Dzień Ziemi 2023

„Ziemia na krawędzi”

Utworzono: 20-04-2023

Dzień Ziemi nazywany także Międzynarodowym Dniem Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą.

Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.

Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według wstępnych szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.

22 kwietnia 1970 roku odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. Natomiast kilka miesięcy później powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. W skutek powyższego, podpisano wiele aktów prawnych, które miały na celu ochronę zagrożonych gatunków, a także walkę o zrównoważone środowisko.

Obchody są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety. Każdego roku, uroczystości w ramach Dnia Ziemi, koncentrują się wokół innej tematyki. W 2015 r. były to odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna. W kolejnych latach hasłami przewodnimi zostały: w 2016 r. - „Z energią zmieńmy źródła", w 2017 r. - „W kierunku natury", w 2018 r. - „Koniec zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych", w 2019 r. - „Chrońmy nasze gatunki". w 2020 r. - „Działanie na rzecz klimatu", w 2021 r. - „Przywróć naszą Ziemię”; w 2022 r. - „Zainwestuj w naszą planetę”. W tym roku hasło przewodnie to: Ziemia na krawędzi.

W ramach obchodów Dnia Ziemi, odbywa się wiele wydarzeń, których główne cele to:

  • promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie,
  • budowanie wspólnej odpowiedzialności,
  • uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu.
  • zwiększanie świadomości wpływu jaki wywieramy na przyrodę.

Zachęcamy do działań na rzecz Ziemi w domu i w szkole.

Dla nauczycieli dzieci młodszych przygotowaliśmy materiały tematyczne:

  • zabawa: Ja mam.... Kto ma? (plik pdf)
  • kości opowieści (plik pdf)
  • różne karty pracy (m.in.: segregowanie śmieci, kolorowanki, poprowadź po śladzie, odgadnij hasło, pokoloruj, cykl wody w przyrodzie, cykl rozwoju roślinki, matematyczne ekologiczne puzzle) (plik pdf)
  • odznaka przyjaciela Ziemi (plik pdf)
  • dyplom Młodego Ekologa - w pionie (plik pdf)
  • dyplom Młodego Ekologa - w poziomie (plik pdf)

Materiały z sieci:

 

 

 

Dzień Ziemi 2023