Morskie opowieści dla małych i dużych

KSIĄŻKI DLA DZIECI MŁODSZYCH

„W morze!” Piotr Karski

W morze” to sporej objętości książka aktywnościowa, zapewniająca kreatywne zajęcie na wiele godzin. Każda rozkładówka to nowocześnie zaprojektowane zadanie graficzne.

Oprócz prawdziwej twórczej rozrywce, dzięki dopiskom autora, z tej książki można sporo dowiedzieć się o morzach i oceanach, o historii wielkich odkryć geograficznych, niebezpiecznych zwierzętach! To prawdziwe kompendium wiedzy!

Oczywiście jest pięknie wydana, ale na uwagę szczególną zasługuje fakt, że grzbiet publikacji nie został wykończony w sposób tradycyjny. Widać zszyte ze sobą składki, klej i nici.

„Swimmy” Leo Lionni

Tytułowa Swimmy to maleńka czarna rybka. Jest jedyna w swoim rodzaju, odróżnia się od wszystkich z ławicy, z którą pływa. Pewnego dnia jednym wielkim kłapnięciem tuńczyk połyka całą ławicę. Swimmy pływa najszybciej, udaje się jej uciec… zostaje zupełnie sama. Bezbronna i samotna pływa zagubiona i odkrywa niesamowite rzeczy dookoła. W bogatym podwodnym świecie spotyka piękne i ciekawe stworzenia – węgorza, ukwiały, meduzę. Przypadkiem napotyka ukrytą w kamieniach ławicę małych czerwonych rybek, takich samych jak te, które utraciła. Szczęśliwa namawia je, żeby popływały razem, aby podziwiały otaczający ich świat, ale rybki się boją. Wiedzą, że jeśli wychylą się zza kamieni zaraz zostaną pożarte przez większą rybę. Swimmy wpada na genialny pomysł, rozwiązuje problem ławicy i sprawia, że już zawsze są bezpieczne.

„Lato Stiny” Lena Anderson

To jedna z naszych najukochańszych książek dla dzieci w ogóle, nie tylko o morzu. Przeczytana milion razy! Znamy ją na pamięć. Klimatycznie zilustrowana opowieść o niesamowitych wakacjach małej dziewczynki u dziadka, na wyspie. Dwójka bohaterów ma przepiękną relację. Razem spędzają czas, wyławiają skarby, które przynosi im morze, spotykają się z przyjaciółmi, jedzą proste posiłki. Zabawna, ciepła i mądra. Kwintesencja wakacji u dziadka!

„Płetwal błękitny” Jenni Desmond

„Płetwal błękitny” to apel o objęcie opieką tych niesamowitych stworzeń oraz całego środowiska naturalnego. Czytelnik, wraz z małym bohaterem książki, odbywa podróż do świata, w którym rośnie się w tempie czterech kilogramów na godzinę i nigdy nie zasypia!

Każda strona jest ilustrowana malarskimi obrazami, które niosą ze sobą niesamowity ładunek emocjonalny, nie można wobec nich pozostać obojętnym…

„MORZE” tekst Ricardo Henriques

To leksykon rodem, ale w odróżnieniu od większości tego typu publikacji, nie wieje nudą, tylko fascynującą przygodą! Mnóstwo tu podpowiedzi jak skonstruować proste urządzenia czy przeprowadzić eksperyment z wodą. Porusza temat MORZA w wielu aspektach – zarówno przyrodę, faunę i florę, jak i postacie i kulturę. Autorzy w lekki sposób, idealny dla młodych czytelników, przedstawiają kulturę swojej ojczyzny, Portugalii, która zawsze była związana z morzem! Kapitalnie zilustrowany, pięknie wydany, duży format!

„Co kryje morze” Aina Bestard

Gdy obejrzymy książkę gołym okiem zobaczymy minimalistyczne ilustracje przedstawiające podwodny świat. Jeśli skorzystamy z magicznego kartonika, ukrytego w kopercie po drugiej stronie okładki, naszym oczom ukażą się cuda. Na początku książki znajduje się krótka instrukcja obsługi, dzięki której dowiadujemy się co robić.

Zaczynamy od zielonej szybki w skafandrze nurka. Nic się nie dzieje, morze jest spokojne, wszystko wydaje się nieruchome.  W drugiej kolejności patrzymy przez niebieskie szkło maski nurka. Wówczas zauważymy pierwsze oznaki życie. W ostatniej kolejności patrzymy przez czerwone okna batyskafu. Wtedy morze nie będzie miało przed nami tajemnic.

