Dyżurnet.pl Działamy na rzecz tworzenia bezpiecznego Internetu

dyzurnet

Dyżurnet.pl

Działamy na rzecz tworzenia bezpiecznego Internetu.

Dyżurnet.pl to zespół działający na rzecz tworzenia bezpiecznego Internetu, funkcjonujący w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej w ramach Akademii NASK. Zespół działa od 2005 roku i w tym czasie przeanalizował niemal 60 tysięcy zgłoszeń przesłanych przez anonimowych użytkowników Internetu, instytucje oraz inne zespoły reagujące.

linia1

Dyżurnet.pl to jedyny działający w Polsce zespół przyjmujący informacje o publikowanych w internecie treściach zabronionych prawem; przede wszystkim przedstawiających seksualne wykorzystanie dzieci. Zespół podejmuje działania na rzecz usunięcia tych treści z sieci.

Dyżurnet.pl podejmuje przede wszystkim interwencje wobec treści związanych z seksualnym wykorzystaniem dzieci. Dotyczą one: dystrybucji materiałów przedstawiających seksualne wykorzystanie małoletnich, uwodzenia dziecka, promowania pedofilii, pedofilskich zachowań użytkowników.

Ogółem w latach 2005-2015 zostało przeanalizowanych prawie 60 tysięcy incydentów. Najwięcej informacji otrzymanych przez Dyżurnet.pl dotyczyło materiałów zinterpretowanych przez użytkowników jako przedstawiające seksualne wykorzystanie dziecka. W roku 2015 stanowiły one 86 % ogólnej liczby zgłoszeń.

99 % zgłoszeń przesyłanych jest przez indywidualnych użytkowników Internetu, którzy natrafili na – ich zdaniem – nielegalne treści.

O niebezpiecznych materiałach informują zespół także zagraniczne zespoły zrzeszone w INHOPE oraz takie instytucje, jak: Biuro Rzecznika Praw Dziecka, CERT Polska czy też telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111(dawniej Helpline.org.pl).

Każde otrzymane zgłoszenie traktowane jest anonimowo – dane kontaktowe podane przez użytkownika służą udzielenia informacji o podjętych czynnościach i nie są konieczne do podjęcia interwencji.

Informacje o treściach potencjalnie nielegalnych można kierować do Zespołu poprzez:

  • Formularz znajdujący się na stronie www.dyzurnet.pl
  • Adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Automatyczny rejestrator zgłoszeń – infolinii 0 801 615 005

 

Więcej informacji na www.dyzurnet.pl

Na podstawie Raportu Dyżurnet 2015

linia1

Odwiedza nas 84 gości oraz 0 użytkowników.

Joomla Social Extensions