywanie TIK w edukacji morskiej na przykładzie symulatora żeglowania – 1.04.2023 r., godz. 10.00–13.15, warsztaty stacjonarne – 4 godziny dydaktyczne, prowadzący: Łukasz Franków
    Celem głównym spotkania jest przedstawienie możliwości wykorzystania wirtualnego symulatora jako narzędzia przygotowującego do realnego żeglowania oraz pomagającego w zdobyciu podstawowej wiedzy z zakresu geografii, nawigacji, fizyki i techniki. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane możliwości przykładowego symulatora, w tym żeglowania po wybranych wodach otwartych świata, nawigowania przy pomocy mapy oraz konstelacji gwiezdnych, obsługi jachtu czy uczestnictwa w regatach online.
    Udział w spotkaniu umożliwi także porównanie symulatora do realnego żeglarstwa, odwzorowanie środowiska morskiego oraz zachowania jachtu na wodzie. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli nabyć praktyczne umiejętności związane z konfiguracją przykładowego symulatora, planowania rejsów z użyciem mapy poprzez ustawianie punktów startu i końca oraz punktów pośrednich.
  2. Podstawy budowy jachtu – konstrukcja, żagle, liny – 29.04.2023 r., godz. 10.00–13.15, warsztaty stacjonarne – 4 godziny dydaktyczne, prowadzący: Łukasz Franków
    Głównym celem spotkania jest omówienie budowy jachtu i nazewnictwa poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Ponadto uczestnicy szkolenia zostaną zapoznani z rodzajami żagli oraz lin. W drugiej części warsztatów zostaną przedstawione zagadnienia związane z etykietą flagową oraz węzłami używanymi podczas pracy z linami.
  3. Rozwijanie kompetencji naukowo-technicznych poprzez wykorzystanie teorii żeglowania – 20.05.2023 r., godz. 10.00–13.15, warsztaty stacjonarne – 4 godziny dydaktyczne, prowadzący: Łukasz Franków
    Głównym celem spotkania jest wykorzystanie teorii żeglowania do rozwijania kompetencji naukowo-technicznych uczniów i uczennic pomorskich szkół podstawowych. Podczas szkolenia poruszone zostaną zagadnienia związane z działaniem żagli i sił, które na nie oddziałują, umożliwiając poruszanie się jachtu. Omówiona zostanie także teoria wiatru w żeglarstwie. Praktyczna część warsztatów będzie dotyczyła wskaźników wiatru na żaglach, obsługi jachtu w przykładowym symulatorze oraz sterowania jachtem z uwzględnieniem siły wiatru.
  4. Kurs na bezpieczeństwo, czyli o bezpiecznym i przyjemnym żeglowaniu – 17.06.2023 r., godz. 10.00–13.15, warsztaty stacjonarne – 4 godziny dydaktyczne, prowadzący: Łukasz Franków
    Głównym celem spotkania jest omówienie zagadnień związanych z przepisami dotyczącymi bezpiecznego żeglowania, w tym oznakowania szlaków wodnych, prawa drogi i bezpieczeństwa na wodzie. Ponadto podczas szkolenia przedstawione zostaną węzły użytkowe, skróty na ekranie kompasu, GPS-u i map wykorzystywanych w przykładowym symulatorze żeglowania, a także zagadnienia dotyczące trymowania żagli.
    Na zakończenie cyklu szkoleń uczestnicy zostaną zapoznani z historią żeglarstwa oraz tradycjami i pieśniami żeglarskimi.

Więcej informacji i rejestracja na stronie: 
https://www.doskonalenie.cen.gda.pl/sieci-wspolpracy-i-samoksztalcenia/siec-wspolpracy-dla-animatorow-pomorskie-zagle-wiedzy/?fbclid=IwAR2ONTtozE5auLR7Gp3KgI7WsXGBnkssWCHsSgPvS9zKNxtj_lrUrnm7__Y

Elementy marynistyczne na lekcji wychowania fizycznego

Zapraszamy na jednodniowe sympozjum naukowe dla uczniów i ich nauczycieli/edukatorów - poziom szkoła podstawowa. Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego wraz z Partnerami projektu ,,Bałtyk bez barier" zaprasza uczniów i nauczycieli do udziału w jednodniowym sympozjum.

  • Miejsce: Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego,
  • ul. Bażyńskiego 4, Gdańsk, teren Kampusu Oliwa Uniwersytetu Gdańskiego
  • Termin: 31 marca 2023 r. (piątek)
  • Uczestnicy: uczniowie w wieku 10-14 lat (zainteresowani naukami przyrodniczymi, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę) w tym uczniowie słabowidzący oraz nauczyciele przedmiotów przyrodniczych.
  • Zapraszamy grupy: 6 uczniów + 1-2 nauczycieli.
  • Ramy czasowe: 10.30 – 15.00 / Liczba miejsc: 100
  • O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.
  • Organizator zastrzega pulę miejsc dla uczniów z małych miejscowości oraz innych województw.
  • Zgłoszenie uczestnictwa wymaga przesłania mailem na adres: joanna.jaszczolt@ug.edu.pl kompletnego zgłoszenia tj. wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszeniowego wraz z podpisanymi oświadczeniami. Otrzymanie każdego zgłoszenia zostanie potwierdzone mailowo!!!!
  • Więcej o sympozjum i formularz zgłoszeniowy do pobrania na stronie projektu:

https://frug.ug.edu.pl/.../projekty.../baltyk-bez-barier/


Grudniowe warsztaty z żeglarstwa

Pomimo zimy, uczniowie klasy 2e, 3a oraz 4e ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Pruszczu Gdańskim “pływali” na żaglówce. Próbowali swoich sił sterując żaglówką na symulatorze, na szkolnym holu. To wszystko za sprawą pana Filipa Kazule, trenera żeglarstwa i wieloletniego zawodnika, złotego medalisty Pucharu Europy Centralnej w żeglarskiej klasie Cadet w 2008 roku, który przeprowadził kolejne w tym roku szkolnym warsztaty z żeglarstwa. Było dużo dobrej zabawy i emocji nie do opisania.

      

    


Symulator żeglarski – żeglowanie na sucho!

SP 2 w Ustce. W naszej szkole na sali gimnastycznej przez 4 tygodnie mieliśmy zajęcia na Symulatorze żeglarskim w ramach projektu Poszerzamy Horyzonty Wiedzy kształtowanie kompetencji kluczowych poprzez edukację morską i żeglarską uczniów Szkół podstawowych w Gminie Miasto Ustka, Gminie Miastko i Gminie Ustka w ramach realizacji przedsięwzięcia strategicznego Pomorskie Żagle Wiedzy”. Jest to urządzenie pozwalające na naukę żeglowania na lądzie, a więc dające szanse trenowania przez cały rok, bez względu na warunki pogodowe. Przymocowana do urządzenia żaglówka – w tym przypadku „Optimist” reaguje na każdy ruch sterem, dostarczając niemal prawdziwych żeglarskich wrażeń. Odtworzenie sytuacji do złudzenia przypominając te rzeczywiste możliwe jest dzięki zastosowaniu specjalnych siłowników, a odpowiedniej wielkości, wentylator sprawia, że czujemy prawdziwy powiew wiatru.

Symulator przydaje się na każdym etapie nauki żeglowania – od trudnych początków, po niuanse techniczne i korektę błędów w późniejszych momentach. Rozpoczynając przygodę z żeglarstwem większość początkujących niejednokrotnie może doświadczyć wielu negatywnych przeżyć, np. strachu przed wodą, trudności w opanowaniu techniki czy zrozumieniu zasad żeglowania. Sailingmaker pozwala nie tylko przełamać lęk przed żeglowaniem, pokazując, jak w rzeczywistości wygląda ten sport, ale przede wszystkim daje szanse na przygotowanie się na brzegu do praktycznego i bezpiecznego pływania na akwenach.

Dzieci z grupy projektowej przy okazji trenowania zapoznawali się z teorią żeglarstwa, oraz uczyli się wiązać podstawowe węzły żeglarskie.

    


Kurs motorowodny naszych nauczycieli

Relacja SP 2 w Ustce

Nauczyciele szkół usteckich podstawówek oraz gminy Ustka i gminy Miastko w ramach doskonalenia zawodowego jako realizacja projektu z Edukacji Morskiej - Poszerzamy Horyzonty Wiedzy uczestniczyli w kursie i uzyskali po zdanym egzaminie teoretycznym i praktycznym Patent Sternika Motorowodnego. Całe przedsięwzięcie odbywało się w Usteckim Porcie: siedzibie Alpha Team i na wodach kanału portowego.

Nauczyciele szkół usteckich podstawówek oraz gminy Ustka i gminy Miastko w ramach doskonalenia zawodowego jako realizacja projektu z Edukacji Morskiej - Poszerzamy Horyzonty Wiedzy uczestniczyli w kursie i uzyskali po zdanym egzaminie teoretycznym i praktycznym Patent Sternika Motorowodnego. Całe przedsięwzięcie odbywało się w Usteckim Porcie: siedzibie Alpha Team i na wodach kanału portowego.

    

Departament Edukacji i Sportu zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych województwa pomorskiego
do udziału w Konkursie Po Morskie Żagle Wiedzy

Konkursu Po Morskie Żagle Wiedzy
w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy – wsparcie regionalne 
Projekt jest współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020

Adresaci: uczniowie szkół ponadpodstawowych z województwa pomorskiego, którzy do 20 lutego 2023 r. ukończą 15 lat.

Do udziału w Konkursie można przystąpić indywidualnie lub w zespole dwuosobowym.
Przedmiotem Konkursu jest wykonanie filmu prezentującego morskie i żeglarskie walory województwa pomorskiego wraz z opisem, przy czym:

  1. film:
    1. będzie odnosił się do jednego z następujących obszarów tematycznych:
      • aktywności wodne na różnych akwenach (żeglarstwo i inne sporty wodne);
      • jednostki pływające i infrastruktura (np. jachty, żaglowce, statki rybackie, porty, mariny, przystanie, itp.);
      • zawody związane z morzem, gospodarką rzeczną i jeziorami (np. kapitan, bosman, nawigator morski, nurek, okrętowiec, rybak, biolog morski, itp.);
      • ludzie morza – ich pasje i dokonania;
      • kultura morska i żeglarska w literaturze i sztuce, w tym malarstwo, rzeźba, bursztyn, szanty i pieśni morskie;
    2. będzie trwał: od 1,5 do 2 minut;
    3. zostanie umieszczony na portalu internetowym jako film prywatny, do którego dostęp można mieć wyłącznie poprzez udostępniony przez autora link;
  2. opis:
    1. będzie uzasadniał wybór obszaru tematycznego;
    2. będzie liczył maksymalnie 800 znaków ze spacjami.

Nagrodą w Konkursie jest udział w tygodniowym rejsie dalekomorskim organizowanym w ramach Projektu w kwietniu 2023 roku. Udział w rejsie wymaga od uczestnika posiadania ważnego paszportu lub dowodu osobistego.

Informacji na temat KONKURSU udziela:

  • Kamila Kargulewicz: tel. 58 32 68 426, @ k.kargulewicz@pomorskie.eu
  • Joanna Bajor: tel. 58 32 68 742, @ j.bajor@pomorskie.eu

STRONA KONKURSU: TUTAJ


Edukacja morska - Gdańsk pod żaglami wiedzy

Dopłynęliśmy do kolejnego portu jakim jest Szkoła Podstawowa nr 33. Na poniższych zdjęciach widzicie młodych żeglarzy, którzy podczas wrześniowej wycieczki żeglarskiej nauczyli się sterowania jachtem, węzłów oraz poznali piękno MORSKIEGO GDAŃSKA

   

Konferencja pn. Dobre praktyki w kształtowaniu kompetencji kluczowych poprzez edukację morską w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy - wsparcie regionalne

7 i 8 października odbyła się dwudniowa konferencja pn. Dobre praktyki w kształtowaniu kompetencji kluczowych poprzez edukację morską w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy - wsparcie regionalne, w której wzięli udział nauczyciele, dyrektorzy szkół, przedstawiciele jst województwa pomorskiego zainteresowani wdrażaniem w szkołach i placówkach oświatowych edukacji morsko-żeglarskiej oraz realizujący projekty gminne w ramach Pomorskich Żagli Wiedzy. Poza główną częścią konferencji uczestnicy wzięli też udział w warsztatach tematycznych oraz praktycznych zajęciach na wodzie, które zorganizowane zostały w Marinie Błotnik.
 
    

Obejrzyj relacje z konferencji:

Link do transmisji: https://youtu.be/rQ4_utGW8Oc

Relacja Gminy Cedry Wielkie: http://zokis.eu/aktualnosci/goscilismy-nauczycieli-z-calego-pomorza

Relacja Portalu Żeglarski Info: https://zeglarski.info/artykuly/o-edukacji-morskiej-w-cedrach-wielkich/

  


 

Konferencja pn. Dobre praktyki w kształtowaniu kompetencji kluczowych poprzez edukację morską w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy - wsparcie regionalne

Pomorski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku

serdecznie zaprasza

na Konferencję pn. Dobre praktyki w kształtowaniu kompetencji kluczowych poprzez edukację morską
w ramach
projektu Pomorskie Żagle Wiedzy – wsparcie regionalne

TERMIN:  7 – 8 października 2022 r.
MIEJSCE: Hala Sportowa w Cedrach Wielkich, Przystań Żeglarska w Błotniku

Program Konferencji:

I DZIEŃ - 7 października 2022 r., godz. 09:00-17:00

Hala Sportowa w Cedrach Wielkich, ul. Osadników Wojskowych 21

Część informacyjno-dyskusyjna

9.00

Rejestracja. Kawa powitalna.

9.30 – 9.40

Powitanie i wystąpienia gości.

9.40 – 10.00

Stan realizacji projektu Pomorskie Żagle Wiedzy.

10.00 – 10.30

Praktyczne aspekty żeglarstwa w kształtowaniu kompetencji kluczowych dzieci i młodzieży.

10.30 – 10.40

Wręczenie certyfikatów szkołom wyróżniającym się w realizacji Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej.

10.40 – 10.50

Zajęcia na fali - wręczenie nagród laureatom konkursu na scenariusz zajęć o tematyce morskiej.

10.50 – 11.30

Sesja dyskusyjna.

11.30 – 13.30

Wizyta studyjna Cedry Wielkie, Błotnik, Miłocin

13.30 – 15.00

Przerwa obiadowa.

Część warsztatowa

15.30 – 17.00

Warsztaty instruktażowo-merytoryczne:

 

  1. Wychowanie poprzez żeglowanie
  2. Przystań żeglarska miejscem współpracy
  3. Szanty, żeglarskie gry i zabawy
  4. Zawody związane z morzem – kształcenie i doradztwo zawodowe

18.30

Kolacja z szantami.

II DZIEŃ - 8 października 2022 r., godz. 09:00-17:00

Przystań Żeglarska w Błotniku, ul. Nadwiślańska 2

Praktyczne zajęcia żeglarskie

9.00 – 9.30

Wnioski i rekomendacje z pierwszego dnia konferencji.

9.30 – 13.00

Seminarium: Żeglarstwo w teorii i praktyce.
Metody i formy pracy stosowane w kształtowaniu kompetencji kluczowych poprzez edukację morsko-żeglarską

Moderator: Maciej Barański – dyrektor Szkoły Podstawowej w Łebie, instruktor żeglarstwa PZŻ

Paneliści: Łukasz Żarna – dyrektor  Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu,

Magda Thiede – koordynator PPEM w Szkole Podstawowej
w Sierakowicach, instruktor żeglarstwa PZŻ,
Jan Żuralski – armator Jachtu „Gryfita”

13.00 – 14.30

Przerwa obiadowa.

14.30 – 17.00

Praktyczne zajęcia żeglarskie – zasady bezpieczeństwa, prace bosmańskie, manewrowanie.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Istnieje możliwość zarezerwowania bezpłatnego noclegu dla nauczycieli. (Liczba bezpłatnych miejsc noclegowych ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń). 

REJESTRACJA: https://www.odn.slupsk.pl/doskonalenie-oferta-szkolen/szkolenia/edukacja-morska/formy-doskonalenia-9-432/konferencja-pn-dobre-praktyki-w-ksztaltowaniu-kompetencji-kluczowych-poprzez-edukacje-morska-w-ramach-projektu-pomorskie-zagle-wiedzy-wsparcie-regionalne-2/

Morsko-Żeglarski Piknik Edukacyjny

Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób i ludzie stojąI Pomorskim Regatom o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego, które odbyły się 23 września 2022 r. we Wdzydzach, towarzyszył Morsko-Żeglarski Piknik Edukacyjny dla dzieci i młodzieży ze szkół uczestniczących w gminnych projektach edukacji morskiej realizowanych w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy – wsparcie regionalne.

23 września 2022 r. w Centrum Usług Turystycznych przy ul. Stolema 3 we Wdzydzach uczniowie wraz z nauczycielami-opiekunami przeszli jedną z dwóch tras edukacyjnych – 18 stanowisk (po 9 na każdej trasie), przygotowanych przez: Pomorski Związek Żeglarski, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach, Akwarium w Gdyni, Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych – Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”, Wdzydzki Park Krajobrazowy, Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy Kaszubskim Parku Krajobrazowym, Gminny Klub Sportów Wodnych Kilwater, Wodniaków Garczyn, Fundację Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub ventum” i firmę Amber Miraculum Katarzyny Michalskiej.

Na stanowiskach uczniowie poznali budowę łodzi żaglowej, teorią przepisów żeglugi i locji, podstawy nawigacji na mapach morskich, zasady bezpieczeństwa na wodzie i nad wodą, elementy prac bosmańskich. Zgłębiali sekrety wodnej fauny i flory, poznali tajemnice bursztynu. Sprawdzali też na każdym stanowisku swoją wiedzę i umiejętności. Trzy najbardziej zaangażowane drużyny piknikowe otrzymały atrakcyjne nagrody.

Poza stanowiskami punktowanymi dla uczestników pikniku przygotowano stoiska, gdzie można było twórczo spędzić czas, wykonać prace plastyczną o morskim charakterze, zapoznać się

w ciekawej formie z literaturą marynistyczną, pośpiewać szanty karaoke, zaznajomić się ze sztuką haftu kaszubskiego oraz uczestniczyć w pokazach dawnych dziecięcych gier i zabaw kaszubskich. Stanowiska te przygotowały instytucje: Pomorski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Pomorska Biblioteka Pedagogiczna, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach.

Atrakcją był też punkt, w którym zaprezentowane zostały wyróżnione projekty uczniowskie, przygotowane przez uczniów pomorskich szkół uczestniczących w zajęciach dodatkowych, organizowanych w ramach gminnych działań projektowych w ramach Pomorskich Żagli Wiedzy. Uczniowie na zakończenie pikniku odebrali również dyplomy za udział w konkursie projektów, w którym nagrodą dla wszystkich wyróżnionych był rejs edukacyjny po Zatoce Gdańskiej.

Uczestników pikniku wysłuchali też na koncert szantowy w wykonaniu zespołu HANDSZPAKI.

Wszystkim instytucjom zaangażowanych w realizację Pikniku serdecznie dziękujemy. Szczególne podziękowania kierujemy do kmdra ppor. rez. dr Dariusza Kloskowskiego, który we Wdzydzach koordynował przyprowadzenie Pikniku i dowodził morsko-żeglarską zabawą edukacyjną.

Foto:
Iwona Poźniak
Karol Stańczak

I POMORSKIE REGATY O PUCHAR MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO


Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Gmina Kościerzyna oraz Pomorski Związek Żeglarski zapraszają na: I POMORSKIE REGATY O PUCHAR MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO. Wydarzenie odbędzie się 23 września 2022 roku w Centrum Usług Turystycznych przy ul. Stolema 3 oraz Stanicy Wodnej PTTK Wdzydze przy ul. Stolema 1, Wdzydze.

Szczegółowe informacje: https://zeglarski.info/kategorie/pomorski-zwiazek-zeglarski/wdzydze-2022/Urząd

 

Piknik Żeglarski

W piątek, 13 maja, nasi uczniowie z Koła Żeglarskiego wzięli udział Pikniku Żeglarskim nad Jeziorem Obłęskim w ramach projektu "Stery w dłoń - żeglujemy po wiedzę w gminie Kępice". Młodzi żeglarze uczestniczyli w grze terenowej, polegającej na wykonywaniu kolejnych zadań - wspólnie budowali szałas, strzelali z własnoręcznie wykonanego łuku, przygotowali totem, robili łódki z papieru ucząc się nawzajem i współpracowali przy odczytywaniu zakodowanych alfabetem Morse'a fragmentów szant. Szkoła Ucząca Się.

    

    

Warcino kształci umiejętności praktyczne

Żeglujemy po wiedzę w Gminie Kępice. SP w Warcinie - Szkoła Ucząca Się

       

  

Kurs na edukację - Gowidlino

Uczestnicy projektu ze Szkoły z Gowidlina, nie tylko są w trakcie poznawania tajników żeglowania w praktyce, ale też nad jeziorem odbywają się zajęcia dotyczące bezpieczeństwa nad i na wodzie (np. dzieci ćwiczyły rzut kołem ratunkowym, uczyły się również jak dobrze założyć kamizelkę ratunkową).

      

 

Yacht Club Rewa - praktyczne zajęcia żeglarskie dla uczniów

Rozpoczynamy zajęcia w ramach projektu "Pomorskie Żagle Wiedzy - Partnerstwo Gminy Kosakowo". W Rewie szkolić się będzie 520 uczniów, podzielonych na 20-osobowe grupy, a każda z nich weźmie udział w 48 h praktycznych zajęć żeglarskich.

W projekcie udział biorą uczniowie z 14 szkół:

 

Zaproszenie na bloga

Szkoła Podstawowa w Bierkowie serdecznie zaprasza Was do odwiedzania bloga związanego z Edukacją Morską: http://bierkowoedukacja.blogspot.com

 

Praktyczne zajęcia żeglarskie dla uczniów

Kolejne grupa zawitała na przystani PCM Garczyn tym razem z Nowego Klincza i Skorzewa i rozpoczęła część praktyczna zajęć żeglarskich w ramach programu . „Kaszubskie Żagle Wiedzy” - projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach przedsięwzięcia strategicznego „Kompleksowe Wsparcie Szkół i Placówek” w obszarze kształtowania kompetencji kluczowych uczniów poprzez edukację żeglarską i morską. Projekt realizowany przez Gmina Kościerzyna i Gmina Lipusz wraz z Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie.

    

    


Pomorskie Żagle Wiedzy - wsparcie regionalne: Rekrutacja na szkolenia żeglarskie w 2022 r.

Zapraszamy do udziału w szkoleniach w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy – wsparcie regionalne.

Adresaci: nauczyciele szkół podstawowych z województwa pomorskiego.

W 2022 r. zaplanowano zorganizowanie dwóch typów szkoleń przygotowujących do prowadzenia praktycznych zajęć na wodzie:

  • szkolenie przygotowujące do uzyskania uprawnień instruktora żeglarstwa (wymagane posiadanie patentu żeglarza jachtowego lub wyższy stopień żeglarski) w terminach 25 – 30 kwietnia i 6 – 11 czerwca oraz
  • szkolenie przygotowujące do uzyskania uprawnień żeglarza w terminach 4 – 9 kwietnia, 9 – 14 maja, 8 – 13 sierpnia, 12 – 17 września i 3 – 8 października.
  • szkolenie jest bezpłatne, w tym zapewnione zostanie wyżywienie, a każdy z uczestników otrzyma pakiet materiałów dydaktycznych. Dla nauczycieli niezamieszkałych w Gdańsku organizator gwarantuje nocleg.
  • każdy uczestnik szkolenia otrzyma zaświadczenie o jego odbyciu. Po zakończeniu szkolenia należy indywidualnie zgłosić się na egzamin wymagany do otrzymania uprawnień instruktora sportu w dyscyplinie żeglarstwo / uprawnień żeglarza.

Rejestracja na szkolenie odbywa się poprzez wypełnienie elektronicznego formularza aplikacyjnego udostępnionego na stronie Departamentu Edukacji i Sportu oraz pod adresem: https://programstypendialny.pomorskie.eu/index.php/642441...

  • Rekrutacja trwa do 4 marca 2022 r.
  • Informacji na temat szkolenia udzielają:

KONTAKT:

  • Kamila Kargulewicz, tel. 58 32 68 426, e-mail: k.kargulewicz@pomorskie.eu
  • Marzena Wysińska-Gajek, tel. 58 55 47 125, e-mail: marzena.wysinska@awf.gda.pl

    Konkursie projektów uczniowskich

W ramach projektu „Pomorskie Żagle Wiedzy – wsparcie regionalne" zapraszamy do wzięcia udziału w Konkursie projektów uczniowskich w roku szkolnym 2021/2022.

Adresaci: uczniowie, którzy pod opieką nauczyciela realizują, podczas dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, projekty uczniowskie w zakresie edukacji morskiej i żeglarskiej w ramach projektów gminnych wchodzących w skład przedsięwzięcia strategicznego „Kompleksowe wsparcie szkół i placówek" (21 projektów realizowanych przez organy prowadzące szkoły podstawowe).

Prace składane na konkurs powinny być przygotowywane przez grupy projektowe złożone od 3 do 6 uczniów. Warunkiem koniecznym zgłoszenia szkolnej grupy projektowej do Konkursu jest prowadzenie przez grupę bloga internetowego:

  1. blog powinien być dedykowany wyłącznie zajęciom w ramach projektu uczniowskiego;
  2. wpisy na blogu (co najmniej 5) powinny służyć dokumentacji spotkań oraz informować o postępie prac projektowych;
  3. pierwszy wpis na blogu może dodatkowo zawierać krótką prezentację grupy projektowej przedstawioną w formie tekstowej lub graficznej;
  4. ostatni wpis na blogu powinien zawierać pracę konkursową, na którą składają się opracowane przez uczniów:
    • prezentacja efektów zrealizowanego projektu uczniowskiego – lub link odsyłający do prezentacji efektów zrealizowanego projektu uczniowskiego (np. prezentacja Power Point, film);
    • opis realizacji projektu uczniowskiego przygotowany przez uczniów (zgodnie z załącznikiem nr 2 do Regulaminu);
  5. pracę konkursową należy umieścić w ostatnim wpisie na blogu do 30 kwietnia 2022 r.

Zgłoszenie udziału w Konkursie szkolnych grup projektowych odbywa się poprzez elektroniczny formularz do 11 marca 2022 r.

Formularz jest udostępniony pod adresem: https://programstypendialny.pomorskie.eu/index.php/347292?newtest=Y&lang=pl

Czytaj więcej: TUTAJ


 

Rejs po wiedzę

Rejs po wiedzę to tytuł projektu realizowanego w Szkole Podstawowej nr 9 w Słupsku w ramach Pomorskich Żagli Wiedzy. Poniżej relacja z zajęć na temat bursztynu prowadzonych metodą projektu edukacyjnego.

      

       


Blogi edukacji morskiej

Zajrzyj do blogów edukacji morskiej projektu "Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy", realizowanego w województwie pomorskim w latach 2013-2015: 


Zdalna edukacja morska

Zdalna edukacja morska? Skorzystaj z interaktywnych ćwiczeń: https://wordwall.net/pl/community?localeId=1045&query=edukacja%20morska


Pomorskie Żagle Wiedzy - szkolenia nawigacyjne nauczycieli w SP w Goręczynie

Nauczyciele różnych przedmiotów poznają podstawy nawigacji, by zdobytą wiedzę wykorzystać w kreatywnym i interdyscyplinarnym kształtowaniu kompetencji kluczowych uczniów. Zajęcia prowadził kmdr ppor. rez. dr Dariusz Kloskowski.


Pierwszy spotkania SIECI PŻW

Zakończyły się pierwsze spotkania Sieci współpracy i samokształcenia szkolnych animatorów edukacji morskiej - nauczycieli ze szkół realizujących gminne projektu w ramach PŻW.

Blisko 100 nauczycieli zostało przeszkolonych przez  Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku.

W programie sieci znalazły się m.in.:

  • informacje o projekcie PŻW,
  • ankieta badania potrzeb w zakresie zagadnień związanych w kształtowaniem kompetencji kluczowych uczniów poprzez edukacje morską,
  • inspiracje i przykłady dobrych praktyk w realizacji edukacji morskiej w szkołach podstawowych,
  • podstawy pracy metoda projektu edukacyjnego,
  • propedeutyka edukacji morskiej.

Wszystkim uczestnikom szkoleń sieci - nauczycielom rozpoczynającym przygodę z edukacja morską życzymy powodzenia!