KSIĄŻKI DLA DZIECI W WIEKU 9+

„Wyspa skarbów” Robert Louis Stevenson

Należąca do klasyki gatunku, najpopularniejsza powieść przygodowa, która ukształtowała raz na zawsze w oczach czytelników i twórców większość wyobrażeń na temat marynarzy i piratów.

„Tajfun” Joseph Conrad

Jedna z najbardziej znanych nowel pisarza, zamieszczona w zbiorze: „Tajfun i inne opowiadania”. Ukazuje dramatyczny przebieg rejsu przez Morze Południowochińskie. Walka załogi i pasażerów statku z rozszalałym żywiołem jest pretekstem do ukazania zachowań człowieka w ekstremalnej sytuacji. Morze stanowi wyzwanie, które zmusza do dokonania najtrudniejszych wyborów i skonfrontowania ideałów ze skrajnie ciężkimi realiami.

„Dziękuję ci, kapitanie” Arkady Fiedler

Zbiór opowieści o przygodach, postawach i waleczności polskich marynarzy podczas II Wojny Światowej. Książka przedstawia barwną galerię autentycznych postaci – kapitanów, oficerów, a także zwykłych marynarzy – i ukazuje wojenne losy polskich statków handlowych służących w siłach aliantów. Czytelnik poznaje codzienne życie marynarzy oraz dokonania, które przyniosły im uznanie i szacunek Anglików oraz Francuzów.

„Wyprawa Kon-Tiki” Thor Heyerdahl

Opis najsłynniejszej wyprawy tratwą w XX wieku. Heyerdhal zorganizował szczególną ekspedycję, by udowodnić, że w dalekiej przeszłości odbywano podróże prymitywnymi jednostkami pływającymi i możliwe były migracje ludności między kontynentami. Wyprawa miała miejsce w 1947 roku i trwała 101 dni; zakończyła się sukcesem, mimo iż załoga ledwo uszła z życiem. Heyerdahl obronił swojej tezy, że Polinezja w czasach prekolumbijskich mogła zostać zasiedlona przez Inków. Podróż została udokumentowana na taśmie filmowej, a produkcję nagrodzono Oscarem w 1951 roku.

„Stary człowiek i morze” Ernest Hemingway

Rybak w podeszłym wieku pragnie udowodnić, że jeszcze zupełnie nieźle sobie radzi na morzu. Udaje się na połów w czasie silnego huraganu. Morze ukazane jest w różnych aspektach. To środowisko życia człowieka, szansa na zarobek, ale także kapryśny żywioł i przeciwnik, z którym trzeba się zmierzyć. Pisarz wierzy w moc człowieka, a swojej noweli nadał silnie humanistyczną wymowę. Opowiadanie przyczyniło się do przyznania autorowi Literackiej Nagrody Nobla w 1954 roku.

„Znaczy kapitan” Karol Olgierd Borchardt

Zbiór opowiadań o tematyce morskiej, w których autor opisał swoją służbę na przedwojennych polskich żaglowcach szkolnych i na statkach pasażerskich. Książka dokumentuje narodziny polskiej floty morskiej w okresie dwudziestolecia międzywojennego (oraz jej losy wojenne); jest także hołdem złożonym Mamertowi Stankiewiczowi, wielkiemu i charyzmatycznemu dowódcy statków, kapitanowi żeglugi wielkiej Polskiej Marynarki Handlowej i komandorowi podporucznikowi Marynarki Wojennej II RP. Książka zapewni refleksję oraz sporą dawkę humoru.

„Król Bezmiarów” Feliks W. Kres

Pierwsza polska marynistyczna powieść fantasy, uhonorowana nagrodą im. Janusza A. Zajdla. Jest to drugi tom mrocznej i krwawej sagi. Trzy córki legendarnego pirackiego kapitana K.D. Rapisa toczą bezlitosną i bezpardonową walkę o schedę po ojcu, nie cofając się przed żadną zdradą ani zbrodnią.

„Poza krawędź świata” Laurence Bergreen

Pasjonujący opis historycznej wyprawy portugalskiego żeglarza, odkrywcy, podróżnika i wizjonera, Ferdynanda Magellana. To oparta na dokumentach i zapiskach z wyprawy opowieść o wielkich marzeniach i wizjach, ale także o olbrzymich kosztach, którymi trzeba je okupić. To także portret niezwykłego, kontrowersyjnego i pełnego sprzeczności człowieka, który dzięki swej determinacji i odwadze zapisał się w historii.

 

KSIĄŻKI DLA DZIECI W WIEKU 14+ I DOROŚLI

„To jedno lato” Dorota Milli

Główną bohaterką powieści jest Lukrecja – doradca klienta w warszawskim banku. Złamana kolejnym miłosnym zawodem, postanawia odpocząć od betonowego miasta i udać się do rodzinnego Dźwirzyna, żeby przemyśleć życiowe wybory. Okazuje się, że pewna siebie warszawianka szybko staje się wyzwaniem dla lokalnego kierowcy busa.

„To jedno lato” jest piękną historią o uczuciu, rodzącym się nad polskim morzem, a zarazem idealną lekturą na wakacje. Dorota Milli w lekkim, okraszonym ironicznym humorem stylu, opowiada o przełamywaniu lęków i nauce zaufania, a to wszystko w scenerii piaszczystych brzegów, wydm smaganych chłodną bryzą i sosnowych lasów pachnących sekretami.

„Labirynt nad morzem” Zbigniew Herbert

Propozycja nie tylko dla miłośników wierszy jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku. Wyjątkowa książka, która nie doczekała się publikacji za życia autora, w sposób niezwykły opowiada o sztuce i cywilizacji.

„Labirynt nad morzem” to zbiór esejów o Grecji, w którym Herbert mierzy się ze swoimi wyobrażeniami na temat tego kraju, budowanymi w oparciu o teksty opisujące czasy antyczne. Poeta buduje własną wizję historii i rekonstruuje zaginione kultury. Zachwycające, plastyczne opisy wzbogacone wyszukanymi metaforami, subtelnymi porównaniami i nieśmiertelnym pięknem języka składają się na unikatowy przewodnik po świecie Hellady. Przewodnik, który porusza i gwarantuje niezapomnianą podróż po krainie słów, zrodzonych z wrażliwości maestra pióra.

„Błękit” Lisa Glass

Podczas wakacji szesnastoletnia miłośniczka surfingu przeżywa miłość, jakiej nie poznała nigdy wcześniej. Okazuje się, że Zeke – wschodząca gwiazda wodnego sportu ukrywa jednak wiele tajemnic… Czy niedoświadczona uczuciowo Iris poradzi sobie z sekretami przeszłości?

„Błękit” to napisana lekkim językiem książka o nastoletniej miłości, w której znalazło się miejsce na problem ciągłego dążenia do doskonałości, narzucanej presji, akceptowania dawno popełnionych błędów i walki o marzenia. Wartka akcja, zaskakująca fabuła i rozterki – typowe dla młodego serca – czynią z powieści idealną lekturę na wakacyjne popołudnie.

 

„Okrutne morze” Nicholas Monsarrat

Nicholas Monsarrat był brytyjskim pisarzem, absolwentem prawa na Uniwersytecie Cambridge, a także wybitnym marynistą. Jako pacyfista w czasie wojny służył początkowo w pogotowiu ratunkowym, ostatecznie wstąpił do marynarki i został dowódcą fregaty.

„Okrutne morze” to propozycja dla miłośników klimatu grozy i niebezpieczeństwa. Autor z precyzją opowiada o sile żywiołu, jednocześnie udowadniając, że morze nie jest tak okrutne, jak drugi człowiek.

Niesamowita, pełna pasji i niezwykłych wydarzeń książka o wojnie prowadzonej na morzu. Powieść stanowi doskonałe studium ludzkiej psychiki w obliczu zagrożenia. Kim potrafimy się stać i z ilu moralnych zasad zrezygnować na rzecz własnego bezpieczeństwa?

Wieloletnia służba jest najtrudniejszym sprawdzianem charakteru. Mimo licznych, złych zmian, zachodzących w bohaterach, Monsarrat nie zapomina o pochwale niezachwianej miłości mężczyzn do wzburzonego morza oraz do kobiet, które czekają na lądzie. Mówi o sile przyjaźni i wartości honoru, w piękny sposób snując opowieść o walce z własnymi słabościami.

„Domek nad morzem” Maria Ulatowska

W tej ciepłej, wzruszającej powieści czytelnik zagłębia się w koleje losu pięćdziesięciu lat życia głównej bohaterki, którą poznaje jako małą dziewczynkę. Jej dzieciństwo brutalnie przerywa śmierć mamy – Ewa dorasta i przeistacza się w kobietę w zupełnie nowych warunkach. Marzy o własnym domku nad morzem i o posiadaniu córeczki – tylko czy w jej sytuacji marzenia mogą się spełnić?

„Domek nad morzem” to historia rozgrywająca się w scenerii czasów PRL-u. Tempo jest powolne, akcja rozwija się niespiesznie, prowadząc bohaterkę przez kolejne etapy życia. Losy Ewy poznajemy nie tylko za sprawą wszechwiedzącego narratora, ale również dzięki zapiskom z pamiętnika kobiety.