Z Energą na Księżyc

Utworzono: 14-10-2023
Z Energą na Księżyc

„Z ENERGĄ NA KSIĘŻYC” 
– projekt ekologiczny uczniów Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Bierkowie

Pogarszanie się stanu środowiska stanowi jeden z poważniejszych problemów z jakimi musi zmierzyć się współczesny człowiek. Dlatego uczniowie Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Bierkowie, która nosi miano Eko-Szkoły wkraczają do akcji. Nauczyciele opracowali kolejny już projekt ekologiczny, którego celem jest podniesienie świadomości społecznej uczniów, rodziców i lokalnej społeczności regionu poprzez budowanie właściwych postaw ekologicznych i uczenie zasad myślenia o środowisku naturalnym, w którym żyjemy. Ważną rzeczą jest zwrócenie uwagi uczniów i mieszkańców naszego regionu na problem spalania śmieci w piecach i wpływu zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie i środowisko, a także konieczność segregacji odpadów, co zmniejszy ich ilość i spowoduje likwidację dzikich wysypisk śmieci. 

Projekt ekologiczny „Z ENERGĄ NA KSIĘŻYC” wprowadza dzieci, młodzież i dorosłych w świat ponadczasowych wartości takich jak szacunek do otaczającej przyrody i mądre zarządzanie dobrami. Ma uświadomić jak ważna jest czysta Ziemia, jakie skutki przynosi ocieplenie klimatu, co go powoduje i jak go zatrzymać, by nie trzeba było szukać dla nas – ludzi innych miejsc do życia w Kosmosie. Bo przecież zmiany klimatyczne mogą oznaczać koniec życia dla naszej planety. Uczestnicy projektu odpowiedzą na pytanie „Jak wyglądałoby życie na Księżycu, gdyby ludzkość straciła Ziemię”. W tym celu wykorzystany zostanie teleskop, dzięki któremu uczniowie będą mogli dokonać wnikliwej obserwacji ciał niebieskich Układu Słonecznego. Zespół „badaczy – astronomów”, wzbogaci wiedzę uczniów na temat Księżyca i odpowie na pytanie czy byłoby tam możliwe życie i na jakie przeszkody napotkałby człowiek gdyby chciał tam zamieszkać. 

Uczniowie zbudują elementy Bazy Księżycowej z wykorzystaniem zestawów klocków Lego zakupionych w poprzednich projektach realizowanych z Energą. Tworząc konstrukcję Bazy Księżycowej z klocków Lego uczniowie będą rozwijali swoją wyobraźnię i kreatywność a także umiejętność rozwiązywania problemów, co jest bardzo ważne w rozwoju dziecka. Zachęci to również uczniów do lepszego poznania Kosmosu i ciał niebieskich. Klocki Lego posłużą również do zbudowania rakiety kosmicznej i łazika księżycowego. Przy pomocy dronów dzieci wykonają symulację lotu statku powietrznego i lądowania na Księżycu. Będą miały wrażenie operatorów zaawansowanej technologii kontroli lotu. Poprawią swoje umiejętności programistyczne, jednocześnie przekraczając granice swojej kreatywności, nauczą się języków programowania takich jak: Scratch, Python. iPady będą niezbędne do nauki programowania i sterowania obiektami latającymi. W kolejnym etapie projektu uczniowie z rodzinami wykonają strój astronauty z materiałów recyklingowych. Będzie też konkurs i wystawa makrofotografii pt. „Księżyc w obiektywie”.

Grupa uczniów – ekologów podejmie się wyzwania ocalenia Ziemi. Zostaną stworzone plakaty z hasłami „Nasza Ziemia – Nasz Dom, Nie truj – Nie śmieć”, które wyeksponujemy na terenie i obejściu szkoły, tak by trafiły do jak największej grupy odbiorców. Młodzi ekolodzy przygotują także ulotki o zasadach segregacji odpadów i zgubnych skutkach palenia śmieci w piecach, które zostaną przekazane rodzicom podczas szkolnego zebrania, a także udostępnione w sklepach i bibliotekach regionu. Zostanie napisany List Otwarty do władz i mieszkańców Gminy Słupsk oraz Rady do Spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych w Warszawie pt. „STOP PALENIU ŚMIECI”. W celu pokazania działań recyklingowych odbędzie się wycieczka do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Bierkowie.

Podsumowaniem projektu będzie hasło „WSPÓLNIE OCALIMY ZIEMIĘ – NIE CHCEMY SZUKAĆ INNEGO DOMU”. Zasadzimy w pobliżu szkoły drzewo – symbol więzi i miłości do Ziemi. Nasze działania projektowe przyczynią się do podniesienia świadomości ekologicznej mieszkańców regionu. Lepsze zrozumienie potrzeby segregacji odpadów zapobiegnie „dzikim wysypiskom” i spalaniu śmieci w domowych piecach.

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą wzorem dla innych, ale przede wszystkim wyrobią u siebie nawyki segregowania odpadów, nieśmiecenia, monitorowania niepalenia śmieci i dbania o środowisko przyrodnicze. Młodzi ekolodzy będą mieli poczucie odpowiedzialności za stan naszej planety i będą doceniać walory przyrodnicze Ziemi. Kluczem do tego, by mieć realny wpływ na ochronę środowiska jest dzielenie się wiedzą i zaangażowanie nas wszystkich. Chcemy żyć na zdrowej i pięknej planecie. Pragniemy mieć swój udział w ochronie środowiska w którym żyjemy. Jesteśmy jego częścią i chroniąc je przed zagładą gwarantujemy lepsze życie sobie i przyszłym pokoleniom. Pamiętamy, że dbanie o środowisko naturalne Ziemi jest zadaniem każdego z nas i wymaga podejmowania codziennych działań.

Projekt „Z ENERGĄ NA KSIĘŻYC” rozwinie u dzieci umiejętności logicznego myślenia, intuicji, wyobraźni i wnioskowania. Nastąpi rozwinięcie kompetencji społecznych, ekologicznych i kreatywnego rozwiązywania problemów.

Liderami projektu są:
•    Krzysztof Plebanek – dyrektor Szkoły Podstawowej w Bierkowie,
•    Katarzyna Leończyk – nauczycielka geografii,
•    Piotr Ceranowski – nauczyciel informatyki